Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

D. Lipšic chce sprísniť požiadavky na budúcich sudcov

Daniel Lipšic Foto: TASR/Martin Baumann

Aktuálne platí, že všetci sudcovia majú oprávnenie oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami priamo zo zákona, bez potreby vykonania bezpečnostnej previerky.

Bratislava 14. marca (TASR) - Požiadavky na osoby, ktoré môžu byť vymenované do funkcie sudcu, by sa mali sprísniť. Navrhuje to opozičný poslanec Daniel Lipšic (nezaradený) v novele zákona o sudcoch a prísediacich s tým, že uchádzač o sudcovský post bude musieť mať previerku Národného bezpečnostného úradu na stupeň prísne tajné. Je to rovnaká podmienka, akú musia v súčasnosti spĺňať sudcovia špeciálneho súdu. Právnou normou sa budú poslanci zaoberať na marcovej parlamentnej schôdzi.

Aktuálne platí, že všetci sudcovia majú oprávnenie oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami priamo zo zákona, bez potreby vykonania bezpečnostnej previerky. Sprísnenú podmienku chce však Lipšic aplikovať až na tých, ktorí sa budú o miesto sudcu uchádzať až po dni účinnosti tohto zákona, teda po 1. júli 2014. Súčasní sudcovia majú pokračovať vo výkone funkcie podľa doteraz platného stavu.

Lipšic si od novely sľubuje vyššiu mieru nezávislosti súdnej moci. "Sudcami sa budú môcť stať len osoby, ktoré nie sú vydierateľné, resp. spochybniteľné zo žiadneho z dôvodov, ktoré sú predmetom skúmania ich bezpečnostnej spoľahlivosti," vysvetlil poslanec.

Podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností sú rizikami, ktoré vylučujú bezpečnostnú spoľahlivosť osoby, napr. činnosť proti záujmom SR v oblasti obrany štátu a bezpečnosti štátu, úmyselné porušenie právnych predpisov, v dôsledku ktorého by mohlo nastať ohrozenie záujmov Slovenska, resp. zistenie, že osoba je alebo bola spoločníkom špiónov, teroristov či sabotérov alebo je pod preukázateľným nátlakom v dôsledku finančnej situácie.

"Ide o závažné okolnosti, pre ktoré by osoba uchádzajúca sa o funkciu sudcu na ktoromkoľvek všeobecnom súde vrátane vojenských súdov mala byť vylúčená z možnosti účasti na výberovom konaní. Novela by pri postupnej obmene sudcov zabezpečila v súlade s Ústavou SR obsadenie súdov sudcami, ktorí spĺňajú z bezpečnostného hľadiska najvyššie kritériá spoľahlivosti," uvádza Lipšic.

O potrebe preveriť všetkých aktuálnych sudcov hovorili v posledných dňoch predstavitelia vládneho Smeru-SD. Previerky sa mali dostať aj do návrhu zmeny Ústavy SR, na ktorej sa dohodli Smer-SD a KDH. Pre nesúhlas opozície, ktorá sa obávala zneužitia, z neho napokon vypadli. Premiér Robert Fico (Smer-SD) však trvá na tom, že počas druhého čítania sa nejaká forma preverenia sudcov do návrhu dostať musí, inak Smer-SD zmenu ústavy nepodporí.