Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Slovensko

M. Lučanský dal pokyn, aby sa polícia zaoberala nahrávkami od Talianov

Na snímke kandidát na post prezidenta Policajného zboru SR a súčasný prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský poskytuje rozhovor po vypočutí na Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť 10. apríla 2019 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Poslanci Lučanského vypočúvali v rámci výberu nového policajného prezidenta, na tento post Lučanský kandiduje.

Bratislava 10. apríla (TASR) - Policajný prezident Milan Lučanský dal pokyn na to, aby sa polícia zaoberala nahrávkami, ktoré má z talianskej strany. Uviedol to v odpovedi na otázku Ľubomíra Galka (SaS) o nahrávkach medzi bývalou štátnou radkyňou Máriou Troškovou a talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom.



"Bolo z môjho pokynu dané, aby sa týmito nahrávkami zaoberali. Sú nahrávky, ktoré poskytla talianska strana. Aj napriek tomu, že boli vyhodnotené v tíme, že sú neupotrebiteľné, tak zjavne sme to dali analyzovať a bude možnosť z nich vyextrahovať veci," povedal počas vypočúvania v parlamentnom brannobezpečnostnom výbore. Po vypočutí spresnil, že vyšetrovateľom boli poskytnuté "nejaké dátové nosiče, ktoré boli vyhodnotené, že sa z nich nedajú načítať informácie". Lučanský verí, že budú použiteľné.

Poslanci Lučanského vypočúvali v rámci výberu nového policajného prezidenta, na tento post Lučanský kandiduje. Na nahrávky medzi Troškovou a Vadalom sa ho pýtal opozičný poslanec SaS Ľubomír Galko. Lučanský doplnil, že už bolo začaté konanie vo veci.

"Aby sme vyčistili celkovo činnosť pána Vadalu na území Slovenska. Cestou prokuratúry bude požiadané o medzinárodnú právnu pomoc. Povedal som, že to je už na nich, či to bude tak, že sa len vyžiadajú materiály od talianskych orgánov, alebo to bude aj osobné vypočutie a vyťaženie pána Vadalu v Taliansku. Nebránim sa tomu," vyhlásil Lučanský s tým, že akákoľvek trestná činnosť z toho vyplynie, bude riešená.

M. Lučanský chce sprísniť lustrácie a zreorganizovať NAKA




Súčasný policajný prezident Milan Lučanský chce sprísniť lustrácie a zreorganizovať Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Pri lustráciách by mal pomôcť služobný elektronický preukaz, ktorý chce zaviesť v prípade jeho zvolenia do funkcie policajného prezidenta. Tým by sa podľa neho malo zabrániť zneužívaniu lustrácií záznamov a uľahčiť prípadné vyšetrovanie. Povedal to počas híringu kandidátov na policajného prezidenta v brannobezpečnostnom parlamentnom výbore.



Pri lustráciách chce Lučanský navrhnúť aj sankcie za ich zneužívanie. Elektronickým služobným preukazom by sa podľa jeho slov policajt pri lustráciách prihlasoval, čím sa podľa neho uľahčí vyšetrovanie a dokazovanie. "Bude tam mať vstupy, obmedzenia, bude tam mať možnosti lustrácie," ozrejmil Lučanský.

Zreorganizovať chce najmä NAKA. Podľa jeho názoru by mala byť riadená teritoriálne. "V rámci NAKA by som chcel dať dôraz najmä na finančné vyšetrovania, zaisťovanie majetku," doplnil s tým, že práve v tejto oblasti by mohla prísť kritika zo strany Európskej únie. S finančnou kriminalitou podľa jeho slov súvisí napríklad aj problematika migrácie a prevádzačstva.

Lučanský tiež prezentoval projekt interoperability, ktorý už začal riešiť ako dočasný policajný prezident. V rámci neho by mali byť hliadky vybavené mobilným zariadením s aplikáciami, ktoré sa podľa jeho slov v súčasnosti dolaďujú. Pomôcť by mali hliadkam vo výkone služieb, ktoré budú schopné nasnímať občiansky či vodičský preukaz kontrolovanej osoby a v systéme budú vidieť, či osoba nie je trestne stíhaná alebo nemá zadržaný vodičský preukaz. Informácie by mali podľa jeho slov zaznamenať v centrálnom systéme kompatibilnom napríklad s Europolom.

Aktuálnu potrebu polície vidí v stabilizácii a zabezpečení funkčnosti zboru. K poddimenzovaniu polície podľa neho prispieva odliv policajtov do iných bezpečnostných zložiek alebo do civilnej služby. Do budúcna by chcel zatraktívniť Policajný zbor a skvalitniť vzdelávanie. Zdôraznil tiež potrebu dosadzovať na vyššie pozície v zbore dostatočne kvalifikovaných ľudí.

Na otázky okolo takzvaných čiernych vrán v radoch polície odpovedal tým, že aj v Policajnom zbore sú ľudia, ktorí tam nepatria. "Je len na nás a na orgánoch, ktoré ich dokážu eliminovať a odstaviť, aby v tom zbore neboli. Ja viem, že sa to vníma ťažko, ale sú to tie čierne vrany, ktoré robia hanbu v Policajnom zbore," povedal. Je však presvedčený o tom, že väčšina policajtov je slušná a poctivá.

M. Lučanský potvrdil, že ho chcel Marian K. kontaktovať cez viacero osôb



Podnikateľ Marian K. sa pokúšal kontaktovať súčasného policajného prezidenta Milana Lučanského cez viaceré osoby. Novinárom to povedal Lučanský. Marian K. je v súčasnosti väzobne stíhaný v kauze televíznych zmeniek a obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

"Bolo to cez rôznych známych, či sa stretneme, či sa nestretneme," ozrejmil Lučanský. Potvrdil, že na viaceré stretnutia s podobnými osobami v minulosti chodieval. Bolo to podľa jeho slov vtedy, keď to mal v opise pracovných činností a keď vedel, že mu môžu pomôcť. Zdôraznil, že v súčasnosti sa s podobnými osobami nestretáva. "Všade sa niekto nájde, kto vás odfotí. Potom sa to ťažko vysvetľuje," doplnil.

SMS správy medzi bývalým prvým námestníkom generálneho prokurátora Petrom Šufliarskym a Marianom K. boli podľa jeho slov postúpené "na korupciu, aby sa korupcia zaoberala tým, čo tam bolo a čo tam nebolo". Osobne si myslí, že Šufliarsky vždy podobným osobám odpisoval v zmysle zákona. Verí, že sa aj pri vyšetrovaní prípravy vraždy Šufliarskeho poodhalia ďalšie veci a že sa pravda ukáže.

Počas híringu v parlamentnom brannobezpečnostnom výbore Lučanský deklaroval, že z vyšetrovania vraždy Kuciaka neodvolá súčasného vyšetrovateľa Petra Juhása, pokiaľ bude pracovať v zmysle zákona a bude si plniť svoje povinnosti. "Nikdy neodvolám policajta, ktorý neporuší svoje právomoci a nezneužije svoje postavenie ako policajt," povedal.

Podotkol, že vždy bude proti tomu, aby sa zneužívali informácie o tom, kde je daný policajt zaradený, či jeho osobné údaje. Reagoval tak na medializované informácie a úniky personálnych informácií zo spisu Juhása. "Na to máme predsa aj nejaké možnosti a nástroje o blokáciách. Je dosť zvláštne, ak sa niekto dostane do konkrétneho spisu," uviedol. Podľa Lučanského je aj toto podnet pre inšpekciu, ktorá by sa tým mala zaoberať. "Personálne veci zo spisu by sa nemali vynášať," dodal s tým, že by bolo vhodné preveriť aj pravdivosť vynesených informácií.