Slovensko

Ľudí žijúcich pri hraniciach s Ukrajinou Schengen obmedzuje

TASR, 16. apríla 2016 12:48

Stráženie schengenského priestoru vníma starosta obce Zboj najmä z pohľadu bezpečnosti občanov.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lýdia Vojtaššáková
Sobrance/Snina 16. apríla (TASR) – Ľudia žijúci pri hraniciach s Ukrajinou vnímajú Schengen ako obmedzenie, v rámci bezpečnosti jeho stráženie rešpektujú. "Žijem v obci pol storočia a za posledné roky sa tu toho udialo veľmi veľa. Už to nie je tá pokojná a pomerne tichá obec, ako bývala kedysi," povedal pre TASR starosta obce Vyšné Nemecké Jozef Danko. Obyvatelia obce musia podľa jeho slov znášať neprestajný hluk z áut, neporiadok po kolónach i cudzie autá, ktoré sú v dedine odstavené aj niekoľko týždňov. "Cesta obcou nie je v našej správe, ale to, že je roky v dezolátnom stave, prikladajú práve nám. Aj napriek tomu, že som niekoľkokrát na to poukázal, nič sa nedeje," dodal starosta.

Podľa slov Danka o zvýšenej migrácii svedčí množstvo policajných zložiek. "Osobne som sa nestretol s konkrétnym prípadom nelegálneho prekročenia hranice, aj keď v minulosti ich bolo oveľa viac," povedal starosta. Obyvatelia si na prechod policajných zložiek obcou zvykli. "S tunajším oddelením máme výborné vzťahy," dodal starosta obce Vyšné Nemecké.

Stráženie schengenského priestoru vníma starosta obce Zboj Ladislav Ladomirjak najmä z pohľadu bezpečnosti občanov. Pohyb policajtov v obci je podľa jeho slov citeľný, keďže v Zboji sídli oddelenie hraničnej polície. "S príslušníkmi polície sa môžete viac stretnúť aj na lesných cestách. Nemám pocit, že oproti minulosti je tu tých policajtov viac. Mám pocit, že ich výkon sa zvýšil," povedal pre TASR Ladomirjak. Podľa jeho slov bola kedysi situácia v tejto oblasti pokojnejšia. "Keď cestujete autom do Zboja, je možné, že kým do obce dôjdete, aj trikrát vás stopnú," dodal starosta.

Podľa starostu Ruského Hrabovca Juraja Cinkaniča súvisia so schengenským priestorom určité obmedzenia. "Viditeľná je zvýšená kontrola občanov. Ale keď počujeme, čo sa deje vo svete, rešpektujeme to," povedal pre TASR starosta. Podľa jeho slov mávajú aj oficiálne stretnutia s policajnými zložkami. "Náš kraj je horskou oblasťou, kde sú lesy a pasienky. Naši ľudia sa pohybujú po tejto prírode a keď stretnú nejakú podozrivú osobu, vedia, komu to majú hlásiť," dodal Cinkanič s tým, že súčinnosť medzi obcami a políciou musí byť, pretože tým chránia svojich občanov.

Prečítajte si aj:

16. apríla 2016 11:05

OPOZÍCIA: Schengen je v ohrození, jeho redukcia je neprijateľná
Opozičné strany sa tiež zhodli, že pre zachovanie európskeho projektu musia byť dodržiavané dohodnuté pravidlá.

sk
16. apríla 2016 9:35

KOALÍCIA: Zánik Schengenu by Slovensko výrazne poškodil
Tri koaličné strany tvrdia, že Schengen treba zachovať.

sk
15. apríla 2016 16:50

Hranicu s Ukrajinou stráži vyše 500 kamier, detektory či georadary
Slovensko-ukrajinská štátna hranica je od 21. decembra 2007 vonkajšou pozemnou hranicou schengenského priestoru.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 13:07

VIDEO: PREMIÉR: Slovensko spĺňa podmienky byť v jadre Európskej únie
Robert Fico poukázal najmä na historicky nízku úroveň nezamestnanosti, rast miezd, ako aj samotný rast slovenskej ekonomiky.

sk
dnes 12:51

Minister školstva P. Plavčan podá abdikáciu k 31. augustu
Na odchod ministra vyzval minulú stredu premiér R. Fico. Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti naštrbenou udalosťami na ministerstve.

sk
dnes 12:39

OĽaNO-NOVA: R. Fico len odpútava pozornosť od zlyhaní vlády
Na margo premiérovej ambície hlásiť sa do jadra EÚ poslanec tejto opozičnej strany Jozef Viskupič, že Slovensku a ľuďom nepomôže, ak bude predseda vlády hovoriť o nejakom jadre.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac