Slovensko

J. Nagy: Menšín ubúda, bolo by cynické iba zachovať status quo

TASR, 10. mája 2012 9:42

Na úvod piateho rokovacieho dňa druhej schôdze NR SR to v rozprave k Programovému vyhláseniu vlády vyhlásil poslanec József Nagy (Most-Híd).

Foto: TASR/Pavol Remiaš
Bratislava 10. mája (TASR) - Výsledky sčítania ľudu vykazujú asimiláciu národnostných menšín, ktorých ubúda a bolo by preto cynické iba zachovávať v tejto oblasti status quo bez ambície zlepšiť tento vývoj. Na úvod piateho rokovacieho dňa druhej schôdze NR SR to v rozprave k Programovému vyhláseniu vlády vyhlásil poslanec József Nagy (Most-Híd).

Zachovanie status quo v menšinovej politike sľúbil po voľbách premiér Robert Fico (Smer-SD). "SR sa hlási k ochrane menšín a považuje ich za obohatenie existencie moderného Slovenska. To je dostatočný dôvod, aby sme sa to snažili zlepšiť vo vládnom programe," upozornil Nagy. Opozičný poslanec preto očakáva ústretovosť a kontinuálny rozvoj menšinových práv.

"Nech sa vyriešia problémy menšinového školstva, problémy s učebnicami, s ďalším vzdelávaním pedagógov či s preťažením detí cudzími jazykmi v národnostnom školstve," apeloval.

Nagy ako zástanca a jeden z tých, čo majú veľké rodiny, zároveň nevie podporiť deklarovanú snahu vlády zastaviť systém postupného zvyšovania materských dávok a predlžovania materských dovoleniek. "Aj keď našej rodiny sa to zrejme netýka, navrhujem v tom pokračovať," konštatoval.

Vládnemu programu venujú poslanci už štvrtý rokovací deň, pričom tento dokument ich zamestnáva už viac ako 17 hodín. Zatiaľ vystúpilo v rozprave 32 písomne prihlásených poslancov, ostáva posledný, ktorým je Dušan Muňko (Smer-SD). Po jeho prejave bude možnosť prihlásiť sa ústne. Po vyčerpaní všetkých príspevkov bude nasledovať hlasovanie o vládnom programe, ktoré je spojené s návrhom na vyslovenie dôvery druhej Ficovej vláde.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:30

Na ministerstve školstva nahlásili bombu
Pyrotechnici bombu na ministerstve školstva nenašli.

sk
dnes 14:59

Ďalším členom predstavenstva VšZP sa stal Tibor Papp
Papp sa zúčastnil na výberovom konaní koncom mája ako jediný, podľa rezortu splnil predpoklady na obsadenie funkcie.

sk
dnes 14:43

A. Danko: S Ruskom sme predurčení na spoluprácu
Danko sa tiež domnieva, že je potrebné prekonať súčasné obdobie vzťahov Európskej únie k Rusku

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac