< sekcia Slovensko

P. Gajdoš si pripomenul pamiatku vojnových veteránov

Na archívnej snímke vľavo minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto: TASR

Pri príležitosti blížiaceho sa Dňa vojnových veteránov a 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny zdôraznil, že ani 100 rokov po skončení prvej svetovej vojny by sme nemali zabúdať na padlých hrdinov.

Bratislava 9. novembra (TASR) - Pietnym aktom pri pamätníku príslušníkov západného odboja na Šafárikovom námestí v Bratislave si minister obrany Peter Gajdoš (SNS) pripomenul pamiatku vojnových veteránov. Pri príležitosti blížiaceho sa Dňa vojnových veteránov a 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny zdôraznil, že ani 100 rokov po skončení prvej svetovej vojny by sme nemali zabúdať na padlých hrdinov.

"Všetci veteráni, ale aj bojovníci či už prvej, alebo druhej svetovej vojny si zaslúžia našu úctu, pretože sú pre nás, našu mládež, skutočnými hrdinami a predstaviteľmi vlastenectva, hrdinstva a odvahy, ktorí sa nebáli položiť svoje životy za slobodu a demokraciu," uviedol Gajdoš.

Na pietnom akte sa v piatok zúčastnil okrem iných aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Andrew Garth. "Dnes sme sa tu stretli, aby sme si pripomenuli a uctili tých, ktorí zaplatili tú najvyššiu cenu, aby sme dnes mohli žiť v slobode," uviedol veľvyslanec Spojeného kráľovstva. "Boli to obyčajní ľudia, ktorí reagovali výnimočným spôsobom v extrémnych časoch. Odpovedali na volanie národa, pretože ho chceli brániť. Bojovali a umierali, aby bránili našu slobodu," ozrejmil.

Gajdoš spomenul aj súčasných vojnových veteránov. "Máme ich viac ako 7550. Zúčastnili sa na rôznych misiách po celom svete a sú skutočne reprezentantmi nášho rezortu, Ozbrojených síl SR a zodpovedným spôsobom reprezentujú našu rodnú Slovenskú republiku," doplnil.

Pamiatku veteránov si uctili minútou ticha a slávnostným pokladaním vencov k pamätníku. Po slávnostných príhovoroch zapichli do zeme symbolické krížiky označené červenými makmi. Práve červené maky sú symbolom Dňa vojnových veteránov.

Výročie ukončenia vojny a pamiatku veteránov si verejnosť a rezort obrany pripomenú tiež v nedeľu 11. novembra pietnym aktom na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch a v Trenčíne – Kubrej.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.