Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Slovensko

VIDEO: Krajiny V4 podporujú zotrvanie Británie v Európskej únii

Na snímke zľava premiér SR Robert Fico,poľská premiérka Ewa Kopaczová, premiér ČR Bohuslav Sobotka a premiér Maďarska Viktor Orbán na summite krajín V4 v Prahe , 8.júna 2016. Foto: ÚV SR

Iba tak môže podľa nich Európa zvládnuť neľahké výzvy, ktoré ju čakajú, uviedli v spoločnom vyhlásení Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Beata Szydlová a Viktor Orbán.

Praha/Bratislava 8. júna (TASR) – Krajiny Vyšehradskej štvorky podporujú zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii (EÚ). Na summite V4 v Prahe sa dnes na tom zhodli predsedovia vlád Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Iba tak môže podľa nich Európa zvládnuť neľahké výzvy, ktoré ju čakajú, uviedli v spoločnom vyhlásení Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Beata Szydlová a Viktor Orbán.

Ako zdôraznil po rokovaní Sobotka, Británia je pre EÚ dôležitým partnerom. "Zhodli sme sa na záujme našich krajín na zotrvaní Veľkej Británie v EÚ. Veľká Británia je dôležitým európskym partnerom a výzvy, ktorým čelíme, zvládne EÚ i Veľká Británia lepšie, pokiaľ Spojené kráľovstvo v únii zostane," povedal Sobotka. Fico verí, že Briti sa rozhodnú pre zotrvanie v únii.

V problematike migrácie V4 upozornila na nevyhnutnosť usilovať sa o spoločné riešenie na európskej úrovni, ktoré sa zameria na základné príčiny migračnej krízy. "Zhodli sme sa na odmietavom postoji k návrhu Európskej komisie na reformu azylového systému obsahujúcemu redistribučný mechanizmus založený na povinnej a automatickej báze. Krajiny V4 uprednostňujú konkrétne praktické kroky, ktoré povedú k zefektívneniu azylových konaní," ozrejmil Sobotka.

Dôležitá má byť ochrana vonkajších hraníc EÚ, fungujúce hotspoty, efektívna návratová politika, ako aj účinná reforma dublinských pravidiel. Podľa Fica sa treba pri riešení tohto problému sústrediť na veci, kde sa krajiny vedia dohodnúť. Ostatné majú ísť bokom. "Bolo by správne, aby sme nemíňali energiu na konflikt," poznamenal.

Premiéri hovorili aj o riešení situácie na trhu s poľnohospodárskymi plodinami. V4 vyjadrila znepokojenie nad súčasnou situáciou, najmä v prípade mliečnych výrobkov a mäsa. "Súčasná situácia vytvára riziko závažných hospodárskych a sociálnych dopadov v rôznych členských štátoch," uvádza sa vo vyhlásení.

Vyšehradská skupina preto vyzýva Európsku komisiu, aby predložila efektívne spoločné európske riešenie. "Opatrenia, ktoré doteraz urobila EK, podľa nášho názoru neboli účinné,“ konštatoval Sobotka. V4 preto chce, aby sa táto téma otvorila na júnovom európskom summite.

Predsedovia vlád dnes počas summitu tiež podpísali list predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi. Vyzývajú ho na začatie a financovanie Regionálneho programu rozvoja a ochrany pre Ukrajinu, priblížil Sobotka. Vyšehradská štvorka upozorňuje, že na Ukrajine narastá počet vnútorne vysídlených ľudí. Má ísť už o vyše 1,7 milióna osôb. V4 preto vyzýva EK, aby sa ochrana týchto ľudí stala politickou prioritou EÚ. "Vyjadrili sme pripravenosť tento program v spolupráci s EK realizovať," doplnil Sobotka.

Dnešný summit V4 v Prahe sa konal pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v skupine. Od júla ho prevezme Poľsko. "SR pozorne študuje a sleduje priority poľského predsedníctva, s ktorými sa stotožňuje. Sme pripravení, keďže budeme vo zvláštnej pozícii krajiny, ktorá je predsedajúcou krajinou EÚ, spolupracovať s poľskou vládou ako s predsedajúcou krajinou V4,“ avizoval Fico. Deklaroval, že Slovensko bude svojich partnerov z V4 prioritnejšie informovať o veciach súvisiacich s jeho predsedníctvom v EÚ.