Slovensko

KDH je pripravené na úzku spoluprácu s Mostom-Híd a #Sieťou

TASR, 2. marca 2016 12:53

Cieľom KDH je podľa Figeľa účasť vo vláde a vo voľbách má primerané očakávania.

Na snímke zľava Béla Bugár, Radoslav Procházka a Ján Figeľ. Foto: TASR
Bratislava 2. marca (TASR) – Kresťanskodemokratické hnutie je pripravené na užšiu spoluprácu so stranami Most-Híd a #Sieť. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil líder KDH Ján Figeľ s tým, že takáto alternatíva je možná a programovo kompatibilná.

"Túto spoluprácu vnímame ako základ alternatívy pre zmenu, alternatívy zodpovednosti a nádeje pre budúcnosť Slovenska po marci," uviedol Figeľ. Zmeny, ktoré Slovensko potrebuje, sa podľa Figeľa nedajú robiť s tandemom Široký-Fico. "My ideme do volieb víťaziť a za víťazstvo zodpovednosti nepovažujeme sólo líniu, ale spoluprácu tých, ktorým na pozitívnej zmene záleží," povedal Figeľ na margo toho, či by strana ponuku na spoluprácu od Smeru prijala.

"Urobíme všetko pre víťazstvo alternatívy troch strán. Všetko ostatné je otázka na nedeľu a ďalší vývoj, lebo my potrebujeme rokovať s týmito dvoma stranami, aby sme takéto jadro vytvorili, ponúkli a zároveň presadili ako výsledok po voľbách pre občanov," podotkol.

Cieľom KDH je podľa Figeľa účasť vo vláde a vo voľbách má primerané očakávania. "Naposledy sme mali 225.000 hlasov, chceme toto číslo zvýšiť," dodal.

Najväčšia výzva pre budúcu vládu je podľa strany zvýšiť zamestnanosť na Slovensku, vytvárať nové pracovné miesta, zvýšiť čisté príjmy ľudí, a tým aj životnú úroveň a zároveň bojovať s korupciou. "KDH to ponúka. Chceme nižšie dane i účinný boj s korupciou. Chceme kombinovať politiku zamestnanosti s podporou rodín, presadzujeme zavedenie 18-percentnej rovnej dane z príjmov, zrušenie daňovej licencie, lebo je to daň zo straty a minimálna mzda by nemala byť zdanená," zopakoval z programu KDH Figeľ.

Strana chce tiež napríklad presadiť vyššie príjmy v rôznych kategóriách zamestnancov, vrátane študentov a dôchodcov. "Pretože zníženie daní a odvodov prinesie vyššiu čistú mzdu aj viac pracovných príležitostí," podotkol Figeľ. Strana plánuje podporiť i rodinné podnikanie v troch líniách – rodinné firmy, rodinné farmy a rodinné životnosti.

"V sociálnej oblasti umožníme ženám skorší odchod do dôchodku. Chceme umožniť i nižšie doplatky za lieky, a to maximálne jedno euro pre slabších seniorov a ťažko zdravotne postihnutých," zdôraznil Figeľ. Zamestnané deti by mali mať zase podľa strany možnosť časť svojich daní venovať rodičom na dôchodku.

Slovensko má tiež podľa Figeľa problém s migráciou, nehovorí však o azylantoch. "Slovensko má problém s 300.000 mladými a vzdelanými, ktorí odišli zo slabších regiónov Slovenska, lebo tu nevidia perspektívu alebo nedokážu nájsť obživu. Rodiny sú rozbité, lebo otcovia alebo mamy odišli do zahraničia. Aj to treba zmeniť," dodal.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:54

Snem Smeru-SD: Strana odobrila nové tézy, prvoradé sú sociálne práva
Strana Smer-SD chce nový program prispôsobiť aktuálnym podmienkam. audio

sk
dnes 15:37

R. Fico: Smer je za morálne odsúdenie Mečiarových amnestií deklaráciou
Premiér SR stále trvá na tom, že Mečiarove amnestie sú morálnym suterénom, no sú právne nezrušiteľné. V tejto veci by podľa neho mohlo dôjsť k ešte jednej situácii.

sk
dnes 14:52

V.MEČIAR: Kotleba je neškodný. Pestujú si ho ako fackovacieho panáka
Expremiér sa považuje za vlastenca a porovnávanie s M.Kotlebom by ho urazilo, povedal Mečiar v rozhovore pre MF Dnes.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac