Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

R. FICO: Odmietam hystériu a psychózu, ktorú vyrobila opozícia

Premiér SR Robert Fico. Foto: TASR/AP

Premiér SR sa okrem iného venoval aj udeľovaniu vojenských hodností členom vlády či predstaviteľom parlamentu.

Bratislava 28. januára (TASR) - Pôsobenie Mariana Kotlebu (ĽS NS) ako predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja treba podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zastaviť. Vyplýva to z jeho slov v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy, kde ho označil nezmyselným experimentom. Očakáva, že nominácie na nových kandidátov ukážu, že majú štandardné politické strany na vec rovnaký názor.

Obáva sa, že "silný antifašistický" moment už nebude pri voľbách do vyšších územných celkov zohrávať takú úlohu ako v minulosti. "Treba veľmi jasne povedať, že tento experiment Banskej Bystrici poškodil, nevyužívali sa európske fondy, neurobilo sa prakticky nič, nie je možné, aby po úrade Banskobystrického kraja chodili holohlaví chlapi a vykrikovali po sebe 'na stráž'," povedal Fico v Sobotných dialógoch.

Ako fašistickú premiér Kotlebovu ĽS NS pomenovať nechcel. "Označiť niekoho napriamo, že je fašista, toto nie je môj štýl. Na druhej strane chcem však povedať, keď niečo chodí ako kačica, kváka ako kačica, vyzerá ako kačica, tak je to kačica," skonštatoval. Reálne prvky fašizmu sú podľa neho v slovenskej politike prítomné. Nepáči sa mu, že s jej zástupcami rokuje opozícia, konkrétne SaS.

Za najlepšiu hrádzu proti fašizmu a extrémizmu považuje Fico stabilnú vládu. Odporúčal tiež venovať väčšiu pozornosť historickým udalostiam a ich častejšie pripomínanie aj modernejšími spôsobmi. "Nestačí dnes iba prísť a niekde položiť vence," poznamenal s tým, že treba tvrdší jazyk a prilákať na tieto akcie mladých. Za najväčšiu chybu štandardných strán považuje to, že nedokážu rázne a jasne odpovedať na témy, ktoré vyrušujú verejnosť.

Diskusia sa venovala aj udeľovaniu vojenských hodností členom vlády či predstaviteľom parlamentu. Premiér to hodnotiť nechcel. "Odmietam hystériu a psychózu, ktorú vyrobila opozícia," vyhlásil.

ÚRSO musí byť funkčný


Budúcnosť vedenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) premiér Robert Fico (Smer-SD) zatiaľ nechce hodnotiť. V minulosti však podľa neho tento úrad aj v krízových situáciách prejavoval vysokú mieru kvalifikovanosti.

Aj keď po problémoch s cenami energií na tento rok vníma výzvy viacerých politikov na odchod šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka z funkcie, v tejto chvíli podľa Fica treba predovšetkým dotiahnuť riešenie aktuálnej situácie. „Mňa teraz zaujíma, ako tieto veci budú dotiahnuté do konca, do akej miery sa napravia všetky skrivodlivosti, a na to potrebujeme, aby bol ten úrad funkčný a pracoval,“ vyhlásil v dnešných Sobotných dialógoch RTVS.

Vláda podľa neho nemá veľký priestor na zmenu regulačného rámca v energetike, keďže ten výrazne podlieha európskym pravidlám. Uvažovať sa však dá nad možnosťou zasiahnuť v prípade rozhodnutí, ktoré by zjavne išli mimo rámca spravodlivosti. „Bol by som veľmi opatrný pri nejakých špekuláciách, že poďme to teraz všetko rozbiť,“ upozornil premiér.

Odmietol tiež, že by vláda v situácii, keď ÚRSO pristúpil k prehodnoteniu vlastných cenových rozhodnutí na tento rok, zasahovala do nezávislosti regulačného úradu. Vláda a parlament sú tu na to, aby navrhovali a schvaľovali zákony, a tie určujú aj rámec a prostredie, v ktorom pôsobí regulačný úrad, zdôraznil. „Vláda musí byť v týchto situáciách vždy záchrannou brzdou. Môže sa stať, že nejaký nezávislý úrad prijme rozhodnutie, ktoré je odtrhnuté od reality,“ myslí si Fico.

Presne to sa podľa neho stalo aj pri aktuálnych problémoch s cenami energií. “Považujem to za dobrý príklad toho, že sa dajú veci riešiť pomerne rýchlo, ak máme včas dobré a kvalitné informácie. Úrad pre reguláciu spolupracoval, poskytol všetky informácie, spolupracovali energetiky,“ priblížil.

Opätovne kritizoval privatizáciu slovenskej energetiky počas vlády Mikuláša Dzurindu, ktorá je podľa neho za všetkými problémami tohto sektora. Pomôcť by mohlo vytvorenie štátneho energetického holdingu, čo je téma, na ktorej podľa Fica začala pracovať už jeho prvá vláda v roku 2006. Do tohto holdingu by štát vložil všetky podiely, ktoré mu zostali napríklad v Slovenských elektrárňach, Slovenskom plynárenskom priemysle či v distribučných spoločnostiach, a vznikol by tak jeden silný hospodársky subjekt.

„Toto nie je téma na týždeň ani na dva. Úzko súvisí aj s európskymi pravidlami, ale táto myšlienka nás všetkých zaujíma a robíme na nej,“ konštatoval premiér.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) tiež podľa neho v súlade s programovým vyhlásením vlády pripravil zákon o strategických podnikoch. Tento návrh je momentálne predmetom politických rokovaní. „Prinesie pomerne zaujímavé novinky. Štát sa bude môcť trochu viac presadiť aj tam, kde nemá manažérsku kontrolu,“ avizoval Fico.