Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

Nevidiaci dávajú prednosť zvukovým knihám

Na snímke úsek náučnej literatúry počas Dňa otvorených dverí v oddelení pre nevidiacich a slabozrakých v Mestskej knižnici Bratislava na Klariskej 15. novembra 2016. Foto: TASR/Michal Svítok

S nahrávaním zvukových kníh sa v Slovenskej knižnici pre nevidiacich v Levoči začalo v roku 1962, spočiatku na magnetofónové pásy, neskôr na kazety.

Levoča 25. novembra (TASR) – Knižničné služby, ale zároveň aj vydavateľstvo periodických a neperiodických dokumentov v špeciálnych formách, ako je Braillovo písmo, zvukové nahrávky, digitálne texty, reliéfna grafika či čiernotlačové písmo, ponúka Slovenská knižnica pre nevidiacich (SKN) Mateja Hrebendu v Levoči. Podľa slov vedúcej oddelenia knižnično-informačných služieb SKN Aleny Repaskej ide o jedinú knižnicu svojho druhu na Slovensku.

Od 1. januára 1999 je príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Služby knižnice využívajú nevidiaci, slabozrakí a inak zdravotne postihnutí ľudia. "V zmysle zriaďovacej listiny pôsobí SKN ako koordinačné, bibliografické, metodické a vzdelávacie centrum pre nevidiacich, slabozrakých a inak zdravotne postihnutých v SR," uviedla pre TASR Repaská s tým, že používateľom tejto špeciálnej knižnice sa môže stať každý nevidiaci, slabozraký a inak zdravotne postihnutý občan v rozsahu odôvodnenom jeho zdravotným postihnutím po predložení viacerých dokumentov.

Repaská poznamenala, že ľudia, ktorí využívajú služby knižnice, sú rovnakí ako bežní čitatelia. "Aj medzi našimi používateľmi sa nájdu takí, ktorí si nevedia svoj život bez kníh predstaviť a v ich svete sú často jediným spoločníkom," povedala. Ako priblížila, tak čitatelia v súčasnosti dávajú prednosť zvukovým záznamom pred knihami v Braillovom písme. "Veľkú časť tvoria ľudia, ktorí prišli o zrak v neskoršom veku a naučiť sa čítať plynulo a dostatočne rýchlo Braillovo písmo im spravidla spôsobuje problémy. Pre mnohých z nich je zvuková kniha bezprostredne po strate zraku prvým krôčikom k opätovnému získavaniu vnútornej rovnováhy a vítaným prostriedkom k vyplneniu voľného času. Z pozície týchto ľudí má zvuková kniha takmer nenahraditeľnú terapeutickú a rehabilitačnú hodnotu," povedala. Zvukovým knihám dávajú prednosť aj nevidiaci, ktorí Braillovo písmo ovládajú. Podľa jej ďalších slov je to preto, že tento spôsob čítania je omnoho rýchlejší, pohodlnejší a CD nosiče zaberú podstatne menej miesta ako objemné zväzky kníh v Braillovom písme. S nahrávaním zvukových kníh sa v knižnici začalo v roku 1962, spočiatku na magnetofónové pásy, neskôr na kazety. Od roku 2004 sú všetky zvukové knihy a časopisy nahrávané digitálne.

Knižnica vydáva 18 časopisov v troch verziách s rôznou periodicitou, ktorých forma a obsah sú prispôsobené schopnostiam, potrebám a nárokom zrakovo postihnutých recipientov. Všetky knihy, časopisy, učebnice, kalendáre, neperiodické tlačoviny vo formátoch prístupných vnímaniu zdravotne postihnutých si knižnica vyrába sama. "Do knižnice pravidelne nakupujeme bežné čiernotlačové knihy, ktoré akvizičná komisia rozdeľuje na spracovanie do Braillovho písma a na načítanie do zvukovej formy. Do výberu kníh sa aktívne zapájajú aj používatelia knižnice, ktorí predkladajú svoje návrhy, požiadavky a pripomienky pracovníkom výpožičných služieb," priblížila Repaská. Používatelia majú k dispozícii viac ako 6350 titulov zvukových dokumentov na CD vo formáte MP3 a takmer 3050 titulov v Braillovom písme. Z digitálnej knižnice si môžu vybrať z viac ako 5300 online zvukových kníh a časopisov prostredníctvom webovej stránky SKN.

Služby levočskej knižnice využívajú ľudia z celého Slovenska. Tí, čo nemôžu prísť do knižnice osobne, využívajú zásielkové služby. "V priemere ročne pošleme takmer 9000 zásielok používateľom na Slovensku a do zahraničia. Zvukové knihy zasielame v plastových obaloch, takzvaných kontajneroch a polyetylénových vreckách, braillovské knihy sú zasielané v špeciálnych brašniach. Používatelia vrátia zásielku po otočení adresného štítka rovnakým spôsobom," uviedla Repaská. Ako ďalej poznamenala, v súlade s poštovým poriadkom Slovenskej pošty sú zásielky kníh expedované ako slepecká tlač, čiže sú oslobodené od poštových poplatkov.