Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína
< sekcia Slovensko

Lipšic: ÚS nekonštatoval nedôvodnosť stíhania v dozore prokurátora ÚŠP

Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Poznamenal, že práve agenda ÚŠP prirodzene generuje v porovnaní s inými prokurátormi a súdmi, pomerne veľkú časť ústavných sťažností.

Bratislava 18. decembra (TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR nekonštatoval nedôvodnosť trestného stíhania vedeného v dozore ktoréhokoľvek prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ani v jednom rozhodnutí. Poukázal na to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Upozornil tiež, že nie je pravda, že by ÚS vo vzťahu k UŠP vydal 30 nálezov, ktorými bolo skonštatované porušenie základných ľudských práv a slobôd.

"V súvislosti s agendou Úradu špeciálnej prokuratúry bolo v rokoch 2022 a 2023 podaných celkovo 274 sťažností na Ústavný súd SR, z ktorých celkovo bolo vyhovené len piatim ústavným sťažnostiam smerujúcim proti ÚŠP, z toho v dvoch prípadoch išlo o prieťahy v konaní," upozornil Lipšic.

Poznamenal, že práve agenda ÚŠP prirodzene generuje v porovnaní s inými prokurátormi a súdmi, pomerne veľkú časť ústavných sťažností. "No napriek tomu sa nálezy priamo týkali celkovo siedmich prípadov, v rámci ktorých bolo konštatované porušenie ľudských práv a slobôd," zhrnul.

Prokurátori krajských prokuratúr vybavujúci v prvom stupni dozor v trestných veciach v súvislosti so zámerom zrušiť ÚŠP zase upozornili na možné negatívne dôsledky výmeny dozorujúcich prokurátorov v rozsiahlych a závažných trestných veciach.

"Verejnú kritiku pripravovaných legislatívnych zmien z odborného, profesijného hľadiska považujeme za oprávnenú, pretože plnohodnotne v krátkom čase bude nesmierne zložité vystihnúť podstatu jednotlivých trestných káuz vo všetkých ich súvislostiach," napísalo v spoločnom stanovisku 25 prokurátorov.

Apelujú na zachovanie kontinuity výkonu dozoru už začatých trestných vecí tak, aby ich dokončili terajší dozorujúci prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Sú tiež za vytvorenie priestoru na odbornú diskusiu v riadnom legislatívnom procese.