Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Kiska na summite V4 varoval pred šírením extrémizmu na internete

Na snímke prezident SR Andrej Kiska reční počas tlačovej konferencie na dvojdňovom summite prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4) v maďarskom Szekszárde 14. októbra 2017. Foto: TASR/Tamás Kovács

Pripomenul, že počas návštevy USA upozornil predstaviteľov Facebooku, aby podstatne aktívnejšie pracovali pri vymazávaní a blokovaní nenávistných prejavov.

Szekszárd 14. októbra (TASR) - Digitalizácia spoločnosti a jej vplyvy boli hlavnou témou dnešného programu dvojdňového summitu prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4) v juhomaďarskom meste Szekszárd. Prezident SR Andrej Kiska v tejto súvislosti varoval pred šírením extrémizmu prostredníctvom sociálnych sietí.

"Vidíme nárast extrémizmu v celej Európe, my na Slovensku ho vnímame veľmi silne. Extrémizmus sa šíri veľmi úspešne, veľmi agresívne, práve prostredníctvom sociálnych sietí. Na Slovensku až 30 percent mladých ľudí vďaka rôznym hoaxom, ktoré sa šíria, vďaka rôznym polopravdám, ktoré sa práve cez sociálne siete šíria, uvažujú, že mohli by voliť extrémizmus. To je alarmujúce pre stav našej spoločnosti," povedal Kiska.

Na spoločnej tlačovej konferencii s českým prezidentom Milošom Zemanom, maďarským prezidentom Jánosom Áderom a poľským prezidentom Andrzejom Dudom prezident SR podotkol, že na sociálnych sieťach sa objavujú nenávistné prejavy proti ľuďom inej farby pleti, iného náboženstva. Pripomenul, že počas návštevy USA upozornil predstaviteľov Facebooku, aby na základe podnetov, ktoré dostávajú, podstatne aktívnejšie pracovali pri vymazávaní a blokovaní nenávistných prejavov, pri rušení skupín, ktoré sú založené na Facebooku iba preto, aby šírili nenávisť.



Druhý dopad sociálnych sietí a celej digitalizácie je podľa jeho slov v nových technológiách a nových formách podnikania. Ako príklad uviedol alternatívny spôsob taxislužby Uber či ubytovaciu platformu Airbnb. "Musíme spoločne uvažovať o tom, aby nové technológie mali možnosť pohnúť spoločnosť dopredu, na druhej strane ale treba vytvoriť jasné regulácie a pravidlá. Práve EK by mala byť platformou pre tieto regulácie a pravidlá, aby nedošlo k tomu, že jednotlivé štáty si budú zavádzať vlastnú reguláciu," konštatoval Kiska.

K otázke krajín integrácie západného Balkánu slovenská hlava štátu podotkla, že sa prezidenti V4 zhodli na tom, že týmto krajinám treba dať jasnú perspektívu a určiť jasné pravidlá možnosti získania členstva v Európskej únii. "Samotná EÚ vznikla na princípe hospodárskej spolupráce kvôli tomu, aby sa obmedzili rôzne konflikty. Fantasticky to funguje, presne to potrebujeme na západnom Balkáne," podčiarkol.

K téme obehového hospodárstva, o ktorej prezidenti V4 rokovali v piatok, Kiska dodal, že považuje za nesmierne dôležitú prácu s mladými ľuďmi. "Pripomenul som kolegom, že práve včera prebehol aj summit v Bratislave ohľadom rôznej kvality potravín pre naše krajiny. Som presvedčený, že diskriminácia našich krajín nemôže byť, a je práve úlohou EK zabezpečiť, aby každý občan EÚ bol pokladaný za rovnocenného," uzavrel prezident SR.

Podľa slov maďarského prezidenta Ádera hlavy štátov štvorky sa zhodli na tom, že integráciu západného Balkánu treba urýchliť, pretože je to najlepší spôsob predchádzania konfliktov. "Západný Balkán je neriešený, charakterizujú ho územné, menšinové i náboženské spory. V poslednom čase tam navyše rastie aj migračný tlak a vplyv radikálneho islamu," zdôraznil Áder.

Na snímke prezidenti krajín V4, dole zľava český prezident Miloš Zeman a maďarský prezident János Áder a hore zľava poľský prezident Andrzej Duda a prezident SR Andrej Kiska počas tlačovej konferencie na dvojdňovom summite prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4) v maďarskom Szekszárde 14. októbra 2017.
Foto: TASR/Tamás Kovács


"Najmä v Bosne dochádza k nebezpečenstvu ďalšieho šírenia radikálneho islamu," poznamenal k téme západného Balkánu český prezident Zeman, podľa ktorého tomu napomáhajú finančné zdroje zo Saudskej Arábie. Peniaze však nejdú na obohatenie Bosny a Hercegoviny, ale na budovanie mešít, čo môže byť ohniskom vzbudzovania náboženskej neznášanlivosti, dodal český prezident, ktorý vyjadril pochybnosti aj v súvislosti s integráciou Kosova s poznámkou, že päť členských krajín členských krajín Únie odmietlo uznať nezávislosť tejto balkánskej krajiny.

Podľa slov hlavy štátu Poľska v otázke integrácie západobalkánskych krajín musia byť jasne zadefinované podmienky, ale aj termíny možného vstupu do EÚ. Duda v tejto súvislosti kritizoval Úniu za jej nepružnosť, byrokraciu, ktorá slúži iba jej vlastným potrebám, a zdôraznil, že EÚ, ak chce byť konkurencieschopná, musí byť otvorená a v prípade potreby schopná prijať aj inštitucionálne zmeny a vybudovať nové elementy.

Prezidenti sa zhodli na tom, že stabilita a bezpečnosť západného Balkánu prináša stabilitu a bezpečnosť celej Európe.