< sekcia Slovensko

Lekári v trnavskej nemocnici sú znepokojení, apelujú na ministra

Ilustračná snímka Fakultnej nemocnice v Trnave Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Riaditeľ nemocnice pred niekoľkými dňami povedal pre médiá, že chod nemocnice bude aj po odchode sestier vo výpovedi zabezpečený.

Trnava 18. januára (TASR) - Podobne, ako lekári z Prešova a Žiliny, aj zástupcovia lekárov Fakultnej nemocnice (FN) Trnava apelujú na ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) a vládu SR, aby v čo najkratšom čase začali znovu rokovania s  Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek a prehodnotili už schválenú novelu zákona, ktorej prijatie vyvolalo terajší krízový stav v slovenských nemocniciach. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré dnes poskytlo TASR Lekárske odborové združenie (LOZ) pri FN Trnava.

LOZ so znepokojením vníma prístup vedenia nemocnice v Trnave, ako aj ministra zdravotníctva, k aktuálnej situácii. Sestry sú, ako LOZ vo FN píše vo vyhlásení, pre lekárov najbližšími spolupracovníkmi, súhra lekárov a sestier je kľúčová pri poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Ich nedostatkom na oddeleniach dochádza k vážnemu narušeniu chodu nemocníc. Preto je zarážajúci laxný prístup vedenia nemocnice a ministerstva zdravotníctva, ktoré namiesto snahy o rokovanie a dohodu situáciu bagatelizuje. "Po našich skúsenostiach s 'plánom B' bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika spred piatich rokov, ktorý neexistoval a bol len výmyslom pre upokojenie verejnosti, si uvedomujeme vážnosť situácie v našej aj v ostatných dotknutých nemocniciach. Dôrazne varujeme všetkých vedúcich pracovníkov jednotlivých nemocníc, ako aj ministerstvo zdravotníctva, pred takýmto ľahkovážnym prístupom k riešeniu situácie," uvádza sa ďalej vo vyhlásení, ktoré parafoval predseda LOZ vo FN Patrik Princ a dvaja členovia výboru. Je podľa nich nereálne, aby sa v najbližšom období bez množstva sestier, ktorým beží výpovedná lehota, zaručila dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov. Zdôraznili, že zdravotnú starostlivosť nezabezpečujú budovy a prístroje, ale predovšetkým vyškolený, rokmi skúsený a vzdelaný personál na všetkých úrovniach.

Riaditeľ FN Trnava Martin Neštický pred niekoľkými dňami povedal pre médiá, že chod nemocnice bude aj po odchode sestier vo výpovedi zabezpečený, primári dotknutých oddelení sú pripravení. Podľa jeho slov vtedy aktuálny počet 56 reálnych uvoľnení pracovných pozícií nemôže chod zdravotníckeho zariadenia závažne ovplyvniť, nakoľko ide o desať percent z celkového počtu sestier a napríklad počas letných prázdnin ich býva na dovolenkách v jednom čase viac.

Na svojej výpovedi trvá 88 sestier z bojnickej nemocnice

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach trvá na svojej výpovedi k dnešnému dňu 88 sestier a pôrodných asistentiek z pôvodného počtu 92. Vedenie nemocnice v spolupráci so zriaďovateľom, ktorým je Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), situáciu riešia aj s inými zdravotníckymi zariadeniami. Zároveň tvrdia, že sestry svoje výpovede chcú stiahnuť.

"Momentálne vedenie nemocnice v spolupráci s TSK vyvíja maximálne úsilie, aby sa táto situácia vyriešila, aby došlo k spokojnosti, samozrejme, aj na strane pacientov, tak aj na strane sestier a ďalších zdravotníckych zamestnancov," deklaroval dnes Ivan Gašparovič, ktorý je poverený riadením nemocnice.

Ako ďalej vysvetlil, vedenie NsP v Bojniciach zriadilo nové telefónne číslo ako i e-mailovú adresu, kde môžu pacienti i lekári získať informácie o aktuálnej situácii v nemocnici, ktorá sa týka aj zdravotníckych výkonov.

