< sekcia Slovensko

Kováčik tvrdí, že jeho pôžička bola v súlade s platnou právnou úpravou

Na snímke špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto: TASR - Andrej Galica

Špeciálny prokurátor potvrdil, že mu v septembri 2017 fyzická osoba – rodinný príslušník, poskytla finančnú pôžičku.

Bratislava 15. februára (TASR) - Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa ohradil voči medializovaným informáciám týkajúcich sa jeho pôžičky od rodinného príslušníka. "Všetky okolnosti poskytnutia predmetnej pôžičky sú plne v súlade s platnou právnou úpravou, etikou a morálkou verejného činiteľa," povedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Špeciálny prokurátor potvrdil, že mu v septembri 2017 fyzická osoba – rodinný príslušník, poskytla finančnú pôžičku. Poukázal na to, že všetky potrebné a relevantné skutočnosti ohľadne nej mal uviesť do majetkového priznania za rok 2017 a do bezpečnostného dotazníka Národného bezpečnostného úradu, keď žiadal o previerku na stupeň "prísne tajné".

Pôvod finančných prostriedkov pochádza podľa Kováčika z legálneho predaja majetku fyzickej osoby, ktorý v prípade požiadavky príslušných orgánov bez problémov bezodkladne preukáže. "Je to ďalší bezprecedentný únik bankového tajomstva zneužitý na diskreditáciu špeciálneho prokurátora, preto špeciálny prokurátor aj v kontexte úmyselne vymyslenými podozreniami zváži možné trestnoprávne zákonné prostriedky," zhrnula Tökölyová.

Predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Ľubomír Galko (SaS) požiada riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Jozefa Magalu o otvorenie Kováčikovej bezpečnostnej previerky.

Denník N v piatok informoval, že Kováčik si v roku 2017 vložil na svoj účet v banke 204.000 eur. Uviedol, že peniaze pochádzajú od jeho brata. Operáciu banka nahlásila polícii, ktorá to podľa denníka nevyšetrila. "V tejto chvíli môžeme povedať toľko, že spis vykazuje nedostatky. Prezident policajného zboru Milan Lučanský preto nariadil podrobnú kontrolu spisu a v prípade potreby jeho opätovné otvorenie," reagovalo pre denník policajné prezídium. Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre syna. Dom stál 270.000 eur, zvyšnú cenu zaplatil syn.