< sekcia Slovensko

Privatizáciou PPC prišla SR o 15 mld. Sk, tvrdí Lipšic

Minister vnútra Daniel LipšicFoto: TASR/Martin Baumann

Minister vnútra Daniel Lipšic podáva návrh na zrušenie privatizácie Paroplynového cyklu. Podľa neho došlo k vážnemu porušeniu zákona a Slovensko tak prišlo o 15 mld. korún.

Bratislava 5. marca (TASR) - Bratislava 5. marca (TASR) - Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) dnes podal na Generálnu prokuratúra (GP) SR podnet na zrušenie privatizácie Paroplynového cyklu (PPC). Informoval o tom na tlačovej konferencii.

Privatizácia podľa neho prebehla nezákonným spôsobom a výrazne pod cenu PPC. "Došlo k závažnému porušeniu zákonov, v dôsledku čoho za pravdepodobnej spolupráce spoločnosti Penta, zástupcov Fondu národného majetku a rezortu hospodárstva bola spôsobená škoda 15 miliárd korún," povedal Lipšic. Svoje podanie na GP SR minister zdôvodnil tým, aby kauza nebola po voľbách zamietnutá pod koberec.

Paroplynový cyklus predal Fond národného majetku v roku 2004 cyperskej firme PPC Holding, ktorá patrí pod finančnú skupinu Penta.

Lipšic povedal, že FNM umožnil v roku 2004 privatizáciu PPC za dve miliardy korún, napriek tomu, že jeho predstavitelia vedeli, že v tom čase štátnemu podniku Slovenské elektrárne (SE) vznikne strata 7 až 15 miliárd korún vďaka nevýhodnej zmluve s PPC platnej do roku 2013. Lipšic svoje tvrdenia opiera o materiál, ktorý bol v apríli 2004 preložený na rokovanie vlády vtedajším ministrom Pavlom Ruskom. Materiál bol však z rokovania stiahnutý a napriek tomu, že jeho obsah bol medializovaný, Lipšic dnes tvrdil, že o ňom až doteraz nevedel. "Aj tento materiál je jedným z vecných dôkazov môjho podnetu na prokuratúru," povedal minister. V dokumente sa píše o spomínanej strate 7 až 15 miliárd, ktorá vznikne SE po privatizácii PPC. "Aj preto je na Slovensku elektrina taká drahá," vyhlásil Lipšic.

Tu bude player


Predsedníčka výberovej komisie Anna Bubeníková
Ďalej informoval, že predsedníčkou výberovej komisie pri privatizácii PPC vo FNM bola Anna Bubeníková, ktorá napriek rozporným názorom v komisii presadila ponuku Penty. "Táto kvázi investícia sa Pente vrátila za 1,5 roka," povedal Lipšic, ktorý paroplynový cyklus označil za zlaté teľa Penty.

Reakcia Penty
Tvrdenia ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) o tom, že privatizácia Paroplynového cyklu (PPC) prebehla nezákonným spôsobom a výrazne pod cenu, je podľa finančnej skupiny Penta zmesou demagógie, základnej neznalosti a ignorancie faktov.
"Pri privatizácii PPC išlo o vysoko konkurenčný tender, ktorého sa okrem Penty, zúčastnilo celkovo 7 záujemcov, ako napríklad významné zahraničné firmy EON, Dalkia, PPF, či J&T. Penta ponúkla preukázateľne najvýhodnejšie podmienky," reagoval pre TASR hovorca finančnej skupiny Martin Danko. Penta podľa neho nebola nijako zvýhodňovaná a nikto z účastníkov súťaže nespochybnil výsledky tendra.

V ňom pritom nešlo len o predloženie najvyššej ceny, ale aj o schopnosť bezpodmienečne garantovať riešenie tzv. odkladacích podmienok, vrátane štátnej záruky za úver od Európskej investičnej banky (EIB) a renegociácie zmlúv so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), Slovenskými elektrárňami (SE) a Bratislavskou teplárenskou (BAT). "Uvedené odkladacie podmienky mali priamy negatívny dopad na hospodárenie PPC," upozornil Danko.

"Ak pán Lipšic hovorí o trhovej hodnote 5 a viac miliárd korún za PPC, otázkou je, ako je možné, že nikto z uchádzačov tendra neponúkol viac? Chce tvrdiť, že sa jednalo o kartelové dohody medzi 7 účastníkmi tendra, vrátane vzájomne si konkurujúcich skupín a zahraničných subjektov?" spýtal sa v reakcii hovorca Penty.

