Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Mimovládky žiadajú ministra Žigu, aby stiahol novelu zákona o EIA

Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Mimovládne organizácie upozorňujú, že návrh novely nerieši zásadný problémy kvality a objektívnosti procesu EIA.

Bratislava 8. februára (TASR) – Stiahnutie a prepracovanie novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) žiadajú mimovládne organizácie Via Iuris a združenie Slatinka. Na ministerstvo životného prostredia doručili hromadnú pripomienku, ktorú podporilo viac ako 700 osôb. Rezort Petra Žigu (Smer-SD) bude musieť o ich pripomienkach rokovať.

Rozsiahlu novelu predložilo ministerstvo do pripomienkového konania 17. januára. Zmenami v zákone sa usiluje odvrátiť možné súdne konanie, ktoré Slovensku hrozí pre nesprávne a neúplné prebratie príslušnej smernice Európskej komisie. Mimovládne organizácie oceňujú, že novela obsahuje podľa nich prelomové zmeny, ktoré môžu prispieť k zvýšenej ochrane životného prostredia. Jej spracovanie však považujú za nedostatočné.

„Ide o nedopracovaný "surový" materiál, ktorý obsahuje množstvo nedomyslených riešení a formulácií, ako aj množstvo legislatívno-technických chýb. Schválenie novely v takejto podobe by prinieslo v praxi viac problémov, než pozitív,“ uviedol pre TASR právnik spolupracujúci s Via Iuris Imrich Vozár. To, že nejde len o ich názor, potvrdzuje podľa Vozára aj skutočnosť, že k novele bolo vznesených ďalších 479 pripomienok, z toho 122 zásadných.

Zákon o EIA je z pohľadu mimovládnych organizácii kľúčový pre ochranu životného prostredia a zdravia ľudí. Právna norma rieši posudzovanie a následné povoľovanie priemyselných prevádzok či iných činností s najzávažnejším vplyvom na zdravie a životné prostredie. To predchádza výstavbe elektrární, spaľovní, diaľnic, skládok odpadov, ťažby nerastov, vodných nádrží a iných stavieb. Via Iuris hodnotí pozitívne, že po novom by výsledky procesu mali byť záväzné pre ostatné orgány a ďalšiu povoľovaciu činnosť. Podľa Vozára je „prelomové“ aj to, že verejnosť bude mať možnosť odvolať sa a podať žalobu priamo proti priebehu a výsledku EIA.

Mimovládky: Návrh nerieši zásadný problém kvality EIA

Mimovládne organizácie upozorňujú, že návrh novely nerieši zásadný problémy kvality a objektívnosti procesu EIA. Tým je podľa nich fakt, že navrhovateľ si sám vyberá a platí odborne spôsobilé osoby, ktoré posudzovanie realizujú. Tie sa tak podľa nich ocitajú v konflikte záujmov. "Takýmto spôsobom sa z procesu EIA často stáva len zbytočný byrokratický proces, ktorý nemá reálny obsah – odborným jazykom zhodnotí vplyv činnosti na životné prostredie v prospech navrhovateľa," konštatuje sa v hromadnej pripomienke.

Nedostatok navrhujú mimovládne organizácie riešiť pomocou modelu, ktorý funguje v USA - vytvorením osobitného fondu spravovaného ministerstvom životného prostredia, ktorý by bol financovaný poplatkami zo strany navrhovateľov. Odborne spôsobilé osoby by sa pod dohľadom ministerstva vyberali náhodným výberom.

"Hromadnú pripomienku mimovládnych združení ministerstvo eviduje v rámci medzirezortného pripomienkového konania a vyhodnocuje ju," reagoval na pripomienku odbor komunikácie MŽP. Rezort zdôraznil, že návrh novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie je v súčasnosti v legislatívnom procese, aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

"Cieľom tejto novely je odstránenie transpozičného deficitu na základe oznámenia Európskej komisie o nesprávnej a neúplnej transpozície príslušnej európskej smernice a národného práva tak, aby nebolo ohrozené čerpanie fondov EÚ na projekty z predchádzajúceho a nastávajúceho programového obdobia," doplnil komunikačný odbor.