Slovensko

M. Lajčák v Nórsku: Arktída má pre EÚ rastúci význam

TASR, 25. januára 2016 17:24

Počas programu v Tromso absolvoval minister M. Lajčák aj bilaterálne rokovania s nórskym partnerom Borgem Brendem a fínskym ministrom Timom Soimim.

Miroslav Lajčák Foto: TASR/AP
Bratislava/Tromso 25. januára (TASR) - „Význam Arktického regiónu pre Európsku úniu stále rastie a EÚ môže zohrať dôležitú úlohu pri riešení hlavných problémov tohto regiónu.“ Na medzinárodnej konferencii „Arktické hranice“ v severonórskom meste Tromso, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom, to vyhlásil podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Na podujatí sa zúčastnil na pozvanie svojho nórskeho kolegu ako predstaviteľ nastávajúcej predsedníckej krajiny EÚ.

„Klimatické zmeny nie sú nikde také viditeľné ako v Arktickej oblasti. Možno sa zdá, že udržateľný rozvoj je priorita len pre tento región, ale za zachovanie životného prostredia v tejto jedinečnej časti sveta sme zodpovední my všetci, je to globálna priorita,“ zdôraznil minister M. Lajčák vo vystúpení pred niekoľkými stovkami predstaviteľov politických, podnikateľských a akademických kruhov, ako aj domorodého obyvateľstva z krajín Arktickej rady. Arktická rada má osem členských a 12 pozorovateľských krajín*. O štatút pozorovateľa požiadala aj EÚ.

„Pôsobenie krajín v rámci Arktickej rady je veľmi inšpiratívne, lebo podčiarkuje význam regionálnej spolupráce spojenej so zodpovednosťou. Aj preto chce byť EÚ pozorovateľom v tejto organizácii,“ konštatoval minister M. Lajčák. Európska únia považuje Arktický región za oblasť strategického významu. Jej tri členské štáty sú zastúpené v Arktickej rade. EÚ je tiež hlavným spotrebiteľom zdrojov z Arktickej oblasti.

Minister M. Lajčák vo svojom vystúpení na medzinárodnej konferencii Arktické hranice venovanej otázkam priemyslu a ekosystému poukázal tiež na to, že medzi najväčšie výzvy pre Arktický región patrí nájdenie správnej rovnováhy medzi využitím nových ekonomických možností a ochranou životného prostredia. V tejto súvislosti priblížil ekonomickú transformáciu a napredovanie ekonomiky Slovenska, vrátane opatrení na boj proti klimatickým zmenám. Minister M. Lajčák tiež vysvetlil ekonomické a ekologické aspekty nášho nastávajúceho predsedníctva v Rade EÚ, tak ako boli rozpracované v rámci programu predsedníckeho Tria spolu s Holandskom a Maltou.

Počas programu v Tromso absolvoval minister M. Lajčák aj bilaterálne rokovania s nórskym partnerom Borgem Brendem a fínskym ministrom Timom Soimim. Témou oboch stretnutí boli predovšetkým otázky migrácie, situácia v Sýrii a boj proti Daiš-u/ISIL, ako aj vývoj na Ukrajine a v krajinách Východného partnerstva a západného Balkánu.

*Členovia Arktickej rady: Dánsko, Fínsko, Island, Kanada, Nórsko, Rusko, Švédsko a USA. Medzi stálymi členmi je aj 6 organizácií reprezentujúcich domorodé arktické obyvateľstvo.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:46

VIDEO: Slovenská republika si pripomína augustové udalosti z roku 1968
Invázie pod krycím názvom Operácia Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií (12 tankových, 13 motostreleckých, dve výsadkové) a jedna letecká armáda. video

sk
včera 19:56

Na policajnom protiteroristickom cvičení na Dunaji boli aj Slováci
Jeho scenár predpokladal, že sa výletnej lode na Dunaji zmocnila v maďarsko-slovenskom pohraničí pätica teroristov. Fingovanú rukojemnícku drámu ukončili policajti v rakúskej metropole. audio

sk
včera 18:58

Polícia stále vyšetruje komunikáciu Kollára s mladistvou na internete
Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie podrobnejšie informácie poskytovať nebudeme, odpovedal Wäldl na otázku TASR, či bol v danom prípade niekto obvinený alebo bolo vo veci rozhodnuté iným spôsobom.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac