Slovensko

Jediný kandidát na podpredsedu Najvyššieho súdu žiadal odložiť voľbu

TASR, 24. apríla 2012 19:28, aktualizované 24. apríla 21:28

Igor Burger navrhol, aby o podpredsedovi rozhodla Súdna rada SR v novom zložení.

Igor Burger Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 24. apríla (TASR) – Voľba podpredsedu Najvyššieho súdu SR v Súdnej rade SR sa opäť odložila. Jediný kandidát na tento post Igor Burger totiž navrhol, aby o podpredsedovi súdu rozhodla Súdna rada SR v novom zložení, ktoré by malo byť známe v priebehu tohto roka. Koncom júna končí volebné obdobie ôsmim členom rady, ktorých zvolili sudcovia a členstvo v rade sa skončí aj nominantom Národnej rady SR a prezidenta.

Burger zdôvodnil svoju žiadosť "turbulenciami z hľadiska ústavnosti členov tejto Súdnej rady". Narážal pritom na troch členov nominovaných vládou, ktorí prišli do Súdnej rady v januári, pred skončením funkčného obdobia jej predchodcov. "Keďže táto Súdna rada končí a bude zvolená ďalšia, žiadam, aby bol tento bod presunutý na rokovanie novej Súdnej rady, aby nevznikli akékoľvek pochybnosti o legitímnosti," povedal na zasadnutí Burger.

"Je to pán sudca, ktorý nepotrebuje polovičnú dôveru, lebo keby sme chceli, ľahko ho zvolíme," povedal predseda Najvyššieho súdu SR a šéf Súdnej rady SR Štefan Harabin. Dodal, že Burgera si váži pre jeho odborno-profesionálny kredit a pripomenul, že "vyrastali v jednej kancelárii" v Poprade, kde obaja pôsobili ako sudcovia.

Voľba podpredsedu Najvyššieho súdu SR bola na programe zasadnutia Súdnej rady SR už po deviaty raz. Post je neobsadený takmer dva roky.

Tu bude player
Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

včera 8:14

Rozsah nahrávania na súdoch sa má zúžiť, Smer-SD pripravil zmenu
Zvukové záznamy zo súdnych pojednávaní sa zrejme nebudú vyhotovovať v takom rozsahu, ako sa pôvodne plánovalo.

sk
včera 5:00

Najkratší mesiac roka je na konci, február sa lúči príjemným počasím
Tlaková níž sa v našej oblasti vyplňuje, teploty dnes dosiahnu 4 až 9 stupňov Celzia.

sk
27. februára 22:26

REFERENDUM: Kto získal a kto stratil, hodnotí na VIDEU Ján Baránek
Referendum bolo emočne vypäté. Boli dva tábory, ktoré nemôžu nájsť kompromis už z podstaty veci. Niektoré politické strany riskovali a na referende získali, iné nie. Pre TABLET.TV hodnotí J. Baránek. video

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASR