Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Miestna územná samospráva prejde modernizáciou, zvýši sa efektivita

Na snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Projekt má vytvoriť podmienky na postupné zavádzanie tzv. nového komunálneho manažmentu.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Miestna územná samospráva prejde modernizáciou. Z Európskeho sociálneho fondu je na projekt vyčlenených vyše 4,6 milióna eur. Cieľom má byť zdieľanie úspešných príkladov dobrej praxe či systematická podpora spolupráce medzi obcami, informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Projekt má vytvoriť podmienky na postupné zavádzanie tzv. nového komunálneho manažmentu. „Ten bude reagovať na historický vývoj miestnej územnej samosprávy, súčasný stav a tiež bude pripravený reagovať na nové trendy s cieľom zvyšovať efektivitu výkonu agendy, zavádzať nástroje efektívneho rozhodovania a účelného riešenia lokálnych problémov,“ vysvetlila ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Podľa nej má projekt reflektovať nové trendy. Zahŕňať má napríklad implementáciu tzv. zdieľanej samosprávy a nástrojov benchmarkingu do prostredia miestnej územnej samosprávy. Benchmarking je metóda založená na systematickom meraní, ako aj porovnávaní vybraných ukazovateľov.

Výsledkom projektu má byť vyššia kvalita odborného zázemia samosprávy, vytvorenie podmienok na zmenu súčasnej komunálnej legislatívy, ale aj zvýšenie efektivity kontrolnej činnosti.

Samosprávy by tak mohli medzi sebou zdieľať jednotlivé zavedené riešenia, ktoré sa už overili v praxi. Projekt s názvom „Modernizácia miestnej územnej samosprávy“ má prispieť k zefektívneniu rozhodnutí a zníženiu rizika možných negatívnych následkov rozhodnutí.

Súčasťou projektu bude včasná intervencia, ktorá podľa rezortu zvýši informovanosť volených predstaviteľov a odborných zamestnancov v legislatívnej oblasti a vo vzťahu k prijímaniu rozhodnutí. "Znamená to, že napríklad zimná údržba či starostlivosť o zeleň by bola vzhľadom na ekonomické možnosti obcí na báze tzv. medziobecnej spolupráce efektívnejšia a pre každú samosprávu prínosnejšia. Podpora tejto spolupráce okrem iného prinesie schopnosť samospráv pripraviť sa na nové prístupy, ako sú napríklad vytváranie inteligentných komunít (tzv. smart communities), zdieľaná ekonomika či zdieľaná samospráva," uviedlo ministerstvo. Takto by sa mala zvýšiť aj vzájomná spolupráca obcí.

Podporiť efektivitu výkonu originálnych kompetencií, ako aj financovanie výkonu prenesených úloh by mal sprievodný nelegislatívny materiál, ktorý zmapuje situáciu na Slovensku, konkrétne kľúčové originálne a prenesené kompetencie. "Na základe týchto dát bude následne možné náš model porovnať s krajinami V4, čo určí, ktoré nástroje a zavedené riešenia by u nás prispeli k modernizácii samosprávy a k zvýšeniu jej efektivity," doplnil tlačový odbor.

Miestna územná správa sa na Slovensku vyvíja od roku 1990, odkedy prešla viacerými zmenami a vývojovými fázami. Podľa ministerstva je v súčasnosti stabilizovaná, čo umožňuje prijať opatrenia smerujúce k jej modernizácii.