Slovensko

L. Sólymos: Je možné, že USA nakoniec z parížskej dohody nevystúpia

TASR, 19. júna 2017 18:17

Minister životného prostredia SR pripomenul, že Rada ministrov zodpovedná za tento rezort už viackrát vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím USA odstúpiť dohody z Paríža

Na snímke László Sólymos. Foto: TASR/Martin Baumann
Brusel/Luxemburg 19. júna (TASR) - Aj európski ministri zodpovední za životné prostredie, podobne ako ministri zahraničných vecí EÚ, dnes v Luxemburgu vyjadrili ľútosť nad jednostranným rozhodnutím prezidenta USA Donalda Trumpa odstúpiť od parížskej klimatickej dohody. Uviedol minister životného prostredia SR László Sólymos po skončení zasadnutia Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu.

Sólymos pripomenul, že Rada ministrov zodpovedná za tento rezort už viackrát vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím USA odstúpiť dohody z Paríža, ktorá je podľa jeho slov "výsledkom 25-ročnej práce" medzinárodnej spoločnosti.

"Podpísalo ju 196 štátov a je to krok späť. Všetci členovia Rady a ministri sa vyjadrili, že EÚ je odhodlaná ísť po tejto ceste a implementovať prvky parížskej dohody," opísal situáciu Sólymos.

Dodal, že prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo už v tejto fáze "nejde otočiť" a vyjadril presvedčenie, že to platí aj pre Spojené štáty. "Vyjadrili sme sa, že znovu otvoriť parížsku dohodu nemienime. Je doba na jej implementáciu, po tejto ceste chce ísť EÚ," spresnil.

Na otázku, či sa bude dariť napĺňať ambiciózne klimatické ciele parížskej dohody aj bez USA, druhého najväčšieho znečisťovateľa na svete (po Číne), minister odpovedal kladne a upozornil, že už v septembri tohto roku sa stretnú EÚ, Čína a ďalšie štáty sveta podporujúce ciele z Paríža. "Nehovoriac o tom, že aj v USA sú štáty a mestá, ktoré chcú naplniť túto dohodu," upozornil minister.

Podľa jeho slov nie je vylúčené, že príde čas keď sa Spojené štáty vrátia a opäť potvrdia svoju účasť na dohode z Paríža. Upozornil, že do roku 2020 Američania vystúpiť z dohody nemôžu a "štyri roky je dlhá doba", dosť dlhá na to, že Američania "to otočia a vrátia sa".
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:21

VIDEO: Na národnú púť do Šaštína-Stráží pôjdu aj dva mimoriadne vlaky
V deň púte, 15. septembra, vypraví Železničná spoločnosť Slovensko mimoriadne vlaky pre pútnikov smerujúcich do Šaštína. video

sk
dnes 15:00

PRIESKUM: Pre dve tretiny ľudí sú zmeny v súdnictve správne
Prieskum zisťoval, aký má verejnosť názor na zmeny, ktoré sa udiali v slovenskom súdnictve za posledné roky.

sk
dnes 15:00

VIDEO: Slovenská republika si pripomína augustové udalosti z roku 1968
Invázie pod krycím názvom Operácia Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií (12 tankových, 13 motostreleckých, dve výsadkové) a jedna letecká armáda. video

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac