Slovensko

Kresťania slávia jeden z najväčších sviatkov roka

TASR, 25. decembra 2015 7:35

Veriaci si pripomínajú udalosti v Betleheme (po hebrejsky Dom chleba), meste ležiacom asi osem kilometrov južne od Jeruzalema.

Ilustračné foto Foto: TASR/Branislav Račko
Bratislava 25. decembra (TASR) - Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turíciach najväčším cirkevným sviatkom, slávi dnes veľká časť kresťanov na Slovensku i vo svete.

Veriaci si pripomínajú udalosti v Betleheme (po hebrejsky Dom chleba), meste ležiacom asi osem kilometrov južne od Jeruzalema. Tam prišli kvôli sčítaniu ľudu Jozef z Nazaretu so svojou snúbenicou Máriou a v jaskyni za mestom sa podľa tradície narodil Ježiš.

Kresťania sa v dnešný sviatok zúčastňujú na slávnostných bohoslužbách, tešia sa z radostnej spomienky na príchod Vykupiteľa na svet, modlia sa za pokoj a porozumenie vo svete. Vo viacerých katolíckych kostoloch sa dnes popoludní zvyknú konať jasličkové pobožnosti pre deti alebo betlehemské hry.

Od 6. storočia je zvykom, že kňaz na sviatok Narodenia Pána celebruje tri sväté omše - polnočnú (utiereň), rannú (pastiersku) a slávnostnú dennú omšu. V Ríme pápež zvykol slúžiť polnočnú omšu v Bazilike Panny Márie Snežnej (Santa Maria Maggiore) pri jasličkách, rannú v Gréckom chráme sv. Anastázie a slávnostnú dennú v Bazilike sv. Petra.

Slávnosť Narodenia Pána sa slávi s vigíliou a oktávou. Vianočné obdobie však pokračuje aj po ôsmich dňoch a končí sa nedeľou po sviatku Zjavenia Pána - Troch kráľov, čiže tentoraz 10. januára 2016 na sviatok Krstu Pána.

V Gréckokatolíckej cirkvi sa v dnešný sviatok slúži slávnostná svätá liturgia. Veriaci oslavujú skutočnosť, že Boh sa stal človekom, prijíma ľudskú prirodzenosť, aby skrze jeho poníženie, smrť a vzkriesenie človek mohol prijať účasť na Božom živote. Narodenie Ježiša oslavujú gréckokatolíci v kontexte celého plánu spásy, preto sa v bohoslužobných textoch popri narodení (vtelení) spomínajú aj Kristova smrť, vzkriesenie a vykúpenie ľudstva z hriechu.

Zvláštnosťou vianočného obdobia v gréckokatolíckej cirkvi je osobitný pozdrav, ktorým sa veriaci tejto cirkvi navzájom pozdravujú v období sviatku Narodenia Pána (od 25. do 31. decembra): Christós raždájetsja! Odpoveď: Slavite jeho! Znamená to Kristus sa rodí! Oslavujme ho!
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:43

ZÁZNAM: Brífing primátora hlavného mesta SR Iva Nesrovnala
Pozrite si záznam z brífingu primátora Bratislavy.

sk
dnes 8:38

Vo štvrtok rátajte s 30 stupňami aj možnosťou búrok
Predpoveď počasia pre Slovensko na štvrtok 29. júna

sk
dnes 8:06

Požiar pri obci Láb sa podarilo lokalizovať
Momentálne zasahuje na mieste asi 70 kusov techniky a 150 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac