< sekcia Slovensko

Krajiny V4 chcú posilniť váhu národných parlamentov v rámci EÚ

Delegáti Komisií európskych vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) počas ich dvojdňového pracovného zasadnutia v maďarskom Sárospataku 25. septembra 2017. Zľava Lubomír Toufar a Václav Hampl z Českej republiky, Richard Horcsik z Maďarska, Izabela Klosová a Jaroslaw Obremski z Poľska a Martin Klus zo Slovenska. Foto: TASR/DUNA/MTI/Janos Vajda

Vyplýva to zo záverečného uznesenia dnešnej schôdzky parlamentných výborov pre európske záležitosti krajín V4.

Budapešť 25. septembra (TASR) - Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) chcú dosiahnuť posilnenie váhy národných parlamentov v rámci politiky Európskej únie. Vyplýva to zo záverečného uznesenia dnešnej schôdzky parlamentných výborov pre európske záležitosti krajín V4 v maďarskom mestečku Sárospatak v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe.

Podľa agentúry MTI predseda maďarského parlamentného výboru pre európske záležitosti Richárd Hörcsik z vládnej strany Fidesz pripomenul, že dnešné stretnutie bolo prvou schôdzkou počas terajšieho ročného maďarského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine na parlamentnej úrovni. Maďarsko prebralo rotujúce predsedníctvo od Poľska 1. júla.

Na podujatí bol prítomný aj podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Martin Klus.

"Vyšehradské krajiny už viackrát deklarovali, že považujú za dôležité posilniť úlohu národných parlamentov," zdôraznil Hörcsik a dodal, že druhým dôležitým bodom programu rokovania bol brexit, pretože je zrejmé, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ bude pre každého bolestivé.

Podľa jeho slov V4 nebude viesť separátne rokovania s Britániou, avšak ak ktorákoľvek z krajín štvorky utrpí počas rokovaní o brexite ujmu, potom proti tomu vystúpi spoločne.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.