Na archívnej snímke Jaroslav Baška
Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Predseda TSK Jaroslav Baška informoval, že vedenie nemocnice a TSK dnes sestry požiadali, aby do piatka 22. januára konkretizovali svoje požiadavky, ktoré majú na kraj i zamestnávateľa a tiež ich vyzvali, aby svoje výpovede do tohto termínu stiahli. "Sestry boli možno aj dnes naklonené nejakým spôsobom stiahnuť tieto výpovede. Zaznelo z ich strany, že podpísali dohody s odborármi, že ak stiahnu výpovede, tak zaplatia 3300 eur odborárom. Trenčiansky samosprávny kraj im poskytne právnu pomoc, aby týchto viac ako 3000 eur nemuseli platiť," ozrejmil.

Sestry, ako pre TASR deklarovala predsedníčka odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek v bojnickej nemocnici Vlasta Oslicová, na svojich výpovediach naďalej trvajú.

TSK rokoval aj s ďalšími nemocnicami v kraji i mimo neho, ktoré by mohli prevziať pacientov z bojnickej nemocnice, ak sa situácia so sestrami nevyrieši. Ide pritom najmä o ľudí, ktorí majú dlhodobo naplánované operácie. "My sme tieto nemocnice oslovili ešte v januári, máme prísľub nielen od našich dvoch ďalších nemocníc, ktoré máme v zriaďovateľskej pôsobnosti, to je Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici, Nemocnica s poliklinikou v Myjave, ktoré sú na to pripravené prebrať niektorých týchto pacientov aj pacientov z ARO. Komunikoval som aj s riaditeľom Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Takisto nám prisľúbila pomoc aj Univerzitná nemocnica v Martine, samozrejme, aj najbližšia nemocnica v Partizánskom," spresnil Baška. NsP v Bojniciach je podľa neho zároveň pripravená zrealizovať aj ďalšie opatrenia, ktoré sa týkajú organizačnej štruktúry vo vnútri nemocnice.

Výpovedná lehota skončí sestrám 31. januára, v nemocnici ich celkovo pracuje 356. Výpovede podali sestry interného oddelenia a jeho jednotky intenzívnej starostlivosti, očného, krčného, traumatologického, gynekologického, psychiatrického, ortopedického, geriatrického oddelenia či oddelenia dlhodobo chorých. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) pritom z 25 sestier podalo výpoveď dovedna 19. Nemocnica prijala od 1. januára namiesto odchádzajúcich sestier šesť nových.

Vedenie NsP so zriaďovateľom dnes ubezpečili sestry, že žiadnej z nich výška mzdy nepoklesne. Priemerná mzda pritom podľa jeho ďalších slov dosiahla vlani k 31. decembru viac ako tisíc eur. Kraj i nemocnica sa zaoberajú aj požiadavkou sestier z OAIM, ktoré chcú infekčný príplatok. Rozhodnutie o ich zaradení do rizikovej skupiny by mal pritom, ako vysvetlil Baška, vydať regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Hromadné výpovede podali sestry v Bojniciach ešte vlani 30. novembra. Pridali sa tým k svojim kolegyniam z ďalších nemocníc v Košiciach, Trnave, Trenčíne, Žiline, Prešove, Martine, Dolnom Kubíne, Trstenej a Poprade. V poslednej menovanej ich ale všetky stiahli.

Sestry, ktoré sú dlhodobo nespokojné s riešením svojich požiadaviek, spustili akciu hromadných výpovedí vlani 25. novembra. Parlament vtedy schválil zákon, ktorý má od januára 2016 upraviť mzdy zdravotníkov. S tým však zástupcovia sestier nesúhlasia, nepáči sa im výška koeficientov, cez ktoré sa preratúva mzda, či chýbajúce zohľadňovanie praxe. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) považuje zákon za korektný a solídny.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.