Za hrubú demagógiu a nepochopenie základných podmienok privatizácie označil aj tvrdenia o garantovaných ziskoch a výhodných zmluvách pre Paroplynový cyklus. "Uvedené zmluvy museli byť naopak všetky renegociované v neprospech PPC – to bolo kľúčovou podmienkou tendra, vrátane zbavenia štátu garancií za úver od EIB," priblížil. Istina tohto úveru bola vo výške 50,950 milióna eur s 0 % úrokom a nový 90-% vlastník PPC ho musel renegociovať za štandardných komerčných podmienok, čo malo na firmu negatívny dopad.

Penta tiež upozorňuje, že Paroplynový cyklus nemá možnosť zásadne určovať ceny za odber tepla ani elektrickej energie. "Cenu za odber tepla určuje ÚRSO, cenu za odber elektrickej energie sa odvádza od zmeny cien zemného plynu na svetových trhoch a jej maximálna výška je zároveň ohraničená vývojom cien elektrickej energie na európskom trhu," doplnil Danko.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

\r\n
\r\nPredsedníčka výberovej komisie Anna Bubeníková
\r\nĎalej informoval, že predsedníčkou výberovej komisie pri privatizácii PPC vo FNM bola Anna Bubeníková, ktorá napriek rozporným názorom v komisii presadila ponuku Penty. \"Táto kvázi investícia sa Pente vrátila za 1,5 roka,\" povedal Lipšic, ktorý paroplynový cyklus označil za zlaté teľa Penty.
\r\n
\r\nReakcia Penty
\r\nTvrdenia ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) o tom, že privatizácia Paroplynového cyklu (PPC) prebehla nezákonným spôsobom a výrazne pod cenu, je podľa finančnej skupiny Penta zmesou demagógie, základnej neznalosti a ignorancie faktov.
\r\n \"Pri privatizácii PPC išlo o vysoko konkurenčný tender, ktorého sa okrem Penty, zúčastnilo celkovo 7 záujemcov, ako napríklad významné zahraničné firmy EON, Dalkia, PPF, či J&T. Penta ponúkla preukázateľne najvýhodnejšie podmienky,\" reagoval pre TASR hovorca finančnej skupiny Martin Danko. Penta podľa neho nebola nijako zvýhodňovaná a nikto z účastníkov súťaže nespochybnil výsledky tendra.
\r\n
\r\nV ňom pritom nešlo len o predloženie najvyššej ceny, ale aj o schopnosť bezpodmienečne garantovať riešenie tzv. odkladacích podmienok, vrátane štátnej záruky za úver od Európskej investičnej banky (EIB) a renegociácie zmlúv so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), Slovenskými elektrárňami (SE) a Bratislavskou teplárenskou (BAT). \"Uvedené odkladacie podmienky mali priamy negatívny dopad na hospodárenie PPC,\" upozornil Danko.
\r\n
\r\n\"Ak pán Lipšic hovorí o trhovej hodnote 5 a viac miliárd korún za PPC, otázkou je, ako je možné, že nikto z uchádzačov tendra neponúkol viac? Chce tvrdiť, že sa jednalo o kartelové dohody medzi 7 účastníkmi tendra, vrátane vzájomne si konkurujúcich skupín a zahraničných subjektov?\" spýtal sa v reakcii hovorca Penty.
\r\n
\r\nZa hrubú demagógiu a nepochopenie základných podmienok privatizácie označil aj tvrdenia o garantovaných ziskoch a výhodných zmluvách pre Paroplynový cyklus. \"Uvedené zmluvy museli byť naopak všetky renegociované v neprospech PPC – to bolo kľúčovou podmienkou tendra, vrátane zbavenia štátu garancií za úver od EIB,\" priblížil. Istina tohto úveru bola vo výške 50,950 milióna eur s 0 % úrokom a nový 90-% vlastník PPC ho musel renegociovať za štandardných komerčných podmienok, čo malo na firmu negatívny dopad.
\r\n
\r\nPenta tiež upozorňuje, že Paroplynový cyklus nemá možnosť zásadne určovať ceny za odber tepla ani elektrickej energie. \"Cenu za odber tepla určuje ÚRSO, cenu za odber elektrickej energie sa odvádza od zmeny cien zemného plynu na svetových trhoch a jej maximálna výška je zároveň ohraničená vývojom cien elektrickej energie na európskom trhu,\" doplnil Danko.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Minister vnútra Daniel Lipšic podáva návrh na zrušenie privatizácie Paroplynového cyklu. Podľa neho došlo k vážnemu porušeniu zákona a Slovensko tak prišlo o 15 mld. korún."}