< sekcia Slovensko

M. LAJČÁK: Nástroje proti terorizmu máme vo vlastných rukách

minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák Foto: TASR/Martin Baumann

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák dnes hovoril v Luxemburgu na ministerskom zasadnutí krajín Európy a Ázie (ASEM) o prepojení terorizmu a migrácie.

Luxemburg/Bratislava 6. novembra (TASR) - O prepojení terorizmu a migrácie hovoril dnes v Luxemburgu na ministerskom zasadnutí krajín Európy a Ázie (ASEM) šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

"Fenomén terorizmu a tzv. zahraničných bojovníkov je dnes trvalou súčasťou každej bezpečnostnej agendy. Nástroje proti terorizmu máme pritom vo vlastných rukách," podčiarkol s tým, že sa treba venovať skutočným príčinám existujúcich kríz a konfliktov, ktoré produkujú alebo podporujú terorizmus.

Zároveň sa musia rešpektovať záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva a vláda zákona.

Poukázal na to, že najväčšie výzvy súčasnosti sú veľmi tesne previazané. "Terorizmus a migrácia spolu súvisia. Politické spory, vnútorné konflikty či nefunkčné štáty sú hlavné spúšťače týchto fenoménov. Poskytujú živnú pôdu pre radikalizmus a extrémizmus, ktorý sa ľahko mení na terorizmus. A jeho vyčíňanie následne vedie k tomu, že ľudia utekajú zo svojich domovov a hľadajú stabilitu a bezpečie za hranicami svojich krajín," upozornil Lajčák.

Terorizmus aj migráciu treba podľa neho riešiť spoločnými silami. Čo v prípade migrácie znamená spoluprácu krajín pôvodu, tranzitu a cieľových štátov, za účasti medzinárodných organizácií.

Pripomenul, že je potrebné zvýšiť pomoc a podporu krajinám, ktoré sa starajú o utečencov, zintenzívniť spoluprácu v boji proti pašeráckym sieťam, zlepšiť systém návratov a účinnú ochranu vonkajších hraníc Európskej únie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.