Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Slovensko

Mimoriadna schôdza k ombudsmanke bude v stredu popoludní

Na snímke verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová počas tlačovej konferencie 17. decembra 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Opoziční poslanci pripomínajú, že Dubovcová sa obrátila na vládu SR v súvislosti s policajným zásahom v Moldave nad Bodvou, na ktorý má iný názor ako inšpekcia.

Bratislava 27. januára (TASR) - Mimoriadna schôdza Národnej rady SR venovaná správaniu sa vlády SR k verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej, bude v stredu (29. 1.) popoludní. Na základe opozičného podnetu o tom rozhodol predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD).

Výsledkom schôdze má byť vyjadrenie vážneho znepokojenia nad postupom vlády z 8. januára, keď nebolo Dubovcovej umožnené prehovoriť, návrh, aby sa prerokovala mimoriadna správa ombudsmanky o možnom porušovaní základných práv a slobôd a požiadavka o uspokojivé vyriešenie sídla verejného ochrancu práv. Rokovanie svojimi podpismi iniciovali strany Ľudovej platformy (SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd). Či sa schôdza uskutoční, je otázne. Na začiatku sa totiž bude hlasovať o programe schôdze. Ak neprejde, diskutovať sa nebude.

Opoziční poslanci pripomínajú, že Dubovcová sa obrátila na vládu SR v súvislosti s policajným zásahom v Moldave nad Bodvou, na ktorý má iný názor ako inšpekcia. "Ľudské práva sú základným ústavným princípom našej spoločnosti. Dohľad nad ich dodržiavaním má práve úrad ombudsmanky. Vláda ju odmietla vypočuť a tlačí tak Slovensko z cesty demokracie na inú cestu," vyhlásil líder Mostu-Híd Béla Bugár.

Predseda KDH Ján Figeľ označil postup kabinetu z 8. januára za prejav arogancie moci. "Smer sa žiaľ stále viac prejavuje ako štátostrana, ktorá nemá rada kontrolu," povedal. Šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo je presvedčený, že umlčiavanie diskusie je v demokratickej spoločnosti nepredstaviteľné. "Oni pomerne hlboko urazili ženu, som presvedčený, že tá partia mužov by sa jej mala ospravedlniť," navrhol.

Lídri opozičných strán si uvedomujú, že Smer-SD, ktorý má v parlamente jasnú väčšinu, nemusí program schôdze schváliť. Aj tak sú presvedčení, že to má zmysel a sú povinní konať. "Iba 'looser' ide len do vyhratých súbojov," dodal Frešo.

Polícia ešte v júni 2013 odmietla, že by pri zásahu v rómskej osade konala nezákonne alebo brutálne. Akcia bola plánovaná a zameraná na pátranie po hľadaných osobách a veciach. Podľa občianskeho združenia ETP Slovensko, ktoré v komunitnom centre v rómskej osade poskytuje sociálne služby, pri zásahu kukláčov došlo k zraneniam viacerých ľudí vrátane detí. Na výsluch predviedli 15 ľudí, dve osoby boli obvinené z útoku na verejného činiteľa.

Krajská prokuratúra v Prešove prikázala začať trestné stíhanie v prípade policajného zásahu v Moldave nad Bodvou pre podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody.