Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Slovensko

Kandidáti na sudcu Všeobecného súdu EÚ sú J. Schwarcz a M. Patakyová

Zo 166. schôdze vlády SR 10. júna 2015 v Bratislave. Na snímke zľava podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister financií SR Peter Kažimír, predseda vlády SR Robert Fico a minister vnútra SR Robert Kaliňák a podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny. Foto: TASR - Michal Svítok

Nominácie Súdnej rady dnes odsúhlasila vláda.

Bratislava 10. júna (TASR) - Kandidátmi Slovenska na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie v Luxemburgu sú Juraj Schwarcz a Mária Patakyová. Nominácie Súdnej rady dnes odsúhlasila vláda.

Ministri sa stotožnili s menami, ktoré vzišli z voľby v Súdnej rade 28. mája. Prvé pošle Slovensko do Luxemburgu v rámci pravidelnej obmeny na súde. Schwarcz pôsobí na súde už od roku 2009, teraz by mohol byť vymenovaný na druhé funkčné obdobie. V májovej voľbe v Súdnej rade nemal protikandidáta.

Slovensku sa podarilo získať jedno z 12 miest dodatočných sudcov, ktoré by mali na Všeobecnom súde EÚ pribudnúť v rámci reformy súdu k 1. septembru. V boji o tento post si v májovej voľbe najlepšie počínala prorektorka Univerzity Komenského v Bratislave pre legislatívu Patakyová. Zo 17 prítomných členov rady ju podporilo 12.

Jediným pracovným jazykom na súde je francúzština. Patakyová počas voľby v Súdnej rade priznala, že tento cudzí jazyk neovláda. Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka je jej nominácia priechodná.

„Kandidátka prešla. My si myslíme, že jej kvality sú také, že by nemala vyvolať otázniky. A pokiaľ ide o francúzštinu, tam sú podmienky naformulované spôsobom, ktorý umožňuje, aby naša kandidátka bola schválená,“ uviedol minister.

Odsúhlasených kandidátov predloží ministerstvo zahraničných vecí Generálnemu sekretariátu Rady EÚ. Následne ich posúdi výbor vytvorený na základe Zmluvy o fungovaní EÚ. Za sudcov môžu byť Schwarcz a Patakyová na základe vzájomnej dohody vlád členských štátov vymenovaní v prípade, ak výbor vydá smerom k nim kladné stanovisko.

Všeobecný súd EÚ je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. V roku 1998 bol zriadený, aby sa zabezpečila európskym občanom dvojstupňová súdna kontrola v určitých oblastiach a odbremenil sa samotný Súdny dvor EÚ.

Hlavnou úlohou Súdneho dvora EÚ je poskytovanie výkladu právnych predpisov únie pre ich rovnaké uplatňovanie vo všetkých členských krajinách. Všeobecný súd EÚ, ktorý pomáha Súdnemu dvoru EÚ, rozhoduje napríklad o žalobách podaných fyzickými alebo právnickými osobami a žalobách podaných členskými štátmi v oblasti štátnej pomoci.

Návrh na dodatočného sudcu má Slovensko predložiť do 15. júna. Súčasnému zástupcovi Slovenska Schwarczovi uplynie funkčné obdobie spolu s ďalšími 13 sudcami k 31. augustu 2016. Generálny sekretariát Rady EÚ vyzval dotknuté štáty, aby v rámci pravidelnej obmeny predložili návrhy na menovanie sudcov najneskôr do 30. októbra 2015.