Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. máj 2024Meniny má Urban
< sekcia Slovensko

M. Poliačik: Nominácia Petra Plavčana bola najlepšia možná voľba SNS

Martin Poliačik Foto: TASR/Pavel Neubauer

V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal člen Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Martin Poliačik s tým, že minister má skúsenosti s prácou v rezorte školstva.

Bratislava 10. apríla (TASR) – Nominácia Petra Plavčana na ministra školstva bola zo strany SNS najlepšia možná voľba. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal člen Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Martin Poliačik (SaS) s tým, že minister má skúsenosti s prácou v rezorte školstva. "Keď si zoberieme, koho iného mali v rukách, to neboli úplne šťastné nominácie," skonštatoval poslanec.

Upozornil však aj na pochybenia Plavčana v minulosti, ktoré sú podľa Poliačika také vážne, že je ochotný podpísať sa za odvolanie ministra školstva a následne aj za to hlasovať. "V čase, keď Študentský pôžičkový fond požičiaval peniaze Slavii Capital, pracovala tam Plavčanova manželka. To nebola informácia, ktorú sme vedeli, keď bola tá kauza na svetle prvýkrát pred piatimi rokmi. Tá informácia je teraz nová," uviedol.

Predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák (Smer-SD) povedal, že Plavčan pôsobí v oblasti vysokého školstva viac ako 12 rokov a všetky veci ohľadne jeho pôsobenia boli dôverne známe. "Preberali sme v predchádzajúcom volebnom období otázku jeho pôsobenia v Študentskom pôžičkovom fonde na podnet opozície. Neboli vznesené závažnejšie pripomienky, že sa treba vysporiadať s pánom ministrom tak, aby odišiel z funkcie generálneho riaditeľa sekcie vysoký škôl," povedal v relácii Petrák.

Podľa jeho slov Plavčan bol generálnym riaditeľom sekcie vysokých škôl aj počas pôsobenia vlády Ivety Radičovej a ak mala opozícia k jeho práci pripomienky, mohla to riešiť v tomto období. "Nie opätovne po niekoľkých rokoch vyťahovať na verejnosť presne tie isté otázky, ktoré sú dôverne známe," podotkol.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek pozná Plavčana už niekoľko rokov ako odborníka pre vysoké školy. "Pokiaľ sme spolu rokovali, tak bol ústretový a myslím si, že hovorí pravdu, čo sa týka školskej reformy. Podľa mňa by to mohol zvládnuť. Nie sám, ale musí mať okolo seba odborníkov," skonštatoval Ondek.

Prezident Slovenskej komory učiteľov a zástupca Iniciatívy slovenských učiteľov Vladimír Crmoman vníma zatiaľ zo strany ministra školstva a jeho úradníkov ústretovosť a ochotu rokovať. "Je to vidieť aj na tom, že pozval na rokovanie nielen zástupcov partnerských organizácií, ale aj aktivistov či Iniciatívu slovenských učiteľov," uviedol. Na druhej strane podľa neho ešte nezaznela jasná vízia a nie je možné ani vnímať konkrétnosť, transparentnosť a garancie ďalšieho vývoja v školstve. "Nie je úplne jasné, čo sa ide diať," podotkol Crmoman.


Ľ. Petrák: Máme jedinečnú možnosť na stabilnú školskú reformu

Slovensko má jedinečnú možnosť prijať reformu školstva, ktorá môže byť stabilná a trvať dlhšie časové obdobie, pretože v nej budú zohľadnené požiadavky viacerých relevantných skupín. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák (Smer-SD). Podľa neho je výhodou prijatia tejto reformy práve to, že nová vláda je pravicovo-ľavicová a že sú v nej aj zástupcovia maďarskej menšiny.

"Ak sa dohodneme politicky vnútri koalície, tak tam budú vyvážené obidva prvky. Môžeme jasne vyvážiť aj problémy slovenského pohľadu na školstvo a jednak problémy menšinového školstva," vysvetlil Petrák.

Podľa člena Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Martina Poliačika (SaS) je v školstve potrebné zvýšiť materiálnu, finančnú a metodickú podporu zo strany štátu. "Plošné zvýšenie platov učiteľov a zvýšenie financií, ktoré do rezortu pôjdu, sú nutným základom," skonštatoval. Verí, že sa v slovenskom školstve začne viac hľadieť na potreby dieťaťa. Od predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) Poliačik očakáva, že školstvo bude v nasledujúcom období jeho prioritou.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek vyjadril potrebu zjednotenia slovenského školstva pod "jednu strechu". "V rámci reformy regionálneho školstva je potrebné zmeniť zákon o financovaní, ktorý je zastaraný. Treba zmeniť zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, samotný školský zákon a na vysokých školách je potrebné zmeniť niektoré znenia vysokoškolského zákona buď novelou, alebo novým zákonom," priblížil Ondek.

Nová vláda podľa prezidenta Slovenskej komory učiteľov a zástupcu Iniciatívy slovenských učiteľov Vladimíra Crmomana musí v školstve naštartovať zmeny. "Chce to naozaj jasné činy a víziu, ktorá sa bude dať kontrolovať a bude mať harmonogram," podotkol. Ako prvé gesto dobrej vôle zo strany vlády by podľa neho malo byť splnenie požiadaviek štrajkujúcich učiteľov.

Podľa Crmomana sú v školstve potrebné tri základné piliere, a to vízia, investícia a kontrola. "My musíme mať jasnú víziu, čo chceme v školstve dosiahnuť aj o 40 rokov. Tá sa však nemôže realizovať bez investície. Aby všetko prebiehalo relevantne, musí fungovať kontrola, transparentnosť, rovnosť podmienok a odbornosť," skonštatoval.