< sekcia Slovensko

Lesníci:Ochranári zverejnili materiál, ktorý vrhá zlé svetlo na výskum

Ilustračná snímka. Foto: TASR Adriána Antošková

Podľa NLC materiál, ktorý ŠOP SR zverejnila na tlačovej konferencii, sa vyznačuje takým množstvom zásadných chýb a nedôsledností, že v danej podobe nie je možné zaujať k nemu konečné odborné stanovisko.

Zvolen 22. októbra (TASR) - Národné lesnícke centrum (NLC) a NLC - Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene vyslovuje v súvislosti s nedávnou tlačovou konferenciou Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR poľutovanie nad tým, že sa verejnosti opäť poskytuje materiál, ktorý nie je riadne vyargumentovaný, pripravený, nezodpovedá pravidlám publikovateľnosti a vrhá svetlo neprofesionality na riadny a odborný lesnícky výskum a jeho aktérov. ŠOP SR na nej informovala o analýze Ústavu ekológie lesa SAV o vzťahu medzi odumieraním smrekových porastov a bezzásahovými územiami v 117 rezerváciách a ich okolí na Slovensku.

Ako sa píše v otvorenom liste, ktorý NLC zaslalo TASR, materiál, ktorý ŠOP SR zverejnila na tlačovej konferencii, sa vyznačuje takým množstvom zásadných chýb a nedôsledností, že v danej podobe nie je možné zaujať k nemu konečné odborné stanovisko. NLC preto žiada predkladateľa materiálu o doplnenie a precizovanie niektorých formulácií.

Lesnícky odborníci z NLC chcú vedieť, čo znamená formulácia "bezzásahový princíp nie je "významným zdrojom nákazy" a na aké konkrétne príklady sa autori tohto názoru odvolávajú. Tiež chcú vedieť, akou skupinou sú ľudia, označovaní v materiáli ako "niektorí lesníci", a aké názory a ktorých lesníkov boli podľa tvrdenia ŠOP SR vyvrátené a čím.

S plnou vedeckou vážnosťou a odborným kreditom NLC žiadajú tiež o uvedenie základných referenčných parametrov materiálu, okrem iného napríklad to, kto oponoval metodiku, uvedenú v analýze a aká metóda bola použitá pri interpretácii údajov v materiáli.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.