Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória
< sekcia Slovensko

Výmena ministrov má navodiť dojem nového impulzu, mysli si politológ

Grigorij Mesežnikov Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa Mesežnikova Čaplovič odchádza z čela rezortu školstva práve kvôli neuspokojivej situácii v tejto oblasti či rôznym kauzám, ktoré nedokázal presvedčivo vysvetliť.

Bratislava 2. júla (TASR) – Výmena ministrov Dušana Čaploviča a Tomáša Malatinského má podľa politológa Grigorija Mesežnikova navodiť dojem nového impulzu vo vláde, ale aj v strane Smer-SD. Minister hospodárstva Malatinský a šéf rezortu školstva Čaplovič dnes po rokovaní vlády oznámili, že podali demisiu.

"Toto je vlastne niečo, čo teraz Smer bude prezentovať ako korekciu vlastného postupu po neúspešných voľbách prezidentských a európskych. Ako snahu naštartovať povedzme nejaký reštart vládneho kabinetu a, samozrejme, v strane," uviedol pre TASR Mesežnikov. Ako dodal, tieto zmeny nie sú až také rozsiahle, aby sa dalo hovoriť o nejakej revízii či už vládneho kurzu alebo o nejakých programových zmenách v strane Smer. "Smer momentálne prezentuje nejaký balík sociálnych opatrení, ten, samozrejme, nie je nejakým programovým reštartom, to je pokus získať podporu voličov za veľmi ľúbivé sľuby. Nič to nenaznačuje, že by strana Smer urobila skutočnú sebareflexiu," zdôraznil Mesežnikov.

Podľa jeho slov Čaplovič odchádza z čela rezortu školstva práve kvôli neuspokojivej situácii v tejto oblasti či rôznym kauzám, ktoré nedokázal presvedčivo vysvetliť. "Celkovo jeho výkon pôsobil takým dojmom určitej únavy," dodal politológ, s tým, že jeho výmena nedestabilizuje situáciu vo vnútri Smeru. "Čo sa týka ministra Malatinského, tak on je v podstate jeden z mála členov vlády, ktorý nie je priamo členom Smeru, čiže znovu tieto stranícke úvahy tu nemuseli zohrávať nejakú veľkú úlohu," dodal. Za koncom Malatinského, podľa Mesežnikova, mohli byť problémy v rezorte, ktoré premiér vyhodnotil ako dostatočné na odstúpenie z funkcie.

Vláda uznala, že rezorty hospodárstva a školstva potrebujú nové sily

Súčasná vláda sama uznala, že rezorty hospodárstva a školstva potrebujú nové sily. Tvrdí to politológ Michal Horský, ktorý týmito slovami reagoval na odchod Tomáša Malatinského z kresla ministra hospodárstva a Dušana Čaploviča z funkcie ministra školstva.

Vlády v každej slušne zabehnutej zastupiteľskej demokracii podľa Horského v polčase vládnutia prepriahajú tak, aby nabrali nový dych, občania nabrali novú dôvery, a aby odstránili nedostatky, ak sa vyskytli v doterajšom vládnutí. Dodal, že vlády to robia na základe všeobecných zvyklostí demokracie, ale aj pod tlakom opozičných politických síl. "Tie sú u nás takej kvality, že vláda nemusí robiť žiadnu zásadnú rekonštrukciu, ale sama uznáva, že rezort hospodárstva a rezort školstva vyžadujú nové sily," povedal Horský.

Poznamenal, že úroveň rozvoja hospodárstva bezprostredne ovplyvňuje zamestnanosť a to je na Slovensku problém nielen sociálny, ale aj politický. "Preto je výmena ministra nestraníka Malatinského prirodzená a aktuálna. Školstvo potrebuje novú poznatkovú a informačnú bázu a zásadnú rekonštrukciu. Preto sa aj výmena ministra Čaploviča javí ako opodstatnená," uviedol politológ. Podľa neho by však bola vhodná výmena aj na ďalších ministerských postoch. "Na ktorých, na to by mali upozorňovať predovšetkým opoziční politici, ktorí sa však teraz zapodievajú problémami vo vnútri vlastných strán," uzavrel Horský.