Slovensko

P. Pollák navštívil Lunik IX a osadu Mašličkovo. Po úmrtí dvoch detí

TASR, 7. januára 2016 18:21

Počas návštevy rómskej lokality Mašličkovo sa stretol i s rodičmi, ktorým v chatrči zomrelo štvormesačné dieťa.

Na snímke osada Mašličkovo. Košice, 7. januára 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta
Košice 7. januára (TASR) – Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák dnes navštívil košické sídlisko Lunik IX a lokalitu Mašličkovo, kde pred pár dňami (1.1. a 3.1.) zomreli dve malé deti.

„Som zhrozený z toho, že napriek tomu, že táto lokalita je tu päť rokov, tak stále si ju zodpovední ľudia akoby nevšímali,“ uviedol priamo na mieste Pollák.

Zdôraznil, že za päť rokov bolo na Luniku IX zbúraných 200 bytov. Minulý rok tam podľa neho pribudlo iba 12 nových bytov pre ľudí, ktorí pracujú. Radnici ponúkal riešenie, aby sa unimobunky z Nižnej Myšle presťahovali na sídlisko. Doposiaľ túto ponuku samospráva podľa jeho slov nevyužila. „Opätovne ponúkame mestu Košice, a teda aj mestskej časti finančné prostriedky na to, aby sa tie unimobunky z Nižnej Myšle presťahovali tu na Lunik IX, aby tí ľudia nežili v takých primitívnych podmienkach, ale žili adekvátne 21. storočiu,“ povedal vládny splnomocnenec.

P. POLLÁK: Vyzval mesto Košice, aby riešilo situáciu s Rómami


Pollák je ochotný pomôcť i pri výstavbe nových bytov. „Štát má vytvorené programy na to, aby sme pomohli týmto ľuďom. Je tu program výstavby bytov nízkoštandardného bývania pre ľudí, ktorí sú v hmotnej núdzi,“ dodal.

Počas návštevy rómskej lokality Mašličkovo sa stretol i s rodičmi, ktorým (3.1.) v chatrči zomrelo štvormesačné dieťa. „Hral sa s nami. Dávali sme mu jesť, nechcel. Skoro ráno, keď sme vstali, som si všimol, že nežije,“ opísal nám, ako došlo k tragickej udalosti otec nebohého chlapca René Horváth.

Na snímke vľavo René Horváth, ktorému tu nedávno počas mrazov zomrelo dieťa. Košice, 7. januára 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta


Starosta rómskeho sídliska Lunik IX Marcel Šaňa uviedol, že problém s bývaním v chatrčiach chce riešiť. Má však obmedzené kompetencie a rozpočet. „Nemáme žiadne pozemky, skoro všetko vlastní mesto. Keby sme mali svoje vlastné pozemky, ideme určite do tých výziev a staviame domy. My by sme hľadali riešenie, ako udržať tieto domy,“ uviedol Šaňa.

KOŠICE: Starosta košickej mestskej časti – Lunik IX Marcel Šaňa o situácii v osade Mašličkovo


Na košickom Luníku IX žije približne 6000 ľudí. V osade Mašličkovo takmer 300.

UPOZORNENIE:

TASR požiadala o stanovisko mesto Košice.
.

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák dnes vyzval mesto Košice a mestskú časť Lunik IX, aby začali riešiť situáciu s Rómami. K tomuto kroku pristúpil po nedávnom úmrtí dvoch detí na Luniku IX a v osade Mašličkovo. Na snímke osada Mašličkovo. Košice, 7. januára 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta


Na snímke vľavo Marcel Šaňa, starosta Mestskej časti Lunik IX, vpravo Peter Pollák, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Vpravo v pozadí je sídlisko Lunik IX. Košice, 7. januára 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta


Na snímke starosta Mestskej časti Lunik IX Marcel Šaňa. Košice, 7. januára 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta


Na snímke osada Mašličkovo. Košice, 7. januára 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta


Na snímke osada Mašličkovo. Košice, 7. januára 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta


Na snímke osada Mašličkovo. Košice, 7. januára 2016 Foto: TASR/Milan Kapusta
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:33

E. MIŠÍKOVÁ: Nemôžeme sa vyjadriť k obvineniu exposlanca Lipšica
Ako uviedla obhajkyňa exposlanca a bývalá dlhoročná prokurátorka, doposiaľ ani jej, ani jej klientovi Danielovi L. nebolo doručené uznesenie o jeho obvinení.

sk
dnes 16:54

VIDEO: R.FICO: Ceny energií sa v stredu vrátia na úroveň minulého roka
Podľa slov premiéra SR R. Fica nový cenový výnos vydá v stredu 25. januára regulačný úrad aj v prípade plynu. Ceny by mali zodpovedať cenám energií v roku 2016.

sk
dnes 16:46

Slovenskí výskumníci majú obnovený prístup k vedeckým databázam
Potvrdil to komunikačný odbor rezortu školstva. Vedci nemohli využívať databázy, ktoré spravuje spoločnosť Elsevier. Spoločnosť 19. januára potvrdila znovuobnovenie prístupov.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac