Slovensko

PELLEGRINI: I. Matovič sa snaží zneužiť učiteľov v predvolebnom boji

TASR, 13. januára 2016 14:55, aktualizované 13. januára 16:25

Líder hnutia OĽaNO si na druhej strane myslí, že je vhodné, aby sa učitelia zaujímali o veci verejné.

Na snímke predseda NRSR Peter Pellegrini Foto: TASR/Andrej Galica
Bratislava 13. januára (TASR) – Učitelia by mali byť aktívni a kandidovať do parlamentu, aby menili veci tam, kde sa tvoria zákony. Ich zastrašovanie vládnymi predstaviteľmi je odsúdeniahodné. Na margo utorkových (12.1.) vyjadrení predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministra školstva Juraja Draxlera (nom. Smer-SD) to uviedol líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.

"Myslíme si, že je vhodné, aby sa učitelia zaujímali o veci verejné, aby kandidovali a že naozaj nie je v súlade s demokratickými pravidlami krajiny, aby vrcholoví predstavitelia štátu zastrašovali učiteľov, odsudzovali učiteľov za to, že sú aktívni a za to, že si povedali, že už nebudú počúvať reči, ale reálne vstúpia do politiky a zabojujú tam, kde sa zákony menia," uviedol na dnešnom brífingu Matovič. Zastrašovanie zo strany vládnych predstaviteľov podľa Matoviča spočíva v tom, že odhovárajú ľudí, aby boli aktívni. "Ak budú aktívni, tak my vás ohovoríme, toto je to zastrašovanie," vysvetlil Matovič.

Učitelia podľa jeho slov 46 mesiacov od vlády čakali, že splní sľuby. "Teraz sa ozvali a majú na to plné právo," dodal Matovič. Zároveň vyzval rodičov, aby zvážili, či učiteľov v tomto ich úsilí nepodporia. Pridať by sa podľa neho mohli aj vysokoškolskí študenti.

Na snímke líder opozičného hnutia OĽANO Igor Matovič. Foto: TASR - Andrej Galica
Podľa líderky kandidátky OĽaNO-NOVA Veroniky Remišovej vláda dala učiteľom "vianočný darček", keď pred Vianocami podpísala zmluvu na aktualizáciu digitálneho učiva za 20 miliónov eur. "Vláda dlhodobo tvrdí, že nemá peniaze na lepšie ohodnotenie učiteľov a pritom vynakladá desiatky miliónov eur na zbytočné projekty s pochybnou pridanou hodnotou," dodala. Stačí si podľa jej slov pozrieť ukážky z digitálneho učiva.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) vyhlásila v pondelok (11.1.) štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Draxler v utorok uviedol, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je politicky motivovaná aktivita. "Jeden z organizátorov tejto akcie sa ani netají tým, že cieľom tejto iniciatívy je znížiť preferencie strany Smer-SD," uviedol šéf rezortu školstva. Učiteľov vyzval, aby sa nenechali ovplyvniť touto politickou aktivitou. V podobnom duchu reagoval aj predseda parlamentu Pellegrini, ktorý vyzval učiteľov, aby nepodľahli politickým tlakom a nedali sa vtiahnuť do politického boja niektorých politických strán.

P. PELLEGRINI: I. Matovič sa snaží zneužiť učiteľov v predvolebnom boji

Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič sa dnešnou tlačovou konferenciou priznal k tomu, že je spoluorganizátorom a spolupodporovateľom štrajku učiteľov. Snaží sa zneužiť učiteľov v predvolebnom boji, aby získal viac percent. Na margo dnešných vyhlásení opozičného politika to uviedol predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Ide evidentne o snahu tejto politickej strany zneužiť učiteľov v predvolebnom boji," uviedol dnes Pellegrini. Podľa jeho slov Matovič v rokoch 2010 až 2012, keď bol súčasťou vládnej koalície, nespravil pre učiteľov nič. Počas dvoch rokov neprišlo ani k zvýšeniu platov učiteľov. "Nezaregistroval som ani jednu aktivitu z jeho strany, ktorou by vládu tlačil do rozhodnutia, ktoré by malo zlepšiť postavenie pedagógov na Slovensku," dodal predseda parlamentu.

Matovič dnes povedal, že vládni predstavitelia zastrašujú učiteľov a odhovárajú ich od toho, aby boli aktívni. "Myslíme si, že je vhodné, aby sa učitelia zaujímali o veci verejné, aby kandidovali a že naozaj nie je v súlade s demokratickými pravidlami krajiny, aby vrcholoví predstavitelia štátu zastrašovali učiteľov, odsudzovali učiteľov za to, že sú aktívni a za to, že si povedali, že už nebudú počúvať reči, ale reálne vstúpia do politiky a zabojujú tam, kde sa zákony menia," povedal dnes líder hnutia OĽaNO.

Predseda parlamentu odmietol akékoľvek obvinenia, že zastrašuje pedagógov. "V žiadnom prípade. Ale mojou úlohou ako predsedu Národnej rady SR je upozorniť na to, aby nenaleteli niektorým politikom, ktorí sa snažia z tejto situácie vytĺcť politicky kapitál. Dnes sa na stranu štrajku postavil človek, ktorému na školstve nikdy, ale nikdy nezáležalo," dodal Pellegrini.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) vyhlásila v pondelok (11.1.) štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Minister školstva Juraj Draxler (nom. Smeru-SD) v utorok (12.1.) uviedol, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je politicky motivovaná aktivita. "Jeden z organizátorov tejto akcie sa ani netají tým, že cieľom tejto iniciatívy je znížiť preferencie strany Smer-SD," uviedol šéf rezortu školstva. Učiteľov vyzval, aby sa nenechali ovplyvniť touto politickou aktivitou. V podobnom duchu reagoval aj predseda parlamentu Pellegrini, ktorý vyzval učiteľov, aby nepodľahli politickým tlakom a nedali sa vtiahnuť do politického boja niektorých politických strán.

Prečítajte si aj:

13. januára 2016 11:59

Učitelia: Za štrajkovou pohotovosťou nestojí žiadna politická strana
Minister školstva aj predseda parlamentu v utorok uviedli, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je politicky motivovaná aktivita.

sk
12. januára 2016 18:31

Pellegrini vyzval učiteľov: Nenechajte sa vtiahnuť do politického boja
Predseda parlamentu zároveň pozval zástupcov učiteľskej iniciatívy na dialóg.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 19:57

Pochod za tradičnú rodinu podporili stovky ľudí
Šiesty ročník pochodu Hrdí na rodinu, ktorý podporili stovky ľudí aj s deťmi, chcel poukázať na to, že deti dokáže najlepšie vychovať muž a žena.

sk
včera 18:35

SNS:Treba nový koncept rodinnej politiky, nie podporu divných prejavov
SNS uvádza, že rešpektuje ľudí zúčastňujúcich sa na Dúhovom Pride, ale chce zdôrazniť, že takéto podujatia sú propagáciou hodnôt, ktoré by akékoľvek štátne inštitúcie nemali podporovať.

sk
včera 18:13

Pochody boli bez výtržností, doprava je v centre Bratislavy obnovená
Organizátori Duhového Pride dostali od polície informáciu, že do mesta prišli sympatizanti ĽSNS. K stretu nedošlo, centrum mesta bolo uzavreté.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac