Slovensko

Kresťania slávia jeden z najväčších sviatkov roka

TASR, 25. decembra 2015 7:35

Veriaci si pripomínajú udalosti v Betleheme (po hebrejsky Dom chleba), meste ležiacom asi osem kilometrov južne od Jeruzalema.

Ilustračné foto Foto: TASR/Branislav Račko
Bratislava 25. decembra (TASR) - Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turíciach najväčším cirkevným sviatkom, slávi dnes veľká časť kresťanov na Slovensku i vo svete.

Veriaci si pripomínajú udalosti v Betleheme (po hebrejsky Dom chleba), meste ležiacom asi osem kilometrov južne od Jeruzalema. Tam prišli kvôli sčítaniu ľudu Jozef z Nazaretu so svojou snúbenicou Máriou a v jaskyni za mestom sa podľa tradície narodil Ježiš.

Kresťania sa v dnešný sviatok zúčastňujú na slávnostných bohoslužbách, tešia sa z radostnej spomienky na príchod Vykupiteľa na svet, modlia sa za pokoj a porozumenie vo svete. Vo viacerých katolíckych kostoloch sa dnes popoludní zvyknú konať jasličkové pobožnosti pre deti alebo betlehemské hry.

Od 6. storočia je zvykom, že kňaz na sviatok Narodenia Pána celebruje tri sväté omše - polnočnú (utiereň), rannú (pastiersku) a slávnostnú dennú omšu. V Ríme pápež zvykol slúžiť polnočnú omšu v Bazilike Panny Márie Snežnej (Santa Maria Maggiore) pri jasličkách, rannú v Gréckom chráme sv. Anastázie a slávnostnú dennú v Bazilike sv. Petra.

Slávnosť Narodenia Pána sa slávi s vigíliou a oktávou. Vianočné obdobie však pokračuje aj po ôsmich dňoch a končí sa nedeľou po sviatku Zjavenia Pána - Troch kráľov, čiže tentoraz 10. januára 2016 na sviatok Krstu Pána.

V Gréckokatolíckej cirkvi sa v dnešný sviatok slúži slávnostná svätá liturgia. Veriaci oslavujú skutočnosť, že Boh sa stal človekom, prijíma ľudskú prirodzenosť, aby skrze jeho poníženie, smrť a vzkriesenie človek mohol prijať účasť na Božom živote. Narodenie Ježiša oslavujú gréckokatolíci v kontexte celého plánu spásy, preto sa v bohoslužobných textoch popri narodení (vtelení) spomínajú aj Kristova smrť, vzkriesenie a vykúpenie ľudstva z hriechu.

Zvláštnosťou vianočného obdobia v gréckokatolíckej cirkvi je osobitný pozdrav, ktorým sa veriaci tejto cirkvi navzájom pozdravujú v období sviatku Narodenia Pána (od 25. do 31. decembra): Christós raždájetsja! Odpoveď: Slavite jeho! Znamená to Kristus sa rodí! Oslavujme ho!
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:45

Čas uzávery diaľnice D1 pri Blatnom počas víkendu bude dlhší
S obmedzením treba počítať už od sobotňajších ranných hodín až do nedele večera.

sk
včera 19:29

VIDEO: NAKA obvinila poslanca NR SR Stanislava M. z extrémizmu
Poslanec ĽSNS bol obvinený za trestné činy extrémizmu, konkrétne za prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

sk
včera 17:57

VIDEO: Fico: SR môže byť mostom v Európe, Bielorusko zase pre Euráziu
Premiér SR to vyhlásil dnes na spoločnej tlačovej konferencii s bieloruským premiérom Andrejom Kobjakovom, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac