Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Slovensko

J.Ridoško: Skrátenie prevádzky sa pacientov až tak nedotkne

Jaroslav Ridoško Foto: TASR - Pavel Neubauer

Uviedol to v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike, ktorej témou bolo zdravotníctvo.

Bratislava 22. októbra (TASR) – Ambulantné pohotovosti budú po novom fungovať len do 22.00 h. Podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Jaroslava Ridoška (SNS) sa táto zmena až v takej miere nedotkne pacientov. Ľudí, ktorí prišli na pohotovosť po 23.00 h, bolo minimálne. Uviedol to v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike.

"Lekár bol na pohotovosti po 22.00 h zbytočný, ošetril troch-štyroch pacientov. Nevýhodou bolo, že tento lekár musel ísť ráno do práce, čiže bol unavený, okrem toho nedodržal ani Zákonník práce. Teraz sa pôjde vyspať a pôjde do práce v normálnom stave. Po 22.00 h môže ísť pacient na ústavnú pohotovosť, pokiaľ je jeho stav taký, že nevydrží do rána," povedal Ridoško. Podľa neho nehrozí žiadne ohrozenie pacienta či zanedbanie lekárskej starostlivosti.

"Mnohí pacienti prichádzajú s problémom k špecialistom a nechodia k svojmu praktickému lekárovi. Ak sa niekto vyberie v noci s prechladnutím k ambulantnému lekárovi, je to hazard, že tam vôbec ide. Má počkať do rána. Ak je ten stav vážny, má volať záchranku," vysvetlil minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Poplatky na pohotovostiach sa zvýšia, uviedol minister. Podľa neho pacient s kašľom či nádchou po novom zaplatí na urgente v nemocnici desať eur. "Rozšírili sme oveľa väčší okruh ľudí, ktorí nemusia platiť poplatok," doplnil.

Podľa poslanca NR SR Alana Suchánka (OĽaNO) je dôležité, aby sa urgent nachádzal tam, kde je aj pohotovosť. "Pacient, ktorý nebude vnímať, že sa pohotovosť zatvorí o 22.00 h, by išiel na urgent. Ak to bude jeho stav vážny, nebude platiť, v opačnom prípade si za vyšetrenie zaplatí," objasnil.

Poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS) počas diskusie poznamenala, že v zdravotníctve chýbajú peniaze. Riešenie vidí napríklad v zavedení poplatkov v objednaní pacienta na konkrétny čas či v súkromných zdrojoch.