Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Slovensko

M. Fronc: Procházka zatiaľ žiadnu názorovú platformu nevytvára

Martin Fronc Foto: TASR/Miroslav Košírer

Na margo neúspešného návrhu Radoslava Procházku na zmenu stanov KDH Pavol Hrušovský a Ján Figeľ poznamenali, že neprešla aj kvôli tomu, že bola predložená bez širšej diskusie na regionálnej úrovni.

Bratislava 9. júla (TASR) - Hoci poslanec KDH Radoslav Procházka po sneme strany 23. júna avizoval vytvorenie názorovej platformy, zatiaľ žiadnu reálne nevytvára. Ak sa proti nej nejaká stranícka organizácia vyslovila, bol to skôr postoj zameraný proti vytváraniu platforiem ako takých. V reakcii na medializované informácie to dnes pre TASR povedal poslanec KDH Martin Fronc.

"Podľa mojich informácií sa zatiaľ žiadna takáto názorová platforma nerealizuje, aj keď pán Procházka niečo také do budúcna naznačil. Je predčasné vyjadrovať sa k obsahu názorovej platformy, ktorý zatiaľ nepoznáme," dodal.

Pripustil však, že mnohí jeho kolegovia nesúhlasia s vytváraním platforiem ako takých. "Ja osobne vidím rozdiel medzi názorovou platformou a personálnou platformou. Vo všeobecnosti, názorové platformy v európskych stranách bežne existujú a pomáha to pri hľadaní postojov k závažným politickým otázkam," poznamenal poslanec. "Iná vec sú personálne platformy, čo už sa blíži k vytváraniu frakcií. To do istej miery považujem za problém. Na Slovensku takýto proces zatiaľ vždy skončil štiepením strany," podčiarkol Fronc.

Procházka dnes pre TASR uviedol len toľko, že k otázkam okolo platformy sa vyjadrí po návrate z dovolenky. Možnosť jej vytvorenia naznačil po sneme 23. júna, keď delegáti napokon neakceptovali jeho návrh na zmenu stanov KDH. Odvtedy však žiadne bližšie informácie o kreovaní tejto platformy médiám neposkytol.

Na margo neúspešného návrhu Radoslava Procházku na zmenu stanov KDH predseda poslaneckého klubu strany Pavol Hrušovský, aj opätovne zvolený predseda Ján Figeľ bezprostredne po rokovaní snemu poznamenali, že neprešla aj kvôli tomu, že bola predložená bez širšej diskusie na regionálnej úrovni.

"Nemôže sa to diať zrazu, nepripravene, bez hlbšej diskusie a tým pádom aj dostatočnej podpory. Zmena stanov si v KDH vyžaduje dvojtretinovú podporu delegátov. Navrhnem vytvorenie komisie, ktorá sa bude zaoberať prípravou novely stanov tak, aby všetky návrhy prešli diskusiou na úrovni okresov a krajov a mohli byť súčasťou prípadnej novely. Ak sa to robí inak, väčšinou to nedopadne dobre," vyhlásil vtedy Figeľ.

Dodal, že na zastupovanie predsedu by teoreticky stačil jeden podpredseda, KDH ich má šiestich preto, aby spolu s predsedom vytvorili efektívny tím. Procházka totiž navrhoval znížiť počet podpredsedov na troch. Figeľ nesúhlasí ani s jeho predstavou posilnenia úlohy regiónov v predsedníctve, ktoré by sa podľa Figeľa v takomto prípade začalo podobať "konfederácii regiónov".