< sekcia Slovensko

Lídri OĽaNO-NOVA dnes podpísali Zmluvu so Slovenskom

Na archívnej snímke Daniel Lipšic (vľavo) a Igor Matovič Foto: TASR - Andrej Galica

Obe hnutia sa ňou zaväzujú, že podporia po budúcoročných parlamentných voľbách vznik vlády bez účasti strany Smer-SD, ktorá si do svojho vládneho programu osvojí ich 23 priorít.

Bratislava 16. novembra (TASR) – Predstavitelia koalície OĽaNO-NOVA Igor Matovič a Daniel Lipšic dnes podpísali Zmluvu so Slovenskom. Tá obsahuje 23 kľúčových riešení pre slovenských občanov. Obe hnutia sa ňou zaväzujú, že podporia po budúcoročných parlamentných voľbách vznik vlády bez účasti strany Smer-SD, ktorá si do svojho vládneho programu osvojí ich 23 priorít.

Podľa Igora Matoviča (OĽaNO) urobili krok, ktorý nie je na Slovensku zvyčajný, ale naopak, úplne bežný v západnom svete. "Je úplne bežné, že politické strany, ktoré kandidujú do volieb, tak podpíšu so svojimi budúcimi voličmi zmluvu a zaviažu sa, že keď sa stanú súčasťou vládnej koalície, tak splnia konkrétne body, ktoré sú v tej zmluve," vysvetlil na dnešnom brífingu Matovič.

Týmto krokom podľa neho chcú ľudí vopred informovať, čo ich čaká a zároveň otvoriť diskusiu s ostatnými opozičnými stranami ako meniť Slovensko k lepšiemu.

Líder OĽaNO priznáva, že takáto zmluva nie je ich výmysel, ale celosvetový trend, ktorý odštartovali v roku 1994 republikáni v USA. Zmluvu so Slovenskom má v utorok 17. novembra predstaviť aj mimoparlamentná strana #Sieť. Matovič však nezaregistroval, či #Sieť schválila svoju Zmluvu so Slovenskom.

Hnutia OĽaNO a NOVA ponúkajú 23 riešení rozdelených do päť podskupín, orientujúcich sa na deti a rodiny, prácu a podnikanie, boj proti korupcii, zdravie a vzdelanie i bezpečnosť ľudí. Zvýšiť chcú napríklad materskú na 100 percent predošlého čistého príjmu matky, zaviesť nárok každého dieťaťa od troch rokov na bezplatné miesto v škôlke.

Zaviesť hypotekárne prázdniny, aby rodič dieťaťa do troch rokov mohol požiadať svoju banku o plný odklad splátok hypotéky. V prípade začínajúcich živnostníkov zabezpečiť ročný bezplatný administratívny servis či zmeniť systém v poľnohospodárstve, aby sa výraznejšie podporovala práca ľudí ako strojov. OĽaNO-NOVA chcú zaviesť tiež hmotnú zodpovednosť politikov, zakázať schránkovým firmám uchádzať sa o verejné zdroje, posilniť nezávislosť polície, prokuratúry i súdov, zaviesť nízkonákladové referendum alebo odpolitizovať verejnú správu. V sfére zdravia a vzdelávania deklarujú výrazne obmedziť zisk zdravotných poisťovní či zvýšiť platy učiteľov každý rok o 10 percent počas nasledujúceho volebného obdobia.

"Tieto opatrenia majú rozpočtový dosah od 360 miliónov eur v prvom roku po 660 miliónov eur vo štvrtom roku. Tieto peniaze chceme získať najmä z opatrení proti korupcii. Na Slovensku je únik na DPH dve miliardy eur," spresnil Lipšic.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.