< sekcia Slovensko

Ľudovít Kaník v RTVS oznámil, že jeho strana odstupuje z volieb

Archívna snímka. Z tlačovej konferencie novej politickej strany Demokratickej skupiny SDKÚ 7. novembra 2015 v Bratilave. Na snímke uprostred reční Ľudovít Kaník. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Kaník už v minulosti so svojou stranou z parlamentných volieb odstúpil, Demokratická strana sa vtedy vzdala v prospech SDKÚ.

Bratislava 29. februára (Teraz.sk/TASR) - Líder strany Demokrati Slovenska - Ľudovít Kaník dnes v predvolebnej diskusii RTVS oznámil, že jeho strana odstupuje z volieb. Zároveň uviedol, že svojim voličom odporučia hlasovať za iný pravicový subjekt, jeho meno však nešpecifikoval.

Kaník oznámi ďalší postup na tlačovej konferencii v utorok (1.3.).

Strana Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník vznikla premenovaním strany Prosperita Slovenska. Kaník sa s ňou rozhodol kandidovať do parlamentných volieb. O zápise do registra informoval Ľudovít Kaník na tlačovej konferencii v parlamente 11. decembra 2015.

Strana Demokrati Slovenska - Ľudovít Kaník sa mala pôvodne volať Demokratická skupina - spolupráca, dôvera, kompetencia, úspech (DS-SDKÚ). Pre iné pomenovanie sa rozhodol pre obštrukcie pri zmene názvu a nedostatok času pred voľbami.

V minulosti už strana pod vedením Ľudovíta Kaníka podobné rozhodnutie urobila. Demokratická strana v roku 2002 odstúpila z parlamentných volieb v prospech SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Kaník to vtedy oznámil v rámci diskusného Okrúhleho stola Slovenskej televízie.

TASR 16. septembra 2002 informovala: "Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) poskytne Demokratickej strane (DS) pätinu štátneho príspevku, ktorý pravdepodobne získa na úhradu volebných výdavkov za parlamentné voľby. Zaviazala sa k tomu v zmluve o spolupráci medzi SDKÚ a DS, podpísanej predsedami oboch subjektov Mikulášom Dzurindom a Ľudovítom Kaníkom v sobotu 14. septembra. Pätina príspevku má slúžiť občianskym demokratom ako úhrada výdavkov na volebnú kampaň a SDKÚ ju má zaplatiť do 15 dní od prijatia príspevku. Zmluvu dnes zverejnili na internetovej stránke SDKÚ."

Archívna snímka z roku 2002. Originálna popiska: "Predseda Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Mikuláš Dzurinda a predseda Demokratickej strany Ľudovít Kaník na tlačovej besede 16. septembra 2002 v Prešove odpovedali na otázky zástupcov médií ohľadom rozhodnutia Predsedníctva Demokratickej strany o stiahnutí kandidačnej listiny DS na tohtoročné parlamentné voľby. M. Dzurinda zdôraznil, že SDKÚ a DS sa podarilo dohodnúť na spolupráci v priebehu niekoľkých dní. Dzurinda z dohody vyzdvihol tri body - spoluprácu na exekutívnej a samosprávnej úrovni, vytvorenie koalície pre budúce komunálne voľby a SDKÚ sa zaviazala, že pätinou zo svojho potenciálneho príspevku z volebného výsledku vykryje náklady DS na túto volebnú kampaň. Na snímke predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda /druhý zľava/ a predseda DS Ľudovít Kaník /druhý sprava/ počas TB s podpredsedami DS Alexandrom Slafkovským /vpravo/ a Miroslavom Tomanom /vľavo/."
Foto: TASR/Milan Kapusta


Táto dohoda medzi Demokratickou stranou a SDKÚ bola začiatkom procesu, ktorý nakoniec viedol k ich fúzii a vzniku SDKÚ-DS. Demokratická strana v roku 2002 v prieskumoch dlhodobo nedosahovala ani tri percentá a rozhodnutie odstúpiť z volieb bolo odôvodnené potrebou zabrániť prepadu pravicových hlasov. Napriek tomu ho ostro odsúdila časť členov strany, vrátane jej predchádzajúceho predsedu Jána Langoša.

TASR s odvolaním na zdroje televízie Markíza 17. septembra 2002 informovala, že "podľa J. Langoša bolo toto rozhodnutie teatrálne a zbytočné. Langoš dodal, že podľa neho predsedníctvo strany nemalo od kongresu žiadny mandát, konalo utajene a samotné rozhodnutie bolo podľa neho motivované iba peniazmi, ktoré DS dostane od SDKÚ". Agentúra vtedy uviedla aj reakciu Kaníka, podľa ktorej "Kaník tvrdí, že súhlas kongresu na takýto krok nepotreboval".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.