Slovensko

Rezort zdravotníctva zvažuje voči funkcionárkam sestier právne kroky

TASR, 20. januára 2016 15:48, aktualizované 20. januára 17:20

Ministerstvo opätovne ubezpečuje pacientov, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti v každej nemocnici je zabezpečené, ak niekto hovorí opak, tak podľa neho klame.

Na archívnej snímke minister zdravotníctva SR Viliam Čislák. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Bratislava 20. januára (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zvažuje, že voči predstaviteľkám sestier podnikne právne kroky. Rezort tvrdí, že v médiách zverejňujú "množstvo klamstiev".

Ministerstvu prekážajú tvrdenia o údajne nezvládnutom prenose detského pacienta z Prešova do Martina, údajnom zneužívaní kontrol sestier na PN zo Sociálnej poisťovne a o znižovaní platu sestry v žilinskej nemocnici.

"Ministerstvo opätovne ubezpečuje pacientov, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti v každej nemocnici je zabezpečené, ak niekto hovorí opak, tak klame," informovala TASR Zuzana Čižmáriková, riaditeľka komunikačného odboru MZ SR.

O nezvládnutom prenose predčasne narodeného dieťaťa z Prešova do Martina hovorila v nedeľnej diskusnej relácii šéfka sesterských odborov Monika Kavecká. Pravda je podľa rezortu taká, že detský pacient bol do spádovej nemocnice v Martine štandardne prevezený v stabilizovanom stave, aby "bol čo najbližšie pri svojej matke".

Sestry posledné dni kritizovali ministerstvo za jeho obhajobu riaditeľa prešovskej nemocnice Radoslava Čuhu. Ten podľa nich zvolal sestry na "PN-ke" na prevádzkovú poradu a zároveň na ne poslal kontrolu zo Sociálnej poisťovne. Podľa Čižmárikovej ide o klamstvo.

"Pri výkone kontroly dodržiavania liečebného režimu u zamestnancov, ktorí sú momentálne práceneschopní, respektíve OČR, nebol v čase konania prevádzkovej schôdze na dotknutom oddelení nemocnice kontrolovaný ani jeden zamestnanec nemocnice, ktorý bol na PN, respektíve OČR," poukázala.

Klamstvom zo strany sesterských odborov a komory je podľa rezortu aj tvrdenie o znižovaní platu sestry v žilinskej nemocnici. "Ak by si táto sestra neodmietla prevziať platobný dekrét, zistila by, že jej plat sa určite nezníži," dodala Čižmáriková.

V nemocnici v Bojniciach na svojich výpovediach trvá aktuálne 85 sestier

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach stiahli dnes svoje výpovede tri sestry z urologického oddelenia, ktoré riaditeľ nemocnice akceptoval. K dnešnému dňu tak toto zdravotnícke zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) eviduje 85 žiadostí o ukončenie pracovného pomeru z pôvodných 92. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK Jana Paulínyová.

"Sestrám bolo odovzdané právne stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k Dohodám o solidarite," uviedla Paulínyová.

NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach tiež ponúka právne poradenstvo všetkým sestrám vo výpovediach. Kontaktovať vedenie nemocnice môžu aj na špeciálne zriadenej telefónnej linke a emailovej adrese, ktorú v súvislosti s aktuálnou situáciou nemocnica zriadila. Rovnako sa môžu obrátiť aj na TSK.

Ako v pondelok (18.1.) na brífingu informoval predseda TSK Jaroslav Baška, vedenie nemocnice a TSK sestry požiadali, aby do piatka 22. januára konkretizovali svoje požiadavky, ktoré majú na kraj i zamestnávateľa a tiež ich vyzvali, aby svoje výpovede do tohto termínu stiahli. Podľa jeho ďalších slov sú k stiahnutiu výpovedí naklonené, obávajú sa však, že budú musieť v zmysle Dohody o solidarite, ktorú podpísali s odbormi, zaplatiť 3300 eur. Podľa Vlasty Oslicovej, predsedníčky odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek v bojnickej NsP sestry naopak na svojich výpovediach naďalej trvajú.

