Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

Káčer hovoril so šéfom OECD aj o dôsledkoch ruskej agresie na Ukrajine

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer počas 106. rokovania vlády SR v Bratislave v stredu 28. septembra 2022. Foto: TASR - Martin Baumann

Diskutovali o dôsledkoch ruskej vojenskej agresie na Ukrajine, ale tiež o vývoji svetovej ekonomiky a nástrojoch na potlačenie inflácie.

Bratislava 7. októbra (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer rokoval v piatok na Štrbskom Plese s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom. Diskutovali o dôsledkoch ruskej vojenskej agresie na Ukrajine, ale tiež o vývoji svetovej ekonomiky a nástrojoch na potlačenie inflácie. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"Ruská vojenská agresia proti nášmu susedovi Ukrajine okrem strát na ľudských životoch, zničených miest a infraštruktúry citeľne zatriasla aj globálnou ekonomikou. Ukázala to aj septembrová prognóza ekonomického výhľadu z dielne OECD. Podľa nej nás čaká dlhšie obdobie utlmeného hospodárskeho rastu, vyššia inflácia i nedostatok palív," pripomenul Káčer. Dodal, že ak sa európske spoločenstvo uskromní, bude výraznejšie spolupracovať a navzájom si solidárne pomáhať, podarí sa prekonať aj tieto veľké výzvy.

Šéf slovenskej diplomacie opätovne ocenil rýchle a rázne odsúdenie ruskej agresie na Ukrajine zo strany OECD, následné pozastavenie účasti Ruska a Bieloruska v jej orgánoch a tiež návrhy, ako pomôcť Ukrajine pri povojnovej obnove. "Privítal som aj vyslanie pozitívneho signálu pre Ukrajinu v oblasti začatia prístupového dialógu medzi OECD a Ukrajinou," povedal minister.

Stretnutie sa uskutočnilo v rámci konferencie Globsec Tatra Summit 2022, ktorej hlavnými témami sú energetická bezpečnosť a politické riešenie hroziacej recesie. Káčer diskutoval aj s bývalou prezidentkou Estónskej republiky Kersti Kaljulaidovou. "Témou ich rozhovoru boli možnosti zvládnutia súčasných geopolitických a ekonomických výziev," priblížili z ministerstva.