Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Slovensko

J. RAJTÁR: Vyšetrovací tím J. Luterána rozprášili

Na archívnej snímke poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS). Foto: TASR - Jakub Kotian

Niekdajší riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Luterán sa dostal do médií v súvislosti s listom, v ktorom správa žiadala políciu obnoviť vyšetrovanie Bašternáka, Luterán ho však nepodpísal.

Bratislava 8. septembra (TASR) - Keď niekdajší riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy (FS) Jozef Luterán odišiel zo svojej funkcie, jeho tím zložený z desiatok ľudí, ktorý vyšetroval firmu BL-202 podnikateľa Ladislava Bašternáka, bol rozprášený. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol opozičný poslanec Jozef Rajtár (SaS) s tým, že sa zbavili desiatok ľudí.

Luteránovo meno sa dostalo do médií v súvislosti s listom, v ktorom FS žiadala políciu obnoviť vyšetrovanie Bašternáka, Luterán ho však nepodpísal. "Z úradu musel odísť. Následne celý jeho tím, asi 30 ľudí, bol rozprášený takzvanou reorganizáciou, aby sa zakryli všetky stopy. Desiatky ľudí boli presunuté na východ Slovenska alebo vyhodené z FS," povedal Rajtár. Podľa jeho slov ide o ďalší príklad zakrývania korupcie a prenasledovania tých, ktorí korupciu vyšetrujú a objasňujú.

Rajtár na tlačovú konferenciu pozval aj bývalého námestníka generálneho riaditeľa Colného riaditeľstva Slovenskej republiky Petra Cvika. Podľa jeho slov sú tri možné dôvody reorganizácie. "Buď chcete veci zlepšovať, alebo musíte reagovať na zmeny zákonov, alebo reorganizujete vtedy, ak potrebujete znefunkčniť niektorý úsek či zbaviť sa niektorých ľudí, ktorí sú na príťaž. Keď som videl rozhodnutie prezidenta FS Františka Imreczeho, dospel som k názoru, že ide o tretí dôvod. Išlo o zbavovanie sa ľudí, ktorí sa vo vyšetrovaní dostali tak ďaleko, že to začalo byť nebezpečné pre ľudí z najvyšších miest," povedal Cvik.

Na otázku, prečo podľa neho Luterán spomínaný list nepodpísal, Cvik odvetil, že bol pod takým enormným tlakom, že sa rozhodol radšej odísť.

Podnikateľ Bašternák podľa medializovaných informácií kúpil sedem bytov v bytovom dome Five Stars Residence v Bratislave za cenu 12 miliónov eur. Z obchodu si následne jeho firma BL-202 uplatnila vratku dane z pridanej hodnoty (DPH) v hodnote 2 milióny eur. Štát ju vyplatil aj napriek podozreniu, že mohlo ísť o fiktívny obchod.

Polícia v minulosti prípad preverovala na základe podnetu kriminalistov z finančnej správy, trestné stíhanie však nezačala. Nedávno prípad otvorila opäť.

Finančná správa považuje tvrdenia o rozprášení tímu za lživé a manipulatívne

Informácie, ktoré dnes odzneli na tlačovej besede opozičného poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Rajtára (SaS), boli lživé, nekompetentné a manipulatívne, preto ich Finančná správa (FS) považuje za pokračovanie diskreditačnej kampane. "Tvrdenie, že bol 'rozprášený' tím, ktorý vyšetroval kauzu Synovec, je klamstvo," uviedla v reakcii hovorkyňa daniarov Patrícia Macíková.

Rajtár na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že keď niekdajší riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy (KUFS) Jozef Luterán odišiel zo svojej funkcie, jeho tím zložený z desiatok ľudí, ktorý vyšetroval firmu BL-202 podnikateľa Ladislava Bašternáka, bol rozprášený.

Podľa Macíkovej vyšetrovací tím tzv. prípadu Synovec aj naďalej pôsobí na KUFS. Prípad bol prezentovaný ešte v roku 2014 na tlačovej konferencii daňovej kobry. Išlo o celkovú škodu 44 miliónov eur. "Zo strany FS bol prípad definitívne uzavretý v roku 2015. Finančnej správe sa podarilo zabezpečiť finančné prostriedky a majetok v celkovej hodnote viac ako 1,3 milióna eur, 20 osôb je obvinených a dve osoby sú vo väzbe," priblížila hovorkyňa.

Jediné, s čím sa je možné podľa nej stotožniť je tvrdenie, že reorganizácia útvaru sa na FS vždy robí za účelom zefektívnenia jeho činnosti, čo sa v tomto prípade aj podarilo. "Dokazuje to výrazne zvýšenie počtu rozpracovaných prípadov," zdôraznila Macíková. Pán, ktorý vystupoval ako hosť na dnešnej opozičnej tlačovej konferencii, odišiel podľa nej z vtedajšieho colného riaditeľstva ešte v roku 2007, čomu zodpovedá aj relevantnosť ním poskytovaných informácií.

Rajtár na tlačovú konferenciu pozval aj bývalého námestníka generálneho riaditeľa Colného riaditeľstva Slovenskej republiky Petra Cvika. Podľa jeho slov sú tri možné dôvody reorganizácie. "Buď chcete veci zlepšovať, alebo musíte reagovať na zmeny zákonov, alebo reorganizujete vtedy, ak potrebujete znefunkčniť niektorý úsek či zbaviť sa niektorých ľudí, ktorí sú na príťaž. Keď som videl rozhodnutie prezidenta FS Františka Imreczeho, dospel som k názoru, že ide o tretí dôvod. Išlo o zbavovanie sa ľudí, ktorí sa vo vyšetrovaní dostali tak ďaleko, že to začalo byť nebezpečné pre ľudí z najvyšších miest," tvrdil Cvik.