< sekcia Slovensko

Lipšic podáva podnet pre podozrenia, že Penta neplatila dane

Daniel Lipšic Foto: TASR/Martin Baumann
Jaroslav Haščák Foto: TASR/Ivan Majerský

Lipšic v rozprave zdôraznil, že Gorila nie je len kauza vlády Mikuláša Dzurindu, ale aj prvej a druhej Ficovej vlády.

Bratislava 7. februára (TASR) - Nezaradený poslanec Národnej rady SR a exminister vnútra Daniel Lipšic podá dnes podnet na Daňový úrad Bratislava, Finančnú správu SR a na Úrad pred dohľad nad výkonom auditu. Dôvodom sú podozrenia, že pri fúzii zdravotných poisťovni Apollo a Dôvera počas prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD) prišla finančná skupina k takmer pol miliarde eur, z ktorej neodviedla dane.

Lipšic dnes v rozprave k správe o stave vyšetrovania kauzy Gorila uviedol, že vždy, keď je pri moci Fico, výrazne sa zhorší na Slovensku výber daní. Poslanec sa nazdáva, že "ten, kto chodí s Ficom na colu, nemusí platiť dane". Zároveň upozornil, že je to omyl. "Neplatenie daní je trestné. Najznámejšia gorila, ktorá na tento omyl doplatila väzením, sa volala Al Capone," vyhlásil Lipšic. Aj Al Capone si podľa neho myslel, že je nepostihnuteľný, že je nad zákonom a že si môže dovoliť všetko, že si všetko a každého môže kúpiť, ako si to myslia aj niektorí ľudia na Slovensku.

Exminister vnútra verí, že je preč čas, keď sa štrngalo len kľúčami. "Myslím si, že je čas, aby tým, ktorí páchajú finančné podvody, daňové podvody, ktorí korumpujú, zaštrngalo aj niečo iné," povedal Lipšic. Zároveň upozornil všetkých, ktorých sa to týka, "že premlčacia doba pri daňových a iných podvodoch tohto rozsahu je 20 rokov a voľby sú o tri roky".


Daniel Lipšic
Foto: TASR/Martin Baumann

Gorila je kauzou Durindovej aj Ficovej prvej a druhej vlády, tvrdí Lipšic


Lipšic v rozprave zdôraznil, že Gorila nie je len kauza vlády Mikuláša Dzurindu, ale aj prvej a druhej Ficovej vlády. Predstaviteľov Smeru-SD sa okrem iného spýtal, či je pravda, že sa po voľbách v roku 2006 v jednom salóniku v Horskom parku stretli predstavitelia Smeru-SD a Penty a hovorili o zdravotníctve. Lipšic to spomenul v súvislosti s fúziou Apolla a Dôvery. Zároveň uviedol, že si nerobí ilúzie, že súčasná garnitúra má záujem vyšetriť kauzu Gorila. "Súčasná vláda nemá skutočný záujem kauzu vyšetriť, lebo by sa sama vystavila nebezpečenstvu," poznamenal.

"Rád by som upozornil, že vyšetrovanie kauzy začalo za ministrovania pána Lipšica, ktorý z toho urobil celkom peknú kampaň," reagoval poslanec Smeru-SD Anton Martvoň. Jeho kolega Viliam Jasaň sa nazdáva, že Lipšic sa usiluje odpútať pozornosť od toho podstatného zo spisu Gorila, a to je korupcia pri privatizácii a kupovanie poslancov počas druhej Dzurindovej vlády.

Penta rázne odmieta tvrdenia Daniela LipšicaInvestičná skupina Penta si na Slovensku riadne plní svoju daňovú povinnosť. V posledných piatich rokoch odviedli spoločnosti patriace Pente do slovenského štátneho rozpočtu na daniach okolo 70 miliónov eur. V reakcii na dnešné vyjadrenia nezaradeného poslanca Daniela Lipšica to uviedol hovorca skupiny Martin Danko.

"Poslanec Daniel Lipšic sa vyznačuje tým, že často tvrdo verbálne útočí, pričom následne odmieta za svoje slová niesť zodpovednosť a to ani vtedy, keď sa preukáže, že sa jedná o účelové lži. Jeho dnešné vyhlásenie patrí do kategórie takýchto vyjadrení," reagoval Danko, podľa ktorého ide Lipšicovi iba o sebaprezentáciu.

Zdôraznil, že k spojeniu zdravotných poisťovní Dôvera a Apollo došlo formou predaja podniku a celá transakcia prebehla plne v súlade s platnými právnymi predpismi. "A to v súlade so zákonom o zdravotných poisťovniach, ktorý zakazoval odplatný prevod poistného kmeňa, v súlade s platnými daňovými zákonmi a v súlade so zákonom o účtovníctve," spresnil hovorca. Penta má podľa jeho slov k transakcii k dispozícii kladné stanoviská audítorov, daňových expertov a viacero nezávislých právnych posudkov. "Transakcia bola schválená Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Protimonopolným úradom SR," poznamenal Danko.

Hovorca Penty zároveň upozornil, že spojenie Dôvery a Apolla nemá nič spoločné s kauzou Gorila. Lipšic svojim dnešným vyhlásením podľa Danka nadviazal "na nezmyselné a nekompetentné útoky", ktoré smeroval napríklad proti predaju paroplynového cyklu (PPC) ešte v čase, kedy bol ministrom vnútra. "Aj vtedy tvrdil, že predaj PPC bol podvodom a napadol jeho zrušenie, pričom jeho podnet bol štátnymi orgánmi zastavený ako nezmyselný a neopodstatnený," uzavrel Danko.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.