Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 31. október 2024Meniny má Aurélia
< sekcia Slovensko

Gašparovič: Kto pochybuje o Ústave, nerobí dobre

Prezident SR Ivan Gašparovič Foto: TASR/Pavel Neubauer

Prezident SR Ivan Gašparovič to uviedol dnes v rámci diskusie na televízii TA3.

Bratislava 1. septembra (TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič je presvedčený, že Ústava SR v čase svojho prijatia splnila základné kroky, ktoré sa od nej očakávali. "Kto pochybuje o Ústave, nerobí dobre," uviedol dnes v rámci diskusie na televízii TA3 pri príležitosti 20. výročia vzniku Ústavy SR. Ako dodal, jej následné novelizácie boli nevyhnutné napríklad pre vstup do Organizácie spojených národov či Európskej únie.

Hlava štátu pripustila, že tam kde Európska únia nefunguje, lebo jednotlivé štáty neplnia dané podmienky, treba hľadať nápravu a tá môže spočívať aj v strate suverenity Slovenska v niektorých oblastiach. Myslí si však, že členstvo SR v Európskej únii a eurozóne je pre občanov plus a nevie si predstaviť "veľké" následky v prípade, že by krajina z takéhoto spoločenstva vystúpila.

V prípade krokov, ktoré budú smerovať k ďalšej európskej integrácii napríklad v oblasti ekonomických otázok by sa podľa bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara malo uskutočniť referendum. Integrácia by si totiž vyžiadala aj zmeny v Ústave SR. Ako dnes poukázal, jej vznik vyriešil množstvo sporov, o ktorých sa v histórii nehovorí.

Ako pripomenul Mečiar, súčasné európske integračné procesy a snahy prebiehajú v kríze a iniciatívy sa chopila nie Európska komisia, ale členovia Európskej únie Nemecko a Francúzsko. Radí preto ponáhľať sa pomaly. "Musí byť jasné, do čoho ideme," skonštatoval. Napriek súčasnej situácii si myslí, že euro prežije, aj keď v eurozóne možno nezostanú všetci jej súčasní členovia.

Ďalší bývalý premiér Ján Čarnogurský je presvedčený, že pokiaľ má existovať spoločná mena euro, tak nemôže každý štát samostatne rozhodovať o tom, ako bude "rozhadzovať" peniaze. Treba si podľa jeho slov vybrať buď právomoci alebo euro. "Ja si myslím, že výhodnejšie je podržať euro," uviedol s tým, že niektorých ekonomických právomocí sa bude musieť Slovensko vzdať, aby zostalo medzi najrozvinutejšími štátmi. Upozornil však, že bude treba hľadať hranicu, po ktorú je potrebné obmedziť suverenitu štátu a za ktorú už nebude možné ísť.