Slovensko

M. Lajčák v Nórsku: Arktída má pre EÚ rastúci význam

TASR, 25. januára 2016 17:24

Počas programu v Tromso absolvoval minister M. Lajčák aj bilaterálne rokovania s nórskym partnerom Borgem Brendem a fínskym ministrom Timom Soimim.

Miroslav Lajčák Foto: TASR/AP
Bratislava/Tromso 25. januára (TASR) - „Význam Arktického regiónu pre Európsku úniu stále rastie a EÚ môže zohrať dôležitú úlohu pri riešení hlavných problémov tohto regiónu.“ Na medzinárodnej konferencii „Arktické hranice“ v severonórskom meste Tromso, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom, to vyhlásil podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Na podujatí sa zúčastnil na pozvanie svojho nórskeho kolegu ako predstaviteľ nastávajúcej predsedníckej krajiny EÚ.

„Klimatické zmeny nie sú nikde také viditeľné ako v Arktickej oblasti. Možno sa zdá, že udržateľný rozvoj je priorita len pre tento región, ale za zachovanie životného prostredia v tejto jedinečnej časti sveta sme zodpovední my všetci, je to globálna priorita,“ zdôraznil minister M. Lajčák vo vystúpení pred niekoľkými stovkami predstaviteľov politických, podnikateľských a akademických kruhov, ako aj domorodého obyvateľstva z krajín Arktickej rady. Arktická rada má osem členských a 12 pozorovateľských krajín*. O štatút pozorovateľa požiadala aj EÚ.

„Pôsobenie krajín v rámci Arktickej rady je veľmi inšpiratívne, lebo podčiarkuje význam regionálnej spolupráce spojenej so zodpovednosťou. Aj preto chce byť EÚ pozorovateľom v tejto organizácii,“ konštatoval minister M. Lajčák. Európska únia považuje Arktický región za oblasť strategického významu. Jej tri členské štáty sú zastúpené v Arktickej rade. EÚ je tiež hlavným spotrebiteľom zdrojov z Arktickej oblasti.

Minister M. Lajčák vo svojom vystúpení na medzinárodnej konferencii Arktické hranice venovanej otázkam priemyslu a ekosystému poukázal tiež na to, že medzi najväčšie výzvy pre Arktický región patrí nájdenie správnej rovnováhy medzi využitím nových ekonomických možností a ochranou životného prostredia. V tejto súvislosti priblížil ekonomickú transformáciu a napredovanie ekonomiky Slovenska, vrátane opatrení na boj proti klimatickým zmenám. Minister M. Lajčák tiež vysvetlil ekonomické a ekologické aspekty nášho nastávajúceho predsedníctva v Rade EÚ, tak ako boli rozpracované v rámci programu predsedníckeho Tria spolu s Holandskom a Maltou.

Počas programu v Tromso absolvoval minister M. Lajčák aj bilaterálne rokovania s nórskym partnerom Borgem Brendem a fínskym ministrom Timom Soimim. Témou oboch stretnutí boli predovšetkým otázky migrácie, situácia v Sýrii a boj proti Daiš-u/ISIL, ako aj vývoj na Ukrajine a v krajinách Východného partnerstva a západného Balkánu.

*Členovia Arktickej rady: Dánsko, Fínsko, Island, Kanada, Nórsko, Rusko, Švédsko a USA. Medzi stálymi členmi je aj 6 organizácií reprezentujúcich domorodé arktické obyvateľstvo.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 6:33

Tragédia v Írsku: Rozhádaní kamionisti utĺkli železnou tyčou Slováka
Polícia po incidente na parkovisku zatkla dvoch iných kamionistov, no podľa správy servera thejournal.ie však neskôr oboch prepustila na slobodu bez toho, aby voči nim vzniesla obvinenia.

sk
dnes 5:30

Matej ľady neláme, zato má pršať. Budeme mať bohatú úrodu zemiakov?
Dnes očakávame zamračené počasie, vietor na hrebeňoch Tatier môže dosiahnuť v nárazoch až 180 km/h. Teploty sa budú pohybovať od 3 až do 8 stupňov Celzia.

sk
včera 20:27

SaS: GP SR posunula trestné oznámenie k energiám krajskej prokuratúre
Poslanci J. Kiššová a K. Galek majú podozrenie, že mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa v zmysle Trestného zákona.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac