Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Slovensko

J. Budaj: Deklarácia k Mečiarovým amnestiám je placeboefekt

Ján Budaj Foto: TASR/Michal Svítok

V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA). Kým Mečiarove amnestie nebudú zrušené, problém podľa neho bude taký, aký bol doteraz.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Vládou navrhovaná deklarácia k Mečiarovým amnestiám z roku 1998 nie je proti tomu, aby sa zrušili amnestie, ale je to, žiaľ, len placebo. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal poslanec Národnej rady SR (NRSR) Ján Budaj (OĽaNO-NOVA). Kým Mečiarove amnestie nebudú zrušené, problém podľa neho bude taký, aký bol doteraz.

"Spravodlivosť to neprinesie, to prinesie len dojem pre tých poslancov, ktorí podliehajú zatiaľ tlaku premiéra a nechcú hlasovať za zrušenie," skonštatoval Budaj. Poslanec NR SR Gábor Gál (Most-Híd) v relácii uviedol, že deklarácia morálne odsúdi predmetné trestné činy, no priznáva, že na druhej strane neumožní, aby v tejto veci prebehlo trestné konanie a vyšetrovanie, ktoré je potrebné doviesť do konca. "My to podporíme. Tá textácia deklarácie bola aj za našej účasti vytvorená. Ešte to ide do ústavnoprávneho výboru," povedal s tým, že formálno-právne to musí byť uznesenie parlamentu, a nie vlády. Gál podotkol, že Most-Híd okrem deklarácie podporí aj ústavný zákon o zrušení amnestií.
Poslanec Gábor Gál (MOST-HÍD)
Foto: TASR

Budaj upozornil, že v deklarácii nie je zmienka o zrušenom referende v tom čase, a takisto sa nespomína, že zastavením stíhania únosu syna prezidenta Michala Kováča dal Vladimír Mečiar zastaviť vyšetrovanie všetkých trestných činov, ktoré by s únosom súviseli. "A to je vražda Róberta Remiáša. To by bolo veľmi nespravodlivé vynechať, už keď niekto chce deklaráciu predložiť do Národnej rady, práve ten trestný čin, ktorý pre amnestie nie je dodnes vyšetrený," poznamenal Budaj s tým, že prinesie pozmeňovací návrh.

Podľa Gála je na to pôda, aby sa deklarácia či uznesenie sformovali tak, aby vyhovovali požiadavkám poslancov a bola šanca na ich schválenie.