Slovensko

M. ÁBELOVÁ: Ľudia v sebe majú básnikov, len už na nich zabudli

TASR, 21. marca 2017 6:00

Iba jeden z piatich ľudí je presvedčený, že básne môže písať aj niekto iný, ako skutočný, literárne podkutý, profesionálny básnik.

Mirka Abélová. Foto: Teraz.sk/Facebook Mirky Abelovej
Bratislava 19. marca (TASR) - Počas Svetového dňa poézie (21. 3.) sa Slovensko po tretí raz zapojí do projektu Zaplať básňou. Konzumenti kávy alebo čaju budú môcť v 27 kaviarňach v 17 slovenských mestách zaplatiť za svoj obľúbený mok básňami.

Iba jeden z piatich ľudí je presvedčený, že básne môže písať aj niekto iný, ako skutočný, literárne podkutý, profesionálny básnik. A sedem percent ľudí žiadnu báseň nikdy v živote neprečítalo. To chce zmeniť celosvetová iniciatíva Zaplať básňou, ktorá bude tohto roku vyzývať ľudí k písaniu básní v 17 slovenských mestách od Bratislavy až po Michalovce.

"Princíp je jednoduchý - ľudia prídu do partnerskej kaviarne a pri objednávke kávy alebo čaju dostanú možnosť zaplatiť za ne vlastnoručne napísanou básňou. Tú napíšu na pripravený kus papiera a odovzdajú personálu," avizuje organizátor podujatia.

Ambasádorkou projektu je aj tento rok poetka a propagátorka poézie Mirka Ábelová: "Poznám veľa ľudí, ktorí sa mi priznali, že ako mladí skúšali písať básne. Či už pre nešťastnú lásku alebo preto, že ich svet 'nechápal'. Väčšina sa však za svoje výtvory hanbila a postupne ich písať prestala. Ľudia v sebe majú básnikov. Len už na nich zabudli. My im chceme pomôcť, aby ich v sebe znovu našli."

Poetku a textárku Mirku Ábelovú môžu fanúšikovia poézie stretnúť v bratislavskej kaviarni Kaffčo na Ventúrskej od 11.00 h práve počas Svetového dňa poézie. Spoločnosť jej budú robiť mladí adepti herectva z Vysokej školy múzických umení (VŠMU). Spolu s ňou budú návštevníkom ku káve čítať najkrajšie zaľúbené básne Lenka Libjaková, Petra Gavláková, Marek Lupták a Michal Kinik.

"Počet básní, ktoré Slováci počas Svetového dňa poézie napísali, každý rok rastie," uvádza organizátor podujatia, spoločnosť Julius Meinl pre Česko a Slovensko. Počas prvého ročníka iniciatívy na Slovensku v roku 2015 vzniklo 1094 poetických kúskov, v minulom roku 1392 básní. Adresy prevádzok aktuálne zapojených kaviarní na Slovensku nájdu záujemcovia na http://bit.ly/ZaplatBasnouMapa.

Svetový deň poézie 21. marec vyhlásilo UNESCO v roku 1999. Cieľom tohto dňa je propagovať čítanie, písanie, publikovanie a učenie sa poézie vo svete a ako spomína rada UNESCO v deklarácii tohto dňa: "uznať a podnietiť národné, regionálne a medzinárodné poetické aktivity".
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 19:45

Čas uzávery diaľnice D1 pri Blatnom počas víkendu bude dlhší
S obmedzením treba počítať už od sobotňajších ranných hodín až do nedele večera.

sk
včera 19:29

VIDEO: NAKA obvinila poslanca NR SR Stanislava M. z extrémizmu
Poslanec ĽSNS bol obvinený za trestné činy extrémizmu, konkrétne za prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

sk
včera 17:57

VIDEO: Fico: SR môže byť mostom v Európe, Bielorusko zase pre Euráziu
Premiér SR to vyhlásil dnes na spoločnej tlačovej konferencii s bieloruským premiérom Andrejom Kobjakovom, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac