Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

P. KAŽIMÍR: Začína kolektívne vyjednávanie v celom verejnom sektore

Na archívnej snímke minister financií SR Peter Kažimír počas ECOFIN v Bruseli. Foto: TASR/AP

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) povedal, že učitelia majú už teraz zákonom garantovanú šesťpercentnú valorizáciu miezd od januára 2016 a teraz sú na rade ostatní zamestnanci.

Bratislava 1. októbra (TASR) - Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) odporúča učiteľom nespokojným so svojim platom bazálny pokoj z pohľadu, kto čo má a kto čo nemá. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy s tým, že učitelia majú už teraz zákonom garantovanú šesťpercentnú valorizáciu miezd od januára 2016 a teraz sú na rade ostatní zamestnanci mimo školstva, s ktorými sa len vyjednáva.

Kažimír zopakoval, že za minulé volebné obdobie sa učiteľom zvýšili platy o 24 percent, zároveň sa súčasná vláda zaviazala o ďalšiu valorizáciu na úrovni šesť percent každý rok. "Medzi septembrom v roku 2015 a 2016 stúpajú tieto platy o desať percent," povedal.

Minister upozornil, že sa začína kolektívne vyjednávanie v celom verejnom sektore, kde pôsobí asi 350.000 ľudí vrátane 150.000 zamestnancov školstva, z toho 100.000 učiteľov. "Chcem odkázať všetkým na Slovensku, že učitelia a pedagógovia už majú valorizované platy o šesť percent na budúci rok. Všetci ostatní nemajú garantovanú valorizáciu a sú v patričnej nevýhode. Teraz sú na rade všetci ostatní mimo školstva," deklaroval.

Lídrom učiteľských iniciatív, ktoré bojujú za vyššie platy a organizujú štrajky, Kažimír odkázal, že ak presvedčia všetkých ostatných zamestnancov verejného sektora, že nechcú valorizáciu, dostanú ju učitelia.

Minister je tiež presvedčený, že školstvo nie je len o peniazoch. "Keď aj zdvojnásobíte platy, neznamená to, že sa zlepší kvalita vzdelávania. Je to o systéme aj o ľuďoch, ktorí sú vnútri," dodal Kažimír.

Exminister školstva a dnes poslanec Národnej rady SR Eugen Jurzyca (SaS) však považuje za jasné, že zo strednodobého a dlhodobého hľadiska sa budú musieť platy učiteľov zvyšovať, ak chceme mať školstvo, aké je v zahraničí.