TSK rokoval aj s ďalšími nemocnicami v kraji i mimo neho, ktoré by mohli prevziať pacientov z bojnickej nemocnice, ak sa situácia so sestrami nevyrieši. Ide pritom najmä o ľudí, ktorí majú dlhodobo naplánované operácie. Pomoc podľa slov Bašku prisľúbilo viacero zdravotníckych zariadení z Trenčianskeho a Žilinského kraja.

Výpovedná lehota skončí sestrám 31. januára, v nemocnici ich celkovo pracuje 356. Výpovede podali sestry interného oddelenia a jeho jednotky intenzívnej starostlivosti, očného, krčného, traumatologického, gynekologického, psychiatrického, ortopedického, geriatrického oddelenia či oddelenia dlhodobo chorých. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) pritom z 25 sestier podalo výpoveď dovedna 19. Nemocnica prijala od 1. januára na miesto odchádzajúcich sestier šesť nových.

Hromadné výpovede podali sestry v Bojniciach ešte vlani 30. novembra. Pridali sa tým k svojim kolegyniam z ďalších nemocníc v Košiciach, Trnave, Trenčíne, Žiline, Prešove, Martine, Dolnom Kubíne, Trstenej a Poprade. V poslednej menovanej ich ale všetky stiahli. V utorok (19.1.) požiadalo o ukončenie svojho pracovného pomeru aj 13 sestier z ďalšej nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, a to z NsP v Považskej Bystrici.

Sestry pristúpili k hromadným výpovediam, pretože sú nespokojné so zákonom o platoch zdravotníkov. Ten od januára 2016 upravil ich mzdy, a to aj napriek tomu, že prezident SR Andrej Kiska ani po druhý raz nepodpísal novelu zákona o poskytovateľoch. Právna norma tak platí bez jeho podpisu.

Zdravotníci tvrdia, že zákon nezohľadňuje ich požiadavky. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) ho, naopak, považuje za korektný a solídny. Výpovede označil za protest proti zvyšovaniu platov.

Od ministra sestry žiadajú tri veci. Zákon o odmeňovaní musí platiť pre všetkých zdravotníkov, chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež navyšovať základnú zložku mzdy za každé tri roky praxe.

Prečítajte si aj:

19. januára 2016 19:11

Výzvu za zachovanie prešovskej nemocnice podpísalo 832 zdravotníkov
V prešovskej nemocnici pracuje okolo 1800 zamestnancov, z toho vyše 300 sestier podalo hromadnú výpoveď.

sk
19. januára 2016 18:25

Sestry vo výpovediach odniesli Ficovi list, dozerala na nich polícia
Sestry upozorňujú, že situácia nie je taká bezproblémová, ako tvrdí minister zdravotníctva Viliam Čislák. video

sk
19. januára 2016 15:43

VIDEO: Celé znenie otvoreného listu, ktorý sestry adresujú R. Ficovi
Hromadné výpovede sestier má riešiť premiér Robert Fico. Vyzvali ho na to dnes šéfka sesterských odborov a prezidentka sesterskej komory. video

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:23

Predstavitelia cirkví a náboženských spoločností sa zišli na pôde ECAV
Pri príležitosti 500. výročia reformácie generálny biskup na Slovensku Miloš Klátik poďakoval najvyšším predstaviteľom cirkví a náboženských spoločností za dobrú spoluprácu v rámci ekumény.

sk
dnes 9:05

Europoslanec B. Škripek: Juncker sa neustále vyhráža Britom
Škripek tiež pripomenul pokojné rozdelenia Československa na dva samostatné a suverénne štáty, ktoré vďaka nemu dnes majú najlepšie vzťahy v histórií.

sk
dnes 8:45

V súvislosti so zariadením Adelais Clinique vzniesla polícia obvinenie
Bratislavský samosprávny kraj minulý rok stopol Adelais Clinique činnosť, pretože nemala potrebné povolenie na vykonávanie plastických operácií, hoci ich robiť mala.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac