< sekcia Slovensko

JAVORČÍK: Slovensko podporuje európsku perspektívu Ukrajiny

Peter Javorčík, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Spresnil, že celý proces zbližovania sa Ukrajiny s EÚ je rámcovaný asociačnou dohodou. Aj pre Slovensko a iné krajiny strednej Európy to bol prvý krok ku členstvu v Únii.

Brusel 12. januára (TASR) - Slovensko vždy podporovalo, podporuje a aj bude podporovať snahy Ukrajiny o zbližovanie sa s Európskou úniou, uviedol pre TASR vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.

Slovenský diplomat zdôraznil, že čo sa týka vzťahov k nášmu najväčšiemu susedovi, Slovensko patrí medzi tie európske štáty, ktoré podporujú proces približovania sa Ukrajiny k EÚ, a chceme, aby tento proces bol čo najkomplexnejší a zároveň aj obsiahly a rýchly.

Pripomenul, že medzníkom vo vzájomných vzťahoch medzi Kyjevom a Bruselom bol rok 2017, keď vstúpila do platnosti asociačná dohoda s Ukrajinou a skutočnosťou sa stala aj vízová liberalizácia pre občanov Ukrajiny cestujúcich do krajín Schengenu. Okrem toho sa v novembri konal v Bruseli summit EÚ-Východné partnerstvo, kde bola potvrdená európska perspektíva pre Ukrajinu.

"Nehovorím, že Ukrajina sa stane v najbližších rokoch členom EÚ, ale tá perspektíva tu je. Ak nastanú podmienky, keď Ukrajina pokročí dostatočne vo svojom reformnom úsilí a bude implementovať asociačnú dohodu a bude aj vôľa na strane EÚ otvoriť sa Ukrajine, tak môže v určitom časovom horizonte nastať proces rozširovania zameraný nielen na krajiny západného Balkánu," skonštatoval Javorčík.Spresnil, že celý proces zbližovania sa Ukrajiny s EÚ je rámcovaný asociačnou dohodou. Tá predstavuje významný krok a aj pre Slovensko a iné krajiny strednej Európy to bol prvý krok ku členstvu v Únii.

Javorčík zároveň spresnil, že tento proces nie je len o obchode a o znižovaní obchodných bariér, ale aj prispôsobovaní sa jednotlivých segmentov ekonomiky - od energetiky až po digitálnu agendu - európskym pravidlám. "Čím skôr sa tieto pravidlá stanú súčasťou každodenného života na Ukrajine, tým väčšia bude šanca priblížiť sa k EÚ," dodal.

Podľa jeho slov SR tento proces podporovala, podporuje a aj bude podporovať a ak Kyjev bude plniť všetky podmienky, tak môže rátať s tým, že sa jeho európska perspektíva jedného dňa naplní.

V súčasnosti dialóg s Ukrajinou prebieha na úrovni EÚ v pravidelných formátoch, kde sú stanovené pozície Únie, a tým pádom aj Slovensko má jasne zadefinované oblasti, kde Ukrajinci musia pokročiť v reformách.

"Z čisto slovenského pohľadu je dôležitá najmä spolupráca v oblasti energetiky, kde sme previazaní plynovodom z Ruska do západnej Európy. Máme záujem na udržaní tejto vetvy a chceme byť aktívni pri modernizácii celého energetického sektora na Ukrajine," špecifikoval veľvyslanec ambície SR súvisiace s Ukrajinou. Pripomenul, že Slováci už prispeli k energetickej bezpečnosti Ukrajiny, keď spustili reverzný tok plynu.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.