< sekcia Slovensko

M. Lajčák vyzval na priblíženie medzinárodných organizácií k ľuďom

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Foto: TASR - Marko Erd

Okolo medzinárodných inštitúcií sú vytvorené bubliny, a tie je potrebné prasknúť, uviedol šéf rezortu diplomacie.

Bratislava 17. mája (TASR) - Je potrebné, aby medzinárodné inštitúcie, ako je aj OSN, zažili renesanciu multilateralizmu a priblížili sa k ľuďom. Uviedol to vo štvrtok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2018 Bratislava Forum.

"Priepasť medzi inštitúciami a ľuďmi sa zväčšuje a my ju musíme zaplátať a urobiť to rýchlo. Okolo medzinárodných inštitúcií sú vytvorené bubliny, a tie je potrebné prasknúť," povedal Lajčák.

"Často prichádzame k stolu s tým, že sa nechceme vzdať ničoho... Multilateralizmus je tu na to, aby na konci bol každý víťazom, aj keď budeme musieť robiť nejaké ústupky," vyhlásil slovenský minister zahraničných vecí.

Podľa neho svet v súčasnosti musí čeliť "konfliktom, ktorých koniec nie je na dohľad". Konfliktom, ktoré nazývame alarmujúce, znepokojujúce, ale mali by sme si priznať, že sú skrátka strašidelné, myslí si Lajčák. Avšak aj na takéto výzvy existujú podľa neho riešenia. "Zakladajú práve na multilaterálnych prostriedkoch, ktoré máme, len ich treba používať," vyhlásil.

Multilateralizmus však v súčasnosti potrebuje obnovu, tvrdí Lajčák. Tú možno podľa neho dosiahnuť pomocou kultúrneho posunu. V tejto súvislosti je teda podľa neho potrebné zmeniť "to, ako sa medzi sebou rozprávame". "Dialóg je jadrom multilateralizmu...a mali by sme ho oprášiť a začať využívať. Rozprávame sa len preto, aby sme sa rozprávali? Len, aby bolo vidieť, že sa rozprávame alebo chceme naozaj niečo vyriešiť?" uviedol Lajčák.

Renesancia multlateralizmu sa podľa neho môže začať aj na pôde GLOBSEC-u, ale je potrebné, aby sa presunula ďalej do sveta medzi ľudí, "aby sme ich mohli inšpirovať", uviedol Lajčák.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.