< sekcia Slovensko

I. Matovič dostal od výboru pokutu vo výške šiestich mesačných platov

Na snímke poslanec NRSR Igor Matovič (OĽaNO-NOVA). Foto: TASR/Martin Baumann

Poslanci výboru však uznali, že išlo o neúmyselnú administratívnu chybu a že pokuta šesť mesačných platov je vzhľadom na pochybenie tvrdá.

Bratislava 16. júna (TASR) - Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií dnes udelil lídrovi OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi pokutu vo výške šiestich mesačných platov. Hlasovali za to všetci poslanci, zdržal sa len Oto Žarnay (OĽaNO-NOVA). Dôvodom pokuty je, že Matovič mal ako poslanec v súlade so zákonom dlhodobo pozastavenú svoju živnosť, v roku 2013 sa však našlo 21 dní, kedy živnosť prerušenú nemal, a to zákon trestá.

Poslanci výboru uznali, že išlo o neúmyselnú administratívnu chybu a že pokuta šesť mesačných platov je vzhľadom na pochybenie tvrdá. "Je to krutá pokuta za 21 dní, ale žiaľ, zákon je taký a treba ho ctiť," povedal Igor Janckulík (nezaradený).

Aj podpredseda výboru Juraj Blanár (Smer-SD) uznal, že z Matovičovej strany išlo o neúmyselnú chybu. "Dôležité je, že bola zjednaná náprava," povedal. Blanár sa domnieva, že v takýchto prípadoch je najrozumnejšie živnosť zrušiť úplne a nie ju prerušiť.

O tvrdosti zákona hovoril aj Ondrej Dostál (SaS). "Zákon je tvrdý, ak trestá jeho formálne a neúmyselné porušenie," vyhlásil. "Súhlasím, že zákon je tvrdý, ale nemáme inú možnosť," poznamenal predseda výboru Martin Poliačik (SaS).

Podnet na Matoviča podal ešte vo februári Roman Ruhig z Koalície Spoločne za Slovensko. Podľa zákona verejný funkcionár podnikať nesmie a svojej podnikateľskej činnosti sa musí vzdať do 30 dní od nástupu do verejnej funkcie. Matovič už v apríli pre TASR vysvetlil, že živnosť sa dá zo zákona pozastaviť iba na tri roky, preto tak urobil už v roku 2010, keď sa stal poslancom po prvý raz. "Druhýkrát som si ju opätovne pozastavil v roku 2013 do roku 2016," vysvetlil. Druhé pozastavenie však prišlo až 21 dní po vypršaní prvého, preto mu výbor udelil pokutu. Jeho živnosť tak nebola pozastavená od 10. augusta do 2. septembra 2013.

Výbor dnes pokutoval aj štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Máriu Kolíkovú za to, že nedodala majetkové priznanie v zákonnom termíne. Rovnako sa previnili aj bývalý štátny tajomník rezortu dopravy František Palko, bývalý štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Peter Javorčík a exposlankyňa Mária Ritomská. Všetci dostali pokutu vo výške jedného mesačného platu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.