Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Ministerstvo obrany: SR sa podieľa na dvoch misiách pod zástavou OSN

Ilustračné foto Foto: TASR

Každý rok sa 29. mája vzdáva pocta profesionalite, oddanosti a odvahe príslušníkov mierových síl OSN slúžiacim v ťažkých podmienkach.

New York 29. mája (TASR) - Na tému "Vzdajme poctu našim hrdinom" sa v roku 2016 uskutočnili spomienkové akcie pri príležitosti Medzinárodného dňa príslušníkov mierových síl OSN. Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej webovej stránke zdôraznila, že každý rok sa 29. mája vzdáva pocta profesionalite, oddanosti a odvahe príslušníkov mierových síl OSN slúžiacim v ťažkých podmienkach. Ďalej OSN podčiarkla, že hoci Medzinárodný deň príslušníkov mierových síl OSN pripadá na 29. mája, oslavy v newyorskom sídle sa v tomto roku uskutočnili už 19. mája.

Sviatok príslušníkov mierových síl OSN, nazývaných aj modré prilby, sa stal príležitosťou uctiť si pamiatku vyše 3400 vojakov, ktorí od roku 1948 padli pod zástavou OSN. Z nich vlani prišlo o život 129 modrých prílb.

V súčasnosti pod zástavou OSN slúži vyše 124.000 vojakov, policajtov a civilných zamestnancov. Sú rozmiestnení v 16 operáciách na udržanie mieru na štyroch kontinentoch, uviedla OSN na svojej webovej stránke. Modré prilby pracujú na stabilizácii situácie, ochraňujú civilistov, podporujú právny štát a ľudské práva v krízových oblastiach.

Slovensko sa v súčasnosti podieľa na dvoch misiách pod vlajkou OSN. Jednou je Misia UNFICYP (United Nations Forces in Cyprus) na Cypre, kde slúži 159 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR). Na Mierovej pozorovateľskej misii (United Nations Truce Supervision Organization, UNTSO) slúžia dvaja príslušníci OS SR. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky (MO SR) Danka Capáková.

Medzinárodný deň príslušníkov mierových síl OSN vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN schválením rezolúcie A/RES/57/129 z 11. decembra 2002. Vzdalo tým poctu všetkým mužom a ženám, ktorí slúžili a slúžia v operáciách na udržanie mieru. Ocenilo ich vysokú profesionalitu, oddanosť a odvahu. Zároveň je tento sviatok príležitosťou, aby si verejnosť spomenula na všetkých, ktorí v mierových misiách zahynuli.

Deň 29. mája je spomienkou na rok 1948, keď OSN rozmiestnila v Palestíne vojakov vo svojej prvej misii na udržanie mieru.

Z aktivít príslušníkov mierových zborov OSN mávajú najväčší úžitok obyčajní ľudia, ktorí zároveň bývajú najzraniteľnejší v ozbrojených konfliktoch. Modré prilby dohliadajú, aby sa utečenci ako aj odídenci mohli vrátiť do svojich domovov. Dozerajú i na to, aby členovia bojujúcich strán zložili zbrane a opäť sa začlenili do spoločnosti. Usilujú sa o to, aby deti našli cestu z bojísk do školy, aby ľudia mohli uplatniť volebné právo v demokratickom hlasovaní, aby sa ľudské práva obyčajných ľudí dostali pod ochranu a mohli ich napĺňať.