Slovensko

M. KOTEREC: Spoločná ochrana vzdušného priestoru je v štádiu diskusií

TASR, 13. októbra 2012 10:20

Téma spolupráce pri ochrane vzdušného priestoru Česka a Slovenska však podľa neho skutočne rezonuje a záujem o ňu je z oboch strán.

Miloš Koterec Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 13. októbra (TASR) - Spolupráca Slovenska s Českom na ochrane vzdušného priestoru oboch krajín je v súčasnosti ešte len v štádiu diskusií v akademickej rovine. Pre TASR to uviedol štátny tajomník rezortu obrany Miloš Koterec, podľa ktorého tento projekt by musel prekonať ešte niekoľko prekážok, aby sa mohol skutočne realizovať.

"Je treba prekonať viacero problémov, a to prvý - jednoznačne sa politicky dohodnúť ako to chceme a čo s tým chceme robiť; druhý - legislatívne tieto veci ošetriť na slovenskej aj českej strane; a tretie - vyriešiť technické záležitosti, to znamená koordinovaný výcvik, či zabezpečenie rádiolokátormi," priblížil Koterec.

Téma spolupráce pri ochrane vzdušného priestoru však podľa neho skutočne rezonuje a záujem o ňu je z oboch strán. Napriek tomu je podľa neho ešte stále predčasne hovoriť o časovom horizonte, kedy by mohli tieto úvahy nadobudnúť konkrétnu podobu. "Ja by som to ešte nenazýval projektom, skôr ideovým námetom," doplnil.

Najčastejšie sa v poslednom čase hovorilo o tom, že by vzdušný priestor oboch krajín mohli striedavo chrániť lietadlá z Česka a Slovenska. Podľa Kotercovho predchodcu a šéfa Centra pre európske a severoatlantické vzťahy Róberta Ondrejcsáka, Slovensko by mohlo v súčasnosti realizovať takýto projekt aj so stíhačkami, ktoré má k dispozícii. Napriek tomu podľa jeho slov treba z dlhodobého hľadiska uvažovať o potrebe obmeny v nadzvukovom letectve. "Realizácia takejto obmeny je časovo mimoriadne náročná problematika. Vyžaduje si to viac ako desaťročie. Nejde len o to nakúpiť stíhačky a zaradiť ich do výzbroje, ale najprv treba aj nejakú koncepciu, čo vlastne s tým nadzvukovým letectvom v budúcnosti chceme," poznamenal.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:07

V noci a nadránom môže v niektorých častiach Slovenska mrznúť
Vo výške päť centimetrov nad povrchom môžu teploty klesnúť na mínus jeden až mínus štyri stupne Celzia, spresňuje Slovenský hydrometeorologický ústav

sk
dnes 18:49

A. DANKO: Mnohí naši členovia chcú vystúpiť z vlády
Zároveň zdôraznil, že je jeho povinnosťou poradiť sa so všetkými štruktúrami strany a konať tak, ako to cíti členská základňa.

sk
dnes 17:25

Analytik: Slovensko využívajú ako sprostredkovateľa voči krajinám V4
Podľa neho Česko a Slovensko sú ochotné podporiť spoločnú európsku politiku a ďalšie presuny kompetencií v niektorých oblastiach, čiže v tomto idú krajiny V4 opačnými smermi.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac