Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Slovensko

Politické strany a osobnosti k tragédii mŕtvych migrantov v Rakúsku

Ľudia kladú sviečky pred policajnou stanicou v rakúskom Eisenstadte 27. augusta 2015. Foto: TASR/AP

Utrpenie a smrť utečencov sa týkajú každého z nás, zdôrazňuje bratislavský arcibiskup Zvolenský.

Bratislava 28. augusta (TASR) - Slovensko, so silnou kresťanskou tradíciou, nemôže zatvárať oči nad utrpením ľudí, ktorí utekajú z vojnou zmietaných krajín. Tvrdí to predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ s tým, že aj slovenskí občania sa v minulosti viackrát ocitli v podobnej situácii. "Vďaka pohostinnosti, ktorá sa im dostala v demokratických štátoch, mohli začať nový život v bezpečnom a slobodnom prostredí," podotkol Figeľ.

KDH zároveň vyjadruje hlboký zármutok nad tragickými úmrtiami utečencov, ktoré sa udiali v posledných dňoch. Predchádzať takýmto tragédiám sa podľa kresťanských demokratov môže iba spoločným úsilím všetkých členských štátov Európskej únie (EÚ). "Tá sa musí zamerať najmä na vytvorenie takých podmienok, aby ľudia, ktorí sú v skutočnom ohrození života, mohli legálne požiadať o azyl už vo svojich domovských krajinách," konštatuje KDH.



V súčinnosti s ďalšími medzinárodnými organizáciami je podľa hnutia potrebné vytvoriť reálny plán na stabilizáciu severnej Afriky a Blízkeho východu. Podľa europoslanca Ivana Štefanca (KDH) podpora investícií a obchodnej výmeny predstavuje obojstranne prospešný nástroj na zlepšenie ekonomickej situácie v oblastiach susediacich s južnou hranicou EÚ. "Jednoznačne potrebujeme aj nekompromisný boj proti prevádzačom, ktorí profitujú z ľudského nešťastia. Vyšetrovacie orgány všetkých členských štátov EÚ sa musia sústrediť na odhaľovanie finančných tokov plynúcich z takejto činnosti," podotýka Štefanec.

Europoslankyňa Anna Záborská (KDH) s poľutovaním sleduje radikalizáciu verejnej diskusie na Slovensku. Vláda SR podľa jej slov nesie zodpovednosť za to, aby sa jej nositeľom nestali extrémistické a radikálne zoskupenia. "Predstavitelia štátu, politici, médiá, ako aj osobnosti verejného života, majú morálnu povinnosť robiť všetko pre to, aby občania SR mali pravdivé a objektívne informácie o probléme a možných riešeniach súčasnej utečeneckej krízy v Európe," dodala Záborská.

Arcibiskup Zvolenský: Utrpenie a smrť utečencov sa týkajú každého z nás

K nešťastiu utečencov nájdených pri Parndorfe v Rakúsku sa vyjadril aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

"Iba niekoľko kilometrov od našich hraníc sa stala hrozná tragédia. Viacerí naznačujú, že toto nešťastie spôsobila neľudskosť prevádzačov. Utrpenie a smrť utečencov sa týkajú každého z nás. Neodvracajme zrak," zdôraznil Mons. Zvolenský, ktorý je aj predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Zároveň prosí veriacich o modlitby za našich blížnych, ktorí zomreli v chladiarenskom vozidle.

Stanislav Zvolenský
Foto: TASR/Martin Baumann

"Prosím o duchovnú silu pre nás všetkých, aby sme mali odvahu vnímať utečencov pohľadom ľudskosti," uviedol arcibiskup Zvolenský.

Text vyjadrenia zverejnila Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska v Bratislave.

SDKÚ-DS: Do diskusie o riešení migrácie sa musí vrátiť ľudskosť

Súčasná migračná vlna je skúškou a výzvou pre celú Európu. Tvrdí to SDKÚ-DS, podľa ktorej je to jedna z chvíľ, keď každý národ môže prejaviť svoju vernosť európskym hodnotám ľudskosti, slobody a ochrany života. "Majme na pamäti myšlienku SNP, že každý z nás je predovšetkým ľudská bytosť – človek," konštatuje SDKÚ-DS.

Ako sa uvádza v stanovisku strany, tak ako predchádzajúce generácie aj teraz sú Slováci vystavení skúške prekonať svoj strach a podať pomocnú ruku tým, ktorí ju potrebujú. "Dnes musíme mať na pamäti, že o komkoľvek musíme uvažovať predovšetkým ako o človeku, jedinečnej bytosti, ktorá si zaslúži náš rešpekt a pomoc v núdzi," tvrdí člen Prezídia SDKÚ-DS Lukáš Tisoň. Podľa neho je veľkým rizikom, ak sa pripustí dehumanizácia akejkoľvek skupiny ľudí či migrantov. "Pretože odopretím ľudskosti iným prichádzame o tú vlastnú," podotýka.

Podľa SDKÚ-DS ľudskosť musí byť základným prvkom pri snahách odstrániť príčiny migrácie a zároveň aj pri riešení jej následkov. "Pašerácka vražda 71 ľudí v susednom Rakúsku robí otázku ľudskosti ešte naliehavejšou," dodal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.