< sekcia Slovensko

KOALÍCIA: Procházkovi kritici asi nebudú môcť chodiť na Koaličnú radu

Na snímke Radoslav Procházka Foto: TASR/Michal Svítok

Poslanci založili Platformu za zodpovednú politiku. V nej konštatujú, že Procházka stratil ich dôveru a nereprezentuje ich názory.

Bratislava 28. júna (TASR) - Piati poslanci #Siete, ktorí už nedôverujú predsedovi Radoslavovi Procházkovi a vytvorili svoju platformu, zrejme nebudú chodiť na rokovania Koaličnej rady. Na dnešnom svojho zástupcu nemali. Rokoval Procházka, ktorý ich má o výsledkoch zasadnutia informovať.

"Predseda #Siete nás ubezpečil, že na sneme (13.8.) situáciu v strane vyriešia. My do vnútorných záležitostí inej strany zasahovať nebudeme," uviedol po rokovaní predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Podľa neho je pre partnerov najdôležitejšie, aby vládna koalícia mala naďalej podporu všetkých poslancov Siete.

"Prísľub sme dostali a zároveň aj to, že vždy po rokovaní Koaličnej rady budú informovať svojich ďalších poslancov, ktorí vytvorili platformu," doplnil Bugár. To, či bude napríklad bývalý prvý podpredseda Siete Andrej Hrnčiar chodiť na Koaličnú radu, strany podľa Bugára neriešili. "Rozhoduje vždy predseda," uzavrel Bugár.

Podľa poslanca Andreja Hrnčiara nevyhodnotil Procházka situáciu správne. "Zjavne Radoslav Procházka nemá zdravý úsudok a nevyhodnotil správne súčasnú situáciu. Pre nás to nie je nová situácia," reagoval Hrnčiar.

Procházkovi kritici chcú byť informovaní o výsledkoch rokovaní v koalícii. Procházka pre nich nie je zárukou informovania. "Nemá našu dôveru. Ak nás aj bude informovať, nevieme, či informácie, ktoré sa k nám dostanú, budú správne," poznamenal Hrnčiar. Pripomenul, že Procházka dnes zastupuje len dvoch poslancov, seba a Alenu Bašistovú.

#Sieť má vnútorné problémy už dlhšie obdobie. Piati poslanci - Martin Fedor, Andrej Hrnčiar, Katarína Cséfalvayová, Eduard Adamčík a Igor Janckulík hovoria o nedemokratických spôsoboch vedenia strany, nekomunikácii aj o chýbajúcej sebareflexii a hádzaní zodpovednosti na druhých. Procházka podľa nich nemá predpoklady na vedenie strany.

Poslanci založili Platformu za zodpovednú politiku. V nej konštatujú, že Procházka stratil ich dôveru a nereprezentuje ich názory. Deklarujú tiež podporu programovému vyhláseniu vlády, podporujú a žiadajú napĺňanie politických priorít strany #Sieť tak, ako boli prezentované a zapisované v priebehu zostavovania koaličnej vlády. Poslanci tiež chcú mať svojho zástupcu na rokovaniach s koaličnými partnermi.

Situáciu v #Sieti bude riešiť mimoriadny snem v Trnave 13. augusta. Strana si tam zvolí nového predsedu. Procházka nepovedal, či bude opäť kandidovať. Ako možný kandidát sa spomína Katarína Cséfalvyová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.