< sekcia Slovensko

Výbuch plynu NEOVPLYVNÍ dodávky v SR, v Taliansku je STAV OHROZENIA

Jeden človek zahynul a ďalších najmenej 18 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu plynového terminálu spoločnosti OMV, ku ktorému došlo v blízkosti dolnorakúskej obce Baumgarten an der March neďaleko slovensko-rakúskych hraníc. Na snímke dym stúpa k oblohe po výbuchu plynu pri rakúskej obci Baumgarten an der March neďaleko slovensko-rakúskych hraníc 12. decembra 2017. Foto: TASR/AP

Spoločnosť Eustream upravila po výbuchu plynu na plynovom termináli v blízkosti obce Baumgarten an der March prepravný režim svojej siete.

Bratislava 12. decembra (TASR) – Mimoriadna udalosť v Rakúsku nemá vplyv na dodávky plynu pre odberateľov plynu na Slovensku. Uviedol to v súvislosti s výbuchom plynu na plynovom termináli v blízkosti dolnorakúskej obce Baumgarten an der March odbor komunikácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

"MH SR v spolupráci s prevádzkovateľom prepravnej siete spoločnosťou Eustream monitoruje situáciu súvisiacu s dnešnou mimoriadnou udalosťou v Rakúsku. Komunikuje aj s prevádzkovateľom distribučnej siete, ktorý na základe rozhodnutia ministerstva plní úlohy plynárenského dispečingu na vymedzenom území SR (SPP-distribúcia), ako aj s prevádzkovateľmi zásobníkov plynu," spresnil rezort hospodárstva.

Spoločnosť Eustream upravila po výbuchu plynu na plynovom termináli v blízkosti obce Baumgarten an der March prepravný režim svojej siete. "Z dôvodu bezpečnosti sme prerušili prepravu v smere na Baumgarten," informoval Pavol Kubík zo spoločnosti Eustream, ktorá je prevádzkovateľom slovenskej prepravnej siete. Uvedený stav podľa jeho slov nemá žiadny vplyv na zásobovanie slovenských odberateľov. V prípade zákazníkov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) to potvrdil aj jeho hovorca Ondrej Šebesta. "Dodávka plynu pre priemysel aj domácnosti pokračuje bez akéhokoľvek obmedzenia," zdôraznil.

K mohutnému výbuchu terminálu došlo v utorok okolo 09.00 h. Na mieste nešťastia okamžite vypukol rozsiahly požiar, ktorý sa medzičasom hasičom podarilo lokalizovať. Výbuch bolo počuť a vidieť i na slovenskej strane. Podľa starostu Vysokej pri Morave Dušana Dvorana dokonca hrozila evakuácia obce. "Výbuch nastal približne 500 m od nás, plamene šľahali do výšky 100 m," opísal situáciu po výbuchu.

Výbuch plynového terminálu v Rakúsku sa týka aj zásobovania MaďarskaVýbuch plynového terminálu spoločnosti OMV, ku ktorému došlo v utorok v blízkosti dolnorakúskej obce Baumgarten an der March neďaleko slovensko-rakúskych hraníc, sa dotkne dodávok plynu smerom do Talianska, Maďarska a Slovinska. Podľa maďarského ekonomického servera Hvg.hu zásobovanie Maďarska plynom ale nie je ohrozené.

Podľa experta trhu s energiou Andrása Jeneiho obmedzenia, ktoré sú spôsobené touto udalosťou, sa netýkajú Slovenska, v prípade potreby môžu dodávky plynu z Rakúska presmerovať cez slovensko-maďarský plynovod.

Ďalšími možnosťami sú pre Maďarsko využiť zásoby uložené v tamojších plynojemoch, ktoré sú v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi v súčasnosti podstatne viac naplnené. V prípade núdze je možné požiadať o pomoc Rusko, od ktorého Maďarsko v uplynulom období nakúpilo menej plynu.

Dodávky plynu cez Rakúsko sú pre výbuch terminálu obmedzenéTaliansko vyhlásilo v spojitosti s možným vplyvom výbuchu plynového terminálu spoločnosti OMV,"stav ohrozenia". Informovalo o tom miestne ministerstvo pre hospodársky rozvoj.

Terminál kontrolovane uzatvorili a aktuálne je mimo prevádzky. Dodávky plynu v Rakúsku bude podľa spoločnosti Gas Connect Austria možné v dohľadnom čase pokryť. Dodávky plynu cez Rakúsko smerom na juh a juhovýchod sú ale obmedzené. Spoločnosť bezodkladne informovala ďalších prevádzkovateľov tranzitných sietí, aby mohli prijať nevyhnutné opatrenia.

Z Baumgartenu sa podľa ORF zemný plyn distribuuje ďalej do veľkých tranzitných sietí do Nemecka, Talianska, Francúzska, Slovinska, Chorvátska a Maďarska a cez primárny distribučný systém do jednotlivých oblastí Rakúska.

Prostredníctvom distribučného centra zemného plynu v Baumgartene sa realizuje približne tretina objemu vývozu plynu z Ruska určeného pre západnú Európu. Logistiku a infraštruktúru zabezpečuje spoločnosť Gas Connect Austria, ktorá je vo vlastníctve materskej spoločnosti OMV.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.