< sekcia Slovensko

Koaličná rada sa má zísť v piatok 25. augusta

Na snímke zľava predseda strany SNS Andrej Danko, predseda strany SMER-SD Robert Fico a predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: TASR - Michal Svítok

Sociálni demokrati sú pripravení na zasadnutí Koaličnej rady predložiť vlastné požiadavky. Svoje má aj SNS. Smer-SD predpokladá, že priority prinesie aj Most-Híd.

Bratislava 21. augusta (TASR) - Koaličná rada má byť v piatok 25. augusta. Termín navrhol partnerom predseda SNS Andrej Danko. Smer-SD aj Most-Híd s ním súhlasia, potvrdili s tým, že ministri za tieto dve strany sa zúčastnia na stredajšom (23.8.) rokovaní vlády.

"Strana Smer-SD súhlasí s termínom, ako aj formátom Koaličnej rady. Očakáva, že sa v prvom rade vyrieši problém týkajúci sa vypovedania koaličnej dohody stranou SNS," uviedla hovorkyňa strany Ľubica Končalová.

Sociálni demokrati sú pripravení na zasadnutí Koaličnej rady predložiť vlastné požiadavky. Svoje má aj SNS. Smer-SD predpokladá, že priority prinesie aj Most-Híd.

Požiadavky Smeru-SD sa podľa hovorkyne Ľubice Končalovej viažu k budúcoročnému štátnemu rozpočtu, pri plnom zachovaní finančnej disciplíny krajiny. "Medzi nimi bude napríklad radikálnejšie zvýšenie minimálnej mzdy či vyššia podpora starostlivosti o odkázaných ľudí," uviedla.

"Strana Most-Híd aktuálnu situáciu nemieni komentovať cez médiá, chce ju riešiť na Koaličnej rade, ktorá zasadne v piatok," doplnila hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Ešte pred piatkovou Koaličnou radou zasadne vo štvrtok 24. augusta Predsedníctvo SNS. TASR to potvrdila riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová. Na rokovanie predsedníctva majú prísť ministri za SNS aj poslanci NR SR.

Premiér naďalej očakáva od SNS meno nového ministra školstva, ktorý nahradí odchádzajúceho Petra Plavčana. Ak SNS do Plavčanovho odchodu s novou nomináciou nepríde, predseda vlády požiada prezidenta SR Andreja Kisku, aby riadením rezortu poveril niektorého z ministrov za SNS. Národniari majú ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú a ministra obrany Petra Gajdoša. Fico už povedal, že by rezort školstva mohol dočasne viesť Gajdoš.

Odchod z funkcie oznámil Plavčan minulý týždeň po tom, ako ho k tomu vyzval premiér Fico a šéf SNS Danko to akceptoval. Dôvodom bola kauza s rozdeľovaním eurofondov na podporu vedy na ministerstve školstva, ktorú nevedel Plavčan dôveryhodne vysvetliť. Po prepuknutí kauzy sa ocitla koalícia v kríze, keďže Danko k septembru vypovedal koaličnú zmluvu.

Lídri sa zhodli, že vládna koalícia nemá alternatívu a majú záujem pokračovať ďalej. Potom prišla SNS s požiadavkami, ktoré zverejnila v médiách skôr, ako ich oznámila partnerom. Lídri sa už oficiálne nestretli, hoci rokovania avizovali. Napokon sa ale dohodli, že pripravia dodatok ku koaličnej zmluve.

Následne prišlo k výzve na odstúpenie Plavčana, čo v prvej reakcii Danko označil za podraz. Neskôr to akceptoval a zobral si štyri dni na premyslenie si, ako ďalej v koalícii a či vôbec bude pokračovať v politike. Tie už uplynuli, Danko sa zatiaľ nevyjadril. Smer-SD a Most-Híd odmietajú predčasné parlamentné voľby. Fico deklaroval záujem pokračovať v tejto zostave